BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:35 گرينويچ - پنج شنبه 16 فوريه 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
افزايش ده درصدی مصرف ساليانه انرژی در ايران
 

 
 
مخازن نفتی در ايران
مساله انرژی به يکی از اصلی ترين دغدغه های انسان در قرن 21 مبدل شده است
مصرف انرژی در ايران به طور ميانگين ده درصد در هر سال رشد دارد و دولت اين کشور در تلاش است تا به هر طريق ممکن اين رشد بی رويه را کنترل کند.

کارشناسان، ارزان بودن منابع انرژی در ايران و استفاده از فناوری های قديمی در صنعت حمل و نقل و ساختمان را از جمله علل افزايش مصرف انرژی در اين کشور می دانند.

برخی آمارهای رسمی ارزش انرژی مصرفی ايران را سالانه بيش از ۲۰ ميليارد دلار برآورد می کند که به گفته کارشناسان يک چهارم اين انرژی قابل صرفه جويی است.

در ايران، بيش از ۹۸ درصد انرژی مورد نياز از نفت و مشتقات آن به دست می آيد و درصورتی که اين روند مصرف ادامه يابد در آينده ای نه چندان دور اين کشور نفت خيز بايد تمام توليد نفت خود که مهمترين منبع درآمدی ارزی آن نيز به شمار می رود، در داخل مصرف کند.

آينده نفت

وزارت نفت ايران ذخاير نفت اين کشور را ۱۳۰ ميليارد بشکه برآورد کرده است هر چند سازمان های بين المللی رقمی کمتر از ۱۰۰ ميليارد بشکه را واقعی تر می دانند.

 واقعيت پيش روی ايران اين است که اغلب مخازن نفتی کشور در نيمه دوم عمر خود قرار دارند و ظرفيت توليد سالانه آنها به طور متوسط نزديک به ۲۰۰ هزار بشکه کاهش می يابد
 

کارشناسان نفتی عقيده دارند اگر ايران بخواهد به عنوان دومين توليد کننده عضو اوپک سهم حدود ۱۵ درصدی خود را در اوپک حفظ کند بايد در ۲۰ سال آينده لااقل توليد خود را به بيش از ۸ ميليون بشکه در روز برساند.

ايران در حال حاضر چهار ميليون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت توليد می کند که حدود يک ميليون ۶۰۰ هزار بشکه از آن در داخل پالايش و به مصرف داخلی می رسد و بقيه صادر می شود.

واقعيت پيش روی ايران اين است که اغلب مخازن نفتی کشور در نيمه دوم عمر خود قرار دارند و ظرفيت توليد سالانه آنها به طور متوسط نزديک به ۲۰۰ هزار بشکه کاهش می يابد.

به زبان ديگر مخازن پربازده و کم هزينه دوران پيری خود را سپری می کنند و بقيه مخازن نفتی نيز پرهزينه و کم بازده هستند.

از همين رو تحليلگران انرژی معتقدند ايران بدون سرمايه گذاری سنگين و منابع مالی خارجی امکان حفظ سقف توليد را نخواهد داشت.

منابع عظيم گاز

ميدان گازی
دولت ايران در تلاش است گاز را به عنوان منبع تامين انرژی جايگزين نفت کند

در کنار منابع عظيم نفت، ايران بعد از روسيه بزرگترين منابع گاز جهان را در اختيار دارد اما اين کشور تنها ۴ درصد گاز جهان را توليد می کند که عمدتا در داخل مصرف می شود و بخشی نيز به چاه های نفت تزريق می شود.

گاز نيمی از مصرف انرژی ايران را تشکيل می‌دهد و دولت اين کشور قصد دارد برای بالا بردن اين سهم، سرمايه‌گذاری در بخش گاز را افزايش دهد.

وزارت نفت ايران از هشت سال پيش عمده نيروی خود را صرف بهره برداری از ميدان گازی پارس جنوبی کرده که با کشور قطر مشترک است و نيمی از ذخاير گاز اين کشور را در خود جای داده است.

با وجود تلاش های صورت گرفته در چند سال اخير برای افزايش توليد گاز در ايران هنوز ظرفيت توليد گاز اين کشور از ۴۰۰ ميليون متر مکعب در روز تجاوز نکرده و نزديک به ۱۰۰ ميليون متر مکعب از برنامه پيش بينی شده توسط دولت جمهوری اسلامی عقب تر است.

 ايران با دارا بودن ۲۸ تريليون متر مکعب گاز حدود ۱۸ درصد ذخاير ثابت شده گاز جهان را در اختيار دارد اما در تجارت جهانی گاز نقش چندانی ندارد
 

در عين حال آمارهای موجود نشان می دهد که در دهه گذشته جمعيت تحت پوشش شبکه گاز در ايران بيش از دو برابر شده و از ۱۹ ميليون نفر در سال ۱996 ميلادی (1375 خورشيدی) به بيش از ۴۲ ميلون نفر در حال حاضر رسيده است.

مقام های ايرانی برنامه هايی نيز برای گاز سوز کردن خودروها در اين کشور به اجرا درآورده اند اما به نظر می رسد تعداد خودروهای گاز سوز شده هنوز چندان زياد نيست و مراکز سوختگيری اين خودروها نيز در مقياسی محدود ساخته شده است.

ايران با دارا بودن ۲۸ تريليون متر مکعب گاز حدود ۱۸ درصد ذخاير ثابت شده گاز جهان را در اختيار دارد اما در تجارت جهانی گاز نقش چندانی ندارد و مهمترين قرارداد صادراتی گاز اين کشور با ترکيه است که سالانه مقاديری گاز به آن کشور صادر می کند اما به همان ميزان نيز از ترکمنستان وارد می کند.

به نظر می رسد تا به نتيجه رسيدن قراردادهای صادرات گاز به کشورهای هند، پاکستان، ارمنستان، امارات، کويت و در نهايت اروپا راه درازی در پيش است و تا آن زمان ايران به سادگی نتواند روی گاز به عنوان منبع درآمد ارزی حساب باز کند.

دکل برق
مقام های ايرانی هدف خود را توليد 30 هزار مگاوات برق در دهه آينده اعلام کرده اند

موانع توليد برق

بنا به آمار منتشر شده توان توليد برق ايران حدود ۳۸هزار مگاوات است و با توجه به رشد ده درصدی مصرف انرژی، اين کشور بايد سالانه بيش از سه هزار مگاوات نيروگاه جديد بر ظرفيت خود اضافه کند تا بتواند روند رشد مصرف را کنترل کند.

برآوردها نشان می دهد که برای تامين اين حجم مصرف دولت ايران بايد سالانه حدود ۳۵۰۰ ميليارد تومان (چيزی حدود 4 ميليارد دلار) سرمايه گذاری جديد انجام دهد تا از پس رشد روز افزون و بی رويه مصرف برق برآيد.

اين در حالی است که بخش برق کشور ايران با کمبود منابع مالی دست و پنجه نرم می کند و نظر نمی رسد به آسانی از پس اين وضعيت بر آيد و شايد از همين روست که کارشناسان پيش بينی می کنند در ده سال آينده ايران ناگزير به جذب سرمايه بخش خصوصی داخلی و خارجی برای توليد برق باشد.

طبق برنامه اعلام شده دولت ايران، هدف اين کشور توليد ۳۰ هزار مگاوات برق ظرف ده سال آينده است که گفته می شود هزينه توليد ۱۸ هزار مگاوات آن از طريق منابع دولتی و ۱۲ هزار مگاوات ديگر از طريق بخش خصوصی داخلی و خارجی تامين خواهد شد.

به عقيده برخی ناظران اگر دولت ايران نتواند زمينه همکاری بخش خصوصی و نظر مساعد شرکت های داخلی و خارجی را برای سرمايه گذاری در بخش برق جلب کند، شهروندان ايرانی بايد در سال های آينده منتظر خاموشی های گسترده در نقاط مختلف اين کشور باشند.

توربين های بادی
در زمينه انرژی بادی اقدامات محدودی در ايران صورت گرفته و مسوولان اميدوارند در ده سال آينده 150 مگاوات انرژی بادی توليد کنند

انرژی های نو

با توجه به اطلاعات موجود به نظر می رسد منابع ديگر انرژی هنوز جايگاه درخوری در ايران نيافته اند و عموما در حد تجربه هايی محدود در نقاط پراکنده ای از اين کشور خلاصه می شوند.

تا کنون تلاش هايی برای استفاده از انرژی بادی در اطراف شهر منجيل در شمال ايران صورت گرفته و توربين هايی برای توليد برق در اين منطقه نصب شده، اما بنا به آمار توليد برق آن از ۱۵ مگاوات تجاوز نمی کند.

همچنين برنامه هايی نيز برای احداث نيروگاه های بادی در استان خراسان، در شمال شرقی ايران، در حال اجراست و دولت اين کشور پيش بينی کرده است در چهار سال آينده توليد برق با بهره گيری از انرژی باد به ۱۵۰ مگاوات برسد.

از سوی ديگر در وزارت نيروی ايران برنامه ای برای استفاده از منابع انرژی زمين گرمايی (ژئوترمال) تهيه شده است تا از اين انرژی برای توليد برق استفاده شود.

بنا به گزارش های موجود، به همين منظور چاه های عميقی در حوالی کوه سبلان واقع در شمال غربی ايران حفر شده و قرار است در طول برنامه پنج ساله چهارم توسعه اين کشور، از اين چاه های عميق گرمای مورد نياز برای ۱۰۰ مگاوات برق استخراج شود.

 در کنار اين انرژی های پاک، ايران در صدد استفاده از انرژی هسته ای است و سعی دارد بخشی از برق مصرفی خود را از اين طريق تامين کند
 

هزينه بالای انرژی های پاک

استفاده از انرژی خورشيدی نيز به ويژه در مناطقی از شرق ايران مورد توجه است و برای اولين بار دولت اين کشور بيش از هزار آبگرمکن خورشيدی در شهرهای بوشهر، طبس، يزد، زاهدان، بجنورد و اصفهان نصب کرده است.

انرژی زمين گرمايی اگر چه نسبت به انرژی خورشيدی هزينه کمتری دارد اما بازهم دو برابر انرژی باد خرج بر می دارد و به نظر نمی رسد اين انرژی های نو در آينده ای نزديک نقش چندانی در تامين برق ايران بازی کنند.

در کنار اين انرژی های پاک، ايران در صدد استفاده از انرژی هسته ای است و سعی دارد بخشی از برق مصرفی خود را از اين طريق تامين کند.

اولين نيروگاه هسته ای اين کشور در بوشهر با همکاری روس ها مراحل پايانی خود را می گذراند اما سرنوشت اين نيروگاه هزار مگاواتی هم اکنون به دليل فعاليت های هسته ای اين کشور و مخالفت شورای حکام آژانس بين المللی انرژی هسته ای با برنامه های هسته ای اين کشور نامعلوم است.

 
 
دکل برقمصرف انرژی
پیشبینی می شود تا 25 سال دیگر مصرف انرژی در جهان 50 درصد افزایش یابد
 
 
نیروگاهی در چینبحران انرژی چین
توسعه اقتصادی چین، این کشور را با بحران زیست محیطی مواجه کرده است
 
 
انرژینظر بدهيد:
جهان و چالش انرژی در آينده
 
 
توربین های بادیآمريکا و انرژی
تلاش آمريکا برای ترک اعتیاد به نفت
 
 
مطالب مرتبط
انرژی، بحث اصلی اجلاس گروه 8 در مسکو
11 فوريه، 2006 | اقتصاد و بازرگانی
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران