BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:05 گرينويچ - چهارشنبه 11 آوريل 2007 - 22 فروردین 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
نرخ تورم، دوبرابر پیش بینی برنامه چهارم
 
مرکز پژوهشهای مجلس ایران، تورم در سال گذشته را 4/22 درصد و تورم سال جاری را  4/23 درصد برآورد کرده است
مرکز پژوهش های مجلس ایران نرخ تورم در سال گذشته را بسیار بالاتر از نرخ رسمی آن ارزیابی کرده است
مرکز پژوهشهای مجلس ایران با ارائه گزارشی، استفاده بیش از حد از درآمدهای نفتی در چند سال گذشته را عامل بی ثباتی در اقتصاد این کشور معرفی و پیش بینی کرده تورم در سال جاری به بیشتر از 23 درصد و رشد اقتصادی ایران به حدود 5 درصد برسد.

این نرخ تورم تقریبا دو برابر پیش بینی برنامه چهارم توسعه برای نرخ تورم در سال جاری است و بیشترین رقم طی دوازده سال گذشته است.

در گزارش مرکز پژوهشهای مجلس ایران، عملکرد بودجه و تاثیر آن بر اقتصاد ملی این کشور بررسی شده و در آن تاکیده شده است که "استفاده بیش از حد از درآمدهای نفتی در سال های گذشته منجر به بی ثباتی در اقتصاد کشور شده است."

کارشناسان اقتصادی، افزايش قيمت کالاها و گرانی مسکن در ماه های پایانی سال گذشته را نشانه ای بی ثباتی در اقتصاد ایران ارزیابی می کنند و معتقدند بالا رفتن نرخ تورم که ناشی از رشد فزاینده نقدینگی است فشار گسترده ای بر خانوارهای ایرانی به خصوص آن گروه که حقوق ثابتی دارند، وارد خواهد کرد.

در گزارش مرکز پژوهشها که به در خواست کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران تهیه شده، روند رشد نقدینگی در دو سال گذشته بررسی شده و در آن آمده است که رشد نقدینگی که در سال 1384 به 3/34 درصد رسیده بود، در سال گذشته به 4/37 درصد رسیده است.

بر اساس آخرین گزارش ها میزان نقدینگی طی دو سال گذشته دو برابر شده و به حدود 120 هزار میلیارد تومان رسیده است که در اقتصاد ایران بی سابقه است.

مرکز پژوهش های مجلس پیش بینی کرده رشد نقدینگی در سال جاری به بیشتر از 41 درصد برسد.

مرکز پژوهشهای مجلس ایران
 استفاده بیش از حد از درآمدهای نفتی در سال های گذشته منجر به بی ثباتی در اقتصاد کشور شده است
 

با آنکه میزان استفاده دولت از درآمدهای نفتی تا حدودی در بودجه سال جاری کاهش یافته اما به نظر مرکز پژوهش های مجلس "بخشی از این رشد نقدینگی فزاینده به دلیل استفاده بیش از حد از درآمدهای نفتی در سال های قبل است که به تدریج اثر خود را در اقتصاد کشور بر جای می گذارد."

بر اساس برآورد این مرکز وابسته به مجلس شورای اسلامی، تورم در سال گذشته 4/22 درصد بوده و پیش بینی شده در سال جاری این رقم با افزایش قابل ملاحظه ای به 4/23 درصد برسد.

کاهش رشد اقتصادی

در این گزارش نرخ رشد اقتصادی نیز در سال گذشته 5/4 درصد برآورد شده و پیش بینی شده که این رقم در سال جاری به 5 درصد برسد. این در حالی است که بانک مرکزی نرخ تورم در سال گذشته را حدود 5/13 درصد و رشد اقتصادی را مشابه سال 1384 یعنی حدود 4/5 برآورد کرده است.

اختلاف در آمارهای اقتصادی در ایران سابقه زیادی دارد و بسیار دیده شده است که بین آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار ایران به عنوان دو نهاد مرجع آماری، اختلاف وجود داشته است اما به نظر نمی رسد مرکز پژوهشهای مجلس راسا اقدام به تهیه آمارهای تازه اقتصادی کرده باشد.

شیوه کار در مرکز پژوهشهای مجلس معمولا استفاده از آمارهای این دو مرکز است اما چون اصل گزارش هنوز منتشر نشده نمی توان در باره آمارها و نحوه برآورد های اقتصادی آن قضاوت کرد.

مخازن نفتی

با این همه گزارش این مرکز، مشابه پیش بینی های کارشناسان اقتصادی در باره نرخ تورم و رشد اقتصادی است که تقریبا همگی تورم بالای 20 درصد و رشد اقتصادی حدود 5 درصد را برای سال جاری خورشیدی برآورد کرده اند.

روند فعلی مغایر اهداف برنامه چهارم توسعه است که بر اساس آن نرخ تورم باید به حدود 11 درصد در سال جاری برسد.

مصرف بی رویه ارز

دولت محمود احمدی نژاد در دو سال گذشته میزان استفاده از درآمدهای نفتی در بودجه را به شدت افزایش داده و کارشناسان، افزايش نرخ تورم در ايران را عمدتاً به سياستهای مالی دولت آقای احمدی نژاد نسبت می دهند.

تقریبا تمام 50 میلیارد دلار درآمد نفتی سال گذشته ایران هزینه شده در حالی که پیش بینی برنامه چهارم برای سال گذشته استفاده از حدود 15 میلیارد دلار درآمد نفتی بوده است.

به این ترتیب با وجود آنکه درآمد نفتی تقریبا سه برابر شده اما مصرف این حجم عظیم از درآمدهای نفتی نه تنها به رشد اقتصادی منجر نشده بلکه حتی به خاطر شیوه و محل مصرف این درآمدها ممکن است رشد اقتصادی نیز کاهش یابد.

برخی کارشناسان می گویند دولت در دو سال گذشته هشدارهای کارشناسان اقتصادی را نادیده گرفته ولی اکنون به نظر می رسد حتی مرکز پژوهشهای مجلس که قرابتی با دولت آقای احمدی نژاد دارد نیز نتوانسته نسبت به پیامدهای مصرف بی رویه بودجه نفتی ساکت بماند.

بر اساس برنامه چهارم توسعه که امسال سومین سال اجرای آن است دولت باید هر ساله گزارش نظارتی عملکرد خود را به مجلس ارائه کند اما تاکنون دولت آقای احمدی نژاد گزارشی از عملکرد سال های گذشته ارائه نکرده است.

این گزارش در واقع نشان خواهد داد که برنامه های اجرا شده تا چه اندازه ثمربخش بوده اند اما بدون این گزارش نمی توان تصویر درستی از نتایج برنامه های دولت در کاهش بهره بانکی، طرح تثبیت قیمت ها، استفاده از حساب ذخیره ارزی، پرداخت وام به بنگاه های زود بازده و نظایر آن به دست آورد.

به عقیده کارشناسان با وجود اختلاف در آمارهای رسمی، همه یک وجهه مشترک دارند و آن این که با ادامه روند موجود، رسیدن به نرخ تورم یک رقمی (کمتر از ده درصد) و رشد اقتصادی بالای هشت درصد امکان پذیر نیست.

 
 
نفتذخیره ارزی
اشتهای دولت در مصرف درآمدهای نفتی
 
 
بانک مرکزیگزینه های سخت ایران
افزایش بهره بانکی یا پرداخت زیان بانک ها
 
 
بودجه سال ۱۳۸۵بودجه سال ۱۳۸۵
رشد اقتصادی ايران ۵/۶ درصد و تورم ۵/۱۳ درصد هدفگذاری شد
 
 
بازار بورسفرصتها و تهديدها
تورم، فقر و بيکاری، پاشنه آشيل دولت اصولگرايان
 
 
مطالب مرتبط
بودجه سالانه ايران: هشدار مجلس به دولت
15 ژانويه، 2007 | اقتصاد و بازرگانی
دفاع احمدی نژاد از عملکرد اقتصادی دولت
21 ژانويه، 2007 | اقتصاد و بازرگانی
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران