BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:14 گرينويچ - جمعه 09 فوريه 2007 - 20 بهمن 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
اعتراض سهامداران به اولين واگذاری اصل ۴۴
 
بورس تهران
بلافاصله پس از وقوع انحصار سهامداران نهادی در تملک سهام شرکت ملی مس، سهامداران خرد بازار به انتقاد از اين واگذاری پرداختند
در حالی که سير نزولی شاخصهای بازار سهام ايران همچنان ادامه دارد، همزمان با آغاز عرضه سهام اولين شرکت مشمول واگذاری اصل ۴۴ قانون اساسی، بورس تهران در هفته گذشته با رشد ۲۳۹ درصدی ارزش معاملات سهام مواجه شد.

بورس تهران مبادلات اولين روز کاری هفته پيش را با افت ۱۳۸ واحدی شاخص کل و کاهش ۵۵ درصدی ارزش معاملات سهام آغاز کرد.

با اين وجود شروع عرضه ۲۳۹ ميليون سهم از سهام شرکت ملی صنايع مس ايران موجب شد تا ارزش معاملات بازار سهام تهران با ۱۱۸۴ درصد رشد به بيش از ۶۷ ميليارد تومان برسد.

شرکت ملی مس که به استخراج مس از معادن ايران مشغول است، بزرگترين شرکت در نوع خود در منطقه خاورميانه محسوب می شود و در طول ۲۸ سال گذشته مالکيت و مديريت آن بر عهده دولت بوده است.

اين شرکت پس از صدور فرمان سال گذشته آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، مبنی بر لزوم واگذاری شرکتهای بزرگ دولتی مندرج در اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش غير دولتی، در صف عرضه سهام در بورس تهران قرار گرفت.

با وجود اين که قرار بود شرکت ملی مس به عنوان اولين شرکت مشمول واگذاريهای اصل ۴۴ قانون اساسی، يک ماه پيش وارد بورس شود، به دليل بروز اختلاف بر سر قيمت گذاری اين سهم ميان وزارت صنايع و معادن، سازمان خصوصی سازی و بورس تهران، اين واگذاری تا هفته پيش به تعويق افتاد.

اشتهای سهامداران نهادی

در اولين روز عرضه سهام شرکت ملی مس، هر سهم اين شرکت در محدوده ۳۶۰ تا ۴۰۰ تومان داد و ستد شد.

بورس تهران
 سازمان خصوصی سازی اعلام کرد که مطابق دستور رهبر جمهوری اسلامی، عرضه سهام شرکتهايی که عضو بورس تهران نبوده اند، بايد با قيمت پايه ۱۰۰ تومانی صورت گيرد تا قيمت واقعی آن در جريان مبادلات بورس مشخص شود.
 

قيمت پايه اين سهم ۱۰۰ تومان بود و خريداران عمده آن نهادهای شبه دولتی از جمله صندوق بازنشستگی و شرکتهای بيمه بودند. مجموعا سهامداران نهادی ۹۰ درصد معاملات روز يکشنبه را از آن خود کردند.

بلافاصله پس از وقوع انحصار سهامداران نهادی در تملک سهام شرکت ملی مس، سهامداران خرد بازار با تشکيل جلسه ای فوق العاده به انتقاد از اين واگذاری پرداختند.

به اعتقاد آنها اين شيوه خصوصی سازی در عمل به عمومی سازی و شبه دولتی سازی منجر می شود.

همچنين نمايندگان سهامداران جزء، موعد عرضه اين سهام را با توجه به رکود بورس تهران مناسب ندانستند و از تاثير ميان مدت اين واگذاری در تشديد بحران بازار سرمايه ايران ابراز نگرانی کردند.

مطابق آمار ارايه شده از سوی آنها، شاخص نقد شوندگی و کارايی بورس سهام تهران هم اکنون به پايين ترين حد در طول چهار سال گذشته رسيده است.

بر پايه اين آمار در ۱۰ ماهه سال جاری خورشيدی، تنها چهار هزار و ۵۰ ميليارد تومان معادل ۱۱ درصد از ارزش جاری ۳۴ هزار و ۷۰۰ ميليارد تومانی بورس سهام تهران مورد معامله قرار گرفته است.

اين نسبت در سال گذشته ۱۴ درصد، طی سال ۱۳۸۳ خورشيدی ۱۷ درصد و در سال ۱۳۸۲ بيش از ۳۱ درصد بوده است.

بر اين اساس سهامداران خرد معتقدند که سياستهای کنترلی مديريت بورس تهران با هدف جلوگيری از افت شاخص کل موجب شده تا امکان فروش سهام در بازار سهام از ميان برود و آنها از تهيه نقدينگی لازم برای خريد سهام شرکت ملی مس ناکام بمانند.

'قيمت فرمايشی'

از سوی ديگر برخی مقامات وزارت صنايع و معادن، سازمان خصوصی سازی را متهم به ارزان فروشی سهام شرکت ملی مس کردند و خواستار تجديد نظر در اين واگذاری شدند.

در مقابل سازمان خصوصی سازی اعلام کرد که مطابق دستور رهبر جمهوری اسلامی، عرضه سهام شرکتهايی که عضو بورس تهران نبوده اند، بايد با قيمت پايه ۱۰۰ تومانی صورت گيرد تا قيمت واقعی آن در جريان مبادلات بورس مشخص شود.

 کارشناسان بروز اين اختلافها ميان مسوولان بازار سرمايه و شرکتهای بزرگ در حال عرضه را ناشی از مقاومت سنتی مديران دولت جمهوری اسلامی در برابر خصوصی سازی ارزيابی کردند
 

کارشناسان بروز اين اختلافها ميان مسوولان بازار سرمايه و شرکتهای بزرگ در حال عرضه را ناشی از مقاومت سنتی مديران دولت جمهوری اسلامی در برابر خصوصی سازی ارزيابی کردند، به طوری که در طول سه سال گذشته و با شتاب گيری روند واگذاری شرکتهای دولتی، بسياری از مديران واحدهای واگذار شده که در آستانه از دست دادن شغل خود بوده اند، سازمان خصوصی سازی را به ارزان يا گران فروشی سهام دولتی متهم کرده اند تا زمينه ابطال معاملات را فراهم کنند.

با تکذيب شايعات ابطال واگذاری سه درصد سهام شرکت ملی مس، رشد قيمت سهام اين شرکت در طول سه روز پايانی معاملات بورس تهران، بيش از ۳۴ واحد در افزايش شاخص کل ايفای نقش کرد تا افت ۱۳۸ واحدی اول هفته به ۱۱۵ واحد تعديل شود.

ارزش معاملات سهام اين شرکت در هفته گذشته حدود ۹۰ ميليارد تومان بود.

همچنين عرضه ۱۱ ميليون سهم از سهام شرکت تراکتورسازی ايران از سوی سازمان خصوصی موجب افزايش هفت ميليارد تومانی ارزش مبادلات سهام در بورس تهران شد.

اين عرضه نيز به دليل انتشار خبر لغو قيمت گذاری دولتی فروش تراکتور با استقبال سهامداران ايرانی مواجه شد.

در مجموع ۷۸ درصد معاملات ۱۲۵ ميليارد تومانی بورس تهران در هفته گذشته متاثر از عرضه سهام اين دو شرکت در بورس بود.

بدين ترتيب ارزش معاملات جاری بورس تهران در هفته گذشته کمتر از ۲۹ ميليارد تومان بوده که در مقايسه با مبادلات ۳۷ ميليارد تومانی دو هفته پيش کاهش يافته است.

با اين حال تحت تاثير واگذاريهای عمده تعداد خريداران سهام در هفته گذشته با ۱۵۲ درصد رشد به حدود ۲۰ هزار نفر رسيد.

چشم انداز

در چنين شرايطی کارشناسان صنايع خودرو سازی و داروسازی عضو بورس تهران را از اميد بالاتری برای افزايش قيمت سهام برخوردار می دانند.

افزايش سود شرکت های خودرو سازی در طول ۱۰ ماه گذشته و اعلام خبر افزايش قيمت دارو در سال آينده خورشيدی اساس اين پيش بينی را تشکيل می دهد.

از سوی ديگر با وجود جمع آوری صف فروش سهام بانک پارسيان در روزهای پايانی هفته گذشته، پيش بينی کارشناسان حاکی از ادامه نزول قيمت سهام بانک های خصوصی است.

کارشناسان بر اين باورند که تلاش دولت برای يکسان سازی فرمول تعيين سود تسهيلات بانکهای دولتی و خصوصی و بالا رفتن نسبت قيمت به سود هر سهم بانکهای خصوصی، ريسک سهام آنها را افزايش داده است.

بر همين اساس شاخص قيمت سهام شرکتهای واسطه گری مالی هفته گذشته ۳۳۳ واحد کاهش يافت.

همچنين به باور کارشناسان در پی استقبال سهامداران از عرضه سهام تراکتور سازی ايران، عرضه دوباره سهام شرکت هپکو از سوی سازمان خصوصی سازی می تواند رونق مبادلات سهام شرکت های توليد کننده ماشين آلات را تضمين کند.

پس از ابطال خريد سهام هپکو از سوی يک خريدار بخش خصوصی، سازمان خصوصی از عرضه دوباره اين سهم خبر داده است.

البته تحليلگران مسايل بازار سرمايه تحقق اين پيش بينی ها را منوط به حصول توافق ديپلماتيک ميان جمهوری اسلامی و اروپا برای حل مناقشه هسته ای ايران می دانند وگرنه می گويند با افزايش احتمال حمله نظامی آمريکا به تاسيسات هسته ای جمهوری اسلامی، سهامداران هر چه بيشتر به خروج از بازار سرمايه ايران ترغيب خواهند شد.

 
 
بورسابطال معامله هپکو
زورآزمايی تازه دولت ايران با بخش خصوصی
 
 
بورس تهرانافت معاملات
بورس تهران روزهای سردی را می گذراند
 
 
شورای امنيتاز ديگر رسانه ها
'شرايط اقتصادی ايران دشوارتر می شود'
 
 
اسکناسبانکهای خصوصی
سود بیشتر برای سهامداران ریسک گریز
 
 
بورسکمتر از یک ماه
شاخص بورس تهران باز چهار رقمی شد
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران