BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:06 گرينويچ - جمعه 01 ژوئن 2007 - 11 خرداد 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
تمدید مهلت شرکت در مناقصه اکتشاف نفت در ایران
 
اکتشاف نفت
هزينه اکتشاف حوزه نفتی ۴۶۰ ميليون يورو برآورد شده است
وزارت نفت ایران مهلت شرکت در مناقصه بین المللی اکتشاف در 17 حوزه نفتی این کشور را که پنج ماه پیش در وین برگزار شده بود، برای یک ماه دیگر تمدید کرده است.

ایرنا - خبرگزاری دولتی ایران به نقل از غلامحسین نوذری مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نوشته است: "به خاطر تقاضای زیاد برای سرمایه گذاری در این حوزه ها فرصت این مناقصه، یک ماه تمدید شده است."

پنج ماه پیش وزارت نفت ایران با برگزاری همایشی با حضور شرکت های بین المللی در وین پایتخت اتریش، به شرکت های علاقمند به سرمایه گذاری در بخش اکتشاف نفت تا پايان خرداد فرصت داد تا اسناد مناقصه را خريداری و پيشنهادهای مالی و فنی خود را ارائه کنند.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، تاکنون 23 شرکت بین المللی، 80 بسته اسناد مناقصه اکتشاف نفت را خریداری کرده اند.

این دومین باری است که ایران برای جذب سرمایه خارجی در بخش اکتشاف نفت، تعدادی از حوزه های نفتی خود را به مناقصه گذاشته است.

مناقصه قبلی سه سال و چند ماه پيش در لاهه هلند برگزار شد و ایران ۱۶ حوزه نفتی را برای اکتشاف به شرکت های خارجی معرفی کرد اما تنها چهار حوزه معرفی شده در اين همايش به قرارداد منتهی شد و بقيه حوزه ها بلاتکيف ماند و سرمايه گذاران خارجی استقبالی از آنها نکردند.

برای همين وزارت نفت ايران در همايش وين، پنج حوزه قبلی را به همراه ۱۲ حوزه تازه برای سرمايه گذاری معرفی کرده است که هزينه اکتشاف آنها ۴۶۰ ميليون يورو برآورد شده است.

اين حوزه های نفتی در ۹ استان ایران، در مناطق مرکزی، شمال و شمال غرب و خليج فارس قرار دارند و وسعت آنها ۱۲۹ هزار کيلومتر مربع برآورد شده است.

 توليد نفت در بسیاری از ميادين ایران به سرعت در حال کاهش است و سالانه بين ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه از ظرفيت توليد نفت ايران کاسته می شود
 

این ۱۷حوزه اکتشافی که ايران آنها را به مناقصه گذاشته، شامل قوچان، کلات، نفت شهر، ايلام، دانان، فسا، بندرعباس، راز، مراوه تپه، مغان يک و دو، کوير، الوند، فردوسی، لايه، تابان و دير است.

موانع سرمایه گذاری

ايران در نظر دارد تا سه سال ديگر توليد خود را از حدود چهار ميليون بشکه به پنج ميليون بشکه در روز برساند و برای همین می کوشد تا با جذب سرمایه های خارجی، طرح های اکتشاف نفت را توسعه دهد.

اما سرمایه گذاران خارجی برای مشارکت در اکتشاف و تولید نفت با موانعی رو به رو هستند که عمده ترین آنها در شرایط کنونی، فشار جامعه بین المللی برای تعلیق غنی سازی اورانیوم است.

این نگرانی وجود دارد که به دلیل سرپیچی ایران از قطعنامه های شورای امنیت، تحریم های بین المللی گسترده تری علیه ایران به اجرا گذاشته شود.

غیر از مشکلات سیاسی، مشکلات فنی و قانونی نیز وجود دارد که باعث شده تا شرکت های خارجی برای همکاری در بخش اکتشاف و تولید نفت تمایلی نشان ندهند.

شرکت های خارجی، علاقمند به مشارکت در توليد هستند اما بر اساس قانون اساسی، دولت اجازه ندارد سرمايه گذاران خارجی را در مالکیت و بهره برداری از حوزه های نفتی شریک کند.

افزون بر این، ایران از روش بيع متقابل در قراردادهای نفتی استفاده می کند اما شرکت های خارجی تمایلی به استفاده از اين قراردادها ندارند.

نفت
23 شرکت بین المللی، 80 بسته اسناد مناقصه اکتشاف نفت را خریداری کرده اند

بالا بودن ريسک سرمايه گذاری، بازدهی کم و دريافت ضمانت های مختلف از جمله ضمانت توليد، از مشکلات اين نوع قراردادهاست که باعث بی ميلی شرکت های خارجی برای همکاری در صنعت نفت ايران شده است.

سرمايه گذاران خارجی شرايط قراردادهای اکتشاف در ايران را سخت می دانند و می گويند در دنيا قراردادهای اکتشاف با قراردادهای مشارکت در توليد همراه است در حالی که در ايران ابتدا قرارداد اکتشاف بسته می شود و بعد از آن پيمانکاران بايد قراردادهای جداگانه بيع متقابل امضا کنند.

شرکت های خارجی می گويند ايران بايد با اصلاح قراردادهای فعلی، به آنها اجازه دهد تا بعد از اکتشاف، بتوانند عمليات توسعه ميدان های نفتی را نيز انجام دهند.

ايران سعی دارد با اصلاحاتی در اين قراردادها، نظر مساعد شرکت های خارجی را جلب کند.

مقامات ايرانی می گويند اصلاحاتی در قراردادها اعمال کرده اند تا نظر شرکت های سرمايه گذاری تامين شود. اما از جزئيات اصلاحات، به خصوص مدت زمان اجرای هر قرار داد، دوره اکتشاف، دوره توصيف ميدان، دوره توسعه و دوره بازپرداخت سرمايه گزارشی منتشر نشده است.

برخی گزارش ها حکايت از آن دارد که شرکت ملی نفت ايران سود مورد انتظار خود را از ۳۰ درصد به ۲۰ درصد کاهش داده و شاخص تجاری بودن ميدان نيز از ۱۵ سال به ۲۰ سال افزايش يافته است.

  این دومین باری است که ایران برای جذب سرمایه خارجی در بخش اکتشاف نفت، تعدادی از حوزه های نفتی را به مناقصه گذاشته است
 

هزينه اکتشاف به عهده پيمانکار است و هزينه توسعه به صورت بيع متقابل و از محل درآمدهای توليدات ميدان های نفتی بازپرداخت خواهد شد.

موانع تولید

نفت توليدی ايران از ۶۴ ميدان نفتی تامين می شود که نزديک به ۷۰ درصد آنها، ميادنی نظير اهواز، آسماری، مارون، گچساران، بی بی حکيمه، رگ سفيد و آغاجاری، نيمه دوم عمر خود را سپری می کنند.

توليد اين ميادين به سرعت در حال کاهش است و سالانه بين ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه از ظرفيت توليد نفت ايران کاسته می شود.

ايران پيش بينی کرده که تا سه سال ديگر توليد خود را از حدود چهار ميليون بشکه به پنج ميليون بشکه در روز برساند اما شواهد نشان می دهد که به دليل کاهش توليد و عدم موفقيت در جلب همکاری شرکت های خارجی برای اجرای طرح های اکتشافی تازه نفت، نتواند به هدفش برسد.

پيش بينی می شود ايران در خوش بينانه ترين شرايط بتواند سقف توليد خود را تا سه سال ديگر به حدود چهار ميليون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز برساند.

 
 
نفت صنعت نفت ایران
نگرانی از کاهش سرمايه گذاری
 
 
ميدان نفتی سرمايه گذاری خارجی
چشم پوشی ژاپن از سهامش در آزادگان
 
 
نفت نفت ایران
نگرانی از کاهش سرمایه گذاری خارجی
 
 
غلامحسین نوذری، معاون وزیر نفت ایران و رییس شرکت ملی نفتتحریمها علیه ایران
گفتگو با معاون وزیر نفت
 
 
پول - اقتصادنفت و گاز ايران
هدف جنگ مالی غرب عليه ايران
 
 
مطالب مرتبط
احتمال کناره گیری توتال از پارس جنوبی
20 آوريل، 2007 | اقتصاد و بازرگانی
قرارداد اولیه شرکت گاز ایران با شرکت اتریشی
21 آوريل، 2007 | اقتصاد و بازرگانی
آغاز نمایشگاه بین المللی نفت و گاز تهران
18 آوريل، 2007 | اقتصاد و بازرگانی
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران