BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:21 گرينويچ - دوشنبه 19 مارس 2007 - 28 اسفند 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
ارمنستان دومین مشتری گاز ایران
 
محمود احمدی نژاد و روبرت کوچاریان، عکس از فارس
ایران و ارمنستان مناسبات نزدیکی دارند
خط لوله گاز صادراتی ایران به ارمنستان با حضور روسای جمهور دو کشور افتتاح شد تا ارمنستان بعد از ترکیه، عنوان دومین مشتری گاز صادراتی ایران را از آن خود کند.

این خط لوله با هزینه ۲۰۰ میلیون دلار ساخته شده و ظرفیت انتقال روزانه آن ۱۰ میلیون متر مکعب گاز است.

موافقت نامه این خط لوله ۱۲ سال پیش بین دو کشور امضا شده بود اما به دلیل اختلاف نظر در قیمت گاز صادراتی و چگونگی تضمین بازپرداخت آن، قرار داد نهایی این پروژه به تاخیر افتاد تا آنکه سه سال پیش دو کشور با امضای توافق نامه پایاپای گاز و برق این پروژه را به اجرا گذاشتند.

بر اساس قراردادی که بین دو کشور امضا شده است ارمنستان در مقابل دریافت هر مترمکعب گاز حدود ۳ کیلووات برق در اختیار ایران خواهد گذاشت.

 برخی کارشناسان این پروژه را گامی به سمت افزایش صادرات گاز ایران ارزیابی کرده اند، در عین حال برخی ناظران بر این باروند که تلاش ایران برای افزایش تعداد خریداران گاز موفقیت آمیز نبوده است
 

برخی کارشناسان این پروژه را گامی به سمت افزایش صادرات گاز ایران ارزیابی کرده اند، در عین حال برخی ناظران بر این باروند که تلاش ایران برای افزایش تعداد خریداران گاز موفقیت آمیز نبوده است.

اولین قرارداد صادرات گاز ایران در سال ۱۹۹۶ با ترکیه امضا شد و صادرات گاز نیز از پنج سال پیش آغاز شده است اما در سال های گذشته بارها به دلیل مصرف بالای داخلی و وقوع چند انفجار صادرات گاز دچار وقفه شده است.

بر اساس این قرارداد ایران در ۲۵ سال نزدیک به ۲۲۸ میلیارد متر مکعب گاز به ارزش ۲۰ میلیارد دلار به ترکیه صادر خواهد کرد.

خط لوله صلح

مهمترین پروژه صادرات گاز ایران به هند و پاکستان موسوم به خط لوله صلح بعد از مذاکرات طولانی همچنان در وضعیت مبهمی قرار دارد.

سه کشوربعد از ۱۵ سال به تازگی در باره نحوه قیمت گذاری به توافق اولیه رسیده اند و قرار است مذاکرات ادامه یابد اما کارشناسان، فضای بین المللی را برای رسیدن به توافقی نهایی مناسب نمی دانند.

ایران، هند، پاکستان
 به عقیده برخی کارشناسان، مخالفت آمریکا با خط لوله ایران-پاکستان-هند و چشم انداز تصویب قطعنامه تازه علیه ایران، این دو کشور به همکاری دراز مدت با ایران با تردید عمل می کنند
 

به عقیده این کارشناسان، مخالفت امریکا با این پروژه و بحرانی شدن پرونده هسته ای ایران این پروژه را تحت تاثیر قرار داده به خصوص این که احتمال تصویب قطعنامه تازه علیه ایران قوت گرفته و هند و پاکستان به دلیل نگرانی از گسترش تحریم ها برای شروع یک همکاری دراز مدت با تردید عمل می کنند.

طول خط لوله ایران به هند ۲۷۰۰ کیلومتر است و قرار است گاز صادراتی ایران را از مسیر پاکستان به هند منتقل کند. پیش بینی شده است در صورت توافق نهایی ۱۱۰۰ کیلومتر از این خط لوله در ایران، ۱۰۰۰ کیلومتر در پاکستان و ۶۰۰ کیلومتر در هند احداث شود.

بقیه طرح های صادرات گاز نیز در وضعیت مشابهی قرار دارند و طرح های صادرات گاز به دیگر کشورهای همسایه نظیر کویت و امارات در وضعیت بلاتکلیفی است و هنوز از سطح موافقت نامه فراتر نرفته است.

در زمینه صادرات گاز مایع نیز قراردادهایی با کشورهای چین و هند امضا شده است اما این پروژه ها معمولا طولانی است و برای آغاز صادرات گاز باید تاسیسات مایع سازی و حمل گاز آماده شود.

با وضعیت موجود بعید به نظر نمی رسد صادرات گاز مایع ایران زودتر از سال ۲۰۱۰ میلادی آغاز شود.

ذخایر عظیم گاز

ایران ۱۸ درصد ذخیره ثابت شده گاز جهان را در اختیار دارد و دومین کشور بزرگ دارنده ذخایر گاز بعد ار روسیه است.

 تولید گاز ایران حدود ۴۰۰ میلیون متر مکعب است که سهم عمده ای در داخل مصرف می شود و بخشی از آن نیز به چاه های نفت تزریق می شود که به دلیل افت فشار تولید نفت آنها به شدت کاهش یافته است
 

این کشور سرمایه گذاری هنگفتی برای بهره برداری از این ذخایر به خصوص میدان گازی پارس جنوبی که با کشور قطر مشترک است، انجام داده است.

اما تولید این کشور در حدی نیست که بتواند حجم قابل ملاحظه ای گاز صادر کند و حتی بخشی از نیاز داخلی خود را از ترکمنستان وارد می کند.

صادرات گاز ایران به ترکیه به طور متوسط حدود ۴ میلیون مترمکعب بوده است که تقریبا به اندازه حجم گاز وارداتی ایران از ترکمنستان است.

تولید گاز ایران حدود ۴۰۰ میلیون متر مکعب است که سهم عمده ای در داخل مصرف می شود و بخشی از آن نیز به چاه های نفت تزریق می شود که به دلیل افت فشار تولید نفت آنها به شدت کاهش یافته است.

بزرگترین پروژه گاز

میدان گازی پارس جنوبی با ذخیره ۱۴ تریلیون مترمکعب گاز، بزرگترین میدان گازی ایران است که ۸ درصد ذخایر شناخته شده گاز جهان و ۵۰ درصد ذخایر گاز ایران را در خود جای داده است.

این میدان در ۲۴ فاز طراحی شده که پنج فاز آن به بهره برداری رسیده و سه فاز دیگر آماده بهره برداری است و پیش بینی می شود عملیات اجرایی دو فاز دیگر نیز تا یک سال دیگر به پایان برسد.

پارس جنوبی
میدان گازی پارس جنوبی بزرگترین میدان گازی ایران است که ۸ درصد ذخایر شناخته شده گاز جهان و ۵۰ درصد ذخایر گاز ایران را در خود جای داده است

در اجرای ده فاز اول این پروژه عظیم که بیشتر از ۲۵ میلیارد دلار در آن سرمایه گذاری شده، شرکت های خارجی و موسسات مالی بین المللی همکاری و مشارکت داشته اند.

اما اکنون در حالی که ۱۴ فاز این پروژه هنوز در مراحل اولیه قرار دارد ایران برای جذب شرکای تازه و تامین منابع مالی و افزایش ظرفیت تولید گاز با مشکلات مالی مواجه شده است.

وزارت نفت ایران پیش بینی کرده بود که تولید گاز به حدود ۵۰۰ میلیون متر مکعب برسد اما به دلیل بروز برخی مشکلات این پیش بینی درست از آب در نیامده و ایران نزدیک به ۱۰۰ میلیون مترمکعب از هدف برنامه عقب تر است.

پرونده هسته ای ایران و احتمال گسترده شدن تحریم ها نگرانی هایی به دنبال داشته و به عقیده کارشناسان، ادامه این وضعیت می تواند مشکلات صنعت نفت و گاز را دو چندان کرده و ایران را برای اجرای طرح های افزایش تولید و صادرات نفت و گاز با مشکل بیشتری رو به رو کند.

 
 
خط لولهديدگاه
خط لوله گاز ايران به پاکستان و هند؛ افغانستان در حاشيه
 
 
پارس جنوبی- عکس از ایسنا میدان گاز پارس جنوبی
سرمایه گذاری "رویال داچ شل" و "رپسول"
 
 
گاز ايرانصادرات گاز
'توافق اوليه' ايران، هند و پاکستان
 
 
مطالب مرتبط
افتتاح خط لوله گاز ایران به ارمنستان
19 مارس، 2007 | اقتصاد و بازرگانی
خط لوله گاز ایران به ارمنستان افتتاح می شود
17 مارس، 2007 | اقتصاد و بازرگانی
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران