BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:50 گرينويچ - چهارشنبه 28 مارس 2007 - 08 فروردین 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
شرایط تجاری دشوارتر می شود؟
 
داود دانش جعفری وزیر اقتصاد ایران قطعنامه تازه شورای امنیت را جنگ روانی علیه ایران توصیف کرده و این قطعنامه نکته تازه ای ندارد
داود دانش جعفری وزیر اقتصاد ایران قطعنامه تازه شورای امنیت را جنگ روانی علیه ایران توصیف کرده و این قطعنامه نکته تازه ای ندارد
در حالی که مقامات دولتی ایران قطعنامه تازه شورای امنیت را بر اقتصاد ایران بی تاثیر ارزیابی کرده اند، برخی تجار ایرانی نسبت به سخت تر شدن معاملات تجاری ابراز نگرانی می کنند.

در پی صدور قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران، داود دانش جعفری وزیر اقتصاد ایران این قطعنامه را جنگ روانی علیه این کشور توصیف کرده و گفته است: قطعنامه 1747 در ادامه قطعنامه 1737 است و نکته تازه ای ندارد.

به گفته آقای دانش جعفری، ایران عملا سال گذشته با این فشارها مواجه بوده و تامین مالی طرح ها کاهش داشته است.

ایران برای اجرای بخشی از پروژه های بزرگ بر روی سرمایه گذاران خارجی حساب ویژه ای باز کرده است و در سال گذشته بارها مقامات نفتی ایران تائید کردند که موسسات مالی خارجی در اجرای پروژه ها "کارشکنی" می کنند و حاضر به ادامه همکاری نیستند.

تجارت
 پرویز بازرگان ایرانی می گوید: "نمی توان از حالا برآورد دقیقی از عواقب قطعنامه تازه و گستره تحریم ها ارائه داد اما تقریبا مطمئنم که شرایط همکاری با خارج دشوار تر می شود."
 

به عقیده کارشناسان، اجرای قطعنامه تازه شورای امنیت ریسک سرمایه گذاری در ایران را بیشتر کرده و هزینه های همکاری با این کشور را افزایش خواهد داد.

مبادلات تجاری

در کنار مشکلات مالی پروژه های بزرگ که با پشتیبانی و حمایت دولت اجرا می شوند، بازرگانان ایرانی نیز در ماه های گذشته برای همکاری با خارجیان مشکلاتی داشته اند.

محدودیت های برخی بانک های اروپایی در همکاری با ایران، مشکلات نقل و انتقال پول از یک بانک به بانک دیگر و جایگزینی یورو به جای دلار از سوی دولت از جمله مشکلاتی بود که بازرگانان ایرانی را به دردسر انداخته بود.

این مشکلات بعد از تصویب قطعنامه 1737 شورای امنیت سازمان ملل در ماه دسامبر سال گذشته بیشتر شد و این نگرانی وجود دارد که با اجرای قطعنامه تازه شورای امنیت مبادلات تجاری با محدودیت های تازه ای مواجه شود.

پرویز، بازرگان ایرانی که به واردات ماشین آلات صنعتی مشغول است می گوید: "نمی توان از حالا برآورد دقیقی از عواقب قطعنامه تازه و گستره تحریم ها ارائه داد اما تقریبا مطمئنم که شرایط همکاری با خارج دشوار تر می شود."

این بازرگان که با کشورهای اروپایی تجارت می کند می گوید: "بانک های ایتالیایی، بانک های ایرانی را قبول ندارند و ما برای انتقال پول مجبوریم از طریق بانک ثالثی در یک کشور دیگر عمل کنیم."

انتقال پول از طریق بانکی در کشور ثالث دو ایراد دارد که می تواند در روند کار اخلال ایجاد کرده و هزینه های تجارت را افزایش دهد. اول این که زمان انتقال پول و اسناد ارزی از یک هفته به بیشتر از سه هفته می رسد و مسئله دوم هم افزایش هزینه های انتقال پول است. به این معنی که بازرگان ایرانی باید حق العمل بانک ثالث را نیز بپردازد که در مواردی بین پنج تا ده درصد از کل مبلغ معامله است.

راه های جایگزین

این مشکلات باعث افزایش هزینه تجاری شده و قیمت کالاهای وارداتی را به شدت افزایش خواهد داد اما بازرگانان ایرانی راههای دیگری هم برای انتقال پول دارند. برخی بازرگانان ایرانی معمولاحواله های صادرکنندگان کالا به کشورهای دیگر را می خرند و از این طریق ارز مورد نیاز خود را برای واردات کالا تامین می کنند.

 به عقیده کارشناسان، اجرای قطعنامه تازه شورای امنیت ریسک سرمایه گذاری در ایران را بیشتر کرده و هزینه های همکاری با این کشور را افزایش خواهد داد.
 

پرویز بازرگان ایرانی می گوید: "حواله را از صادر کننده می خریم قبلا برای هر دلار 28 تومان می دادیم ولی الان برای هر دلار 40 تومان باید بدهیم."

البته این بازرگان تاکید می کند که در حال حاضر همکاری با شرکای خارجی بر پایه اعتماد است و شرکای طرف معامله معمولا بر اساس شناختی که دارند کالاهای مورد نیاز بازرگان ایرانی را تامین می کنند چون مطمئن هستند که پولشان پرداخت خواهد شد.

اما همه خارجی ها هم حاضر نیستند ریسک همکاری با شریک ایرانی خود را بپردازند. احمد یکی دیگر از بازرگانان ایرانی می گوید: "شرایط باعث شده تا شرکایم اعتماد خود را نسبت به من از دست بدهند."

وی تاکید می کند که این اعتماد شخصی نیست و شرکای تجاری اش با محدودیت های بانکی برای همکاری با ایران مواجه شده اند، برای همین ترجیح می دهند یا با ایرانی ها معامله نکنند یا نقد معامله کنند.

در این میان برخی از تاجران، راه های تازه ای برای ادامه کار پیدا کرده اند و از طریق امیر نشین دوبی فعالیت تجاری خود را ادامه می دهند به این امید که مشکلات تجاری ناشی از قطعنامه کمتر شود.

یکی از بازرگان ایرانی می گوید به ناچار شریکی در دوبی پیدا کرده ام تا فعلا بخشی از فعالیتم را از این طریق انجام بدهم تا شرایط به حالت عادی برگردد.

با وجود سخت تر شدن همکاری های تجاری و بانکی و احتمال افزایش محدودیت ها، هنوز برخی از تجار امیدوارند دولت با یافتن راه حلی برای بحران هسته ای یا با پذیرش خواسته های بین المللی، موانع تجاری را برطرف کرده و راه را برای همکاری گسترده با خارجی ها باز کند.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران