http://www.bbcpersian.com

10:01 گرينويچ - دوشنبه 04 فوريه 2008 - 15 بهمن 1386

کاوه امیدوار

دعوت ایران برای تفاهم درباره خط لوله صلح

ایران از وزرای نفت هند و پاکستان دعوت کرده تا در نشستی در تهران برای توافق در باره مفاد قرارداد صادرات گاز این کشور به هند و پاکستان موسوم به "خط لوله صلح" شرکت کنند.

غلامحسین نوذری وزیر نفت ایران در یک نشست خبری گفت که از وزرای نفت هند و پاکستان دعوت کرده تا در جلسه ای که دو هفته دیگر در روزهای 25 تا 27 بهمن در تهران برگزار می شود، شرکت کنند.

این جلسه برای تفاهم نهایی در باره مفاد قرارداد صادرات گاز ایران به هند و پاکستان برگزار می شود و به گفته آقای نوذری، هند و پاکستان از این دعوت استقبال کرده اند.

طرح خط لوله گاز صادراتی ایران به هند و پاکستان در سال 1990 مطرح شد اما گفتگوها بر سر این طرح از یک دهه پيش آغاز شد.

تنش های سیاسی دو کشور هند و پاکستان و مخالفت آمریکا با این پروژه به عنوان مهمترین دلایل کندی مذاکرات بوده که مانع توافق نهایی بین سه کشور شده است.

در چند سال گذشته سه کشور نشست هایی در این زمینه برگزار کرده اند و به توافقاتی نیز رسیده اند، اما در ماه های اخیر هند از مذاکرات سه جانبه کنار کشیده و ایران و پاکستان با برگزاری نشست هایی در تهران و اسلام آباد برای عملی کردن این طرح، مذاکرات را دنبال کرده اند.

برخی گزارش ها حکایت از آن دارند که دو کشور هند و پاکستان بر سر حق ترانزیت گاز صادراتی ایران از داخل خاک پاکستان اختلاف نظر دارند و هند حاضر به پذیرش درخواست پاکستان برای پرداخت حق ترانزیت گاز صادراتی ایران نیست.

قرار بود دو طرف (هند و پاکستان) در نشستی در اسلام آباد در این باره مذاکره کنند اما به گفته برخی منابع خبری، به دلیل همزمانی دو نشست، دو طرف در نشست تهران در این باره مذاکره می کنند.

ایران همچنان امیدوار است که هند به این پروژه بپیوندد اما به گفته وزیر نفت ایران، در صورت عدم توافق سه جانبه، قراردادی دوجانبه بین ایران و پاکستان امضا خواهد شد.

طول خط لوله ايران به هند 2700 كيلومتر است و قرار است گاز صادراتی ایران را از مسیر پاکستان به هند منتقل کند. پیش بینی شده است که در صورت توافق نهایی 1100 کیلومتر از این خط لوله در ایران، 1000 کیلومتر در پاکستان و 600 کیلومتر در هند احداث شود.

با تکمیل طرح انتقال گاز ایران روزانه 150 میلیون متر مکعب گاز به هند و پاکستان صادر می شود که 90 میلیون متر مکعب آن برای هند و 60 میلیون متر مکعب آن برای پاکستان در نظر گرفته شده است.

هزینه اجرای این پروژه در برآوردهای اولیه چهار و نیم میلیارد دلار اعلام شده بود اما اکنون کارشناسان هزینه طرح را حدود هفت میلیارد دلار برآورد می کنند.