BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:53 گرينويچ - دوشنبه 07 آوريل 2008 - 19 فروردین 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
شروع و تبعات رکود در اقتصاد آمریکا
 

 
 
بازار مسکن آمریکا
بحران در اقتصاد آمریکا از بازار مسکن و بخش اعتبارات (وام) شروع شد
پیش بینی ها درباره اقتصاد آمریکا در سال جاری میلادی چندان خوش آیند نیست. بحران در بخش وام مسکن که از مرداد ماه گذشته در اقتصاد آمریکا رخ داد اکنون به بخش های دیگر اقتصاد این کشور راه پیدا کرده و ورای مرزهای آمریکا، اقتصاد جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است.

پیش بینی های درباره رکود اقتصادی آمریکا با گفته های اخیر بن برنانکه رییس فدرال رزرو، بانک مرکزی آمریکا، به حقیقت نزدیک تر شده است.

آقای برنانکه گفته است: "اکنون به نظر می رسد که در نیمه اول سال 2008 میلادی تولید ناخالص ملی اگر رشدی داشته باشد این میزان رشد زیادی نخواهد بود و حتی شاید شاهد اندکی کاهش باشیم."

آنچه که آقای برنانکه می گوید اعتراف مستقیم به رکود اقتصادی نیست اما او در پاسخ به سوال نمایندگان کنگره احتمال بروز اقتصادی را مردود نمی داند.

او می گوید: "احتمال رکود اقتصادی وجود دارد اما رکود اقتصادی یک مفهوم تکنیکی است که توسط دفتر ملی تحقیقات اقتصادی با توجه به آماری که در ماه های آینده جمع آوری خواهد شد اعلام می شود بنا براین من هنوز نمی توانم بگویم که آیا اقتصاد آمریکا با چنین وضعیتی روبرو است یا خیر."

رکود در تعریف اقتصادی یعنی اقتصاد یک کشور در دو دوره پیاپی سه ماهه رشد منفی داشته باشد. آقای برنانکه با تکیه بر نبودن آمار کافی این احتمال را رد می کند. اما همین اظهار نظر محافظه کارانه هم نگرانی های کارشناسان اقتصادی را تایید می کند.

از جمله کریستوفر لو اقتصاد دان ارشد از شرکت مالی اف تی ان در نیویورک می گوید: "کاملاً واضح است که خوشبینی آقای برنانکه یک حرکت سیاسی و حرفه ای است و نکته ای که به نظر من جالب است این است که بانک مرکزی هیچ وقت احتمال بروز رکود اقتصادی را مطرح نمی کند مگر اینکه مطمئن باشد که اقتصاد دچار رکود می شود. جالب است که آقای برنانکه تئوری و علم اقتصاد را بهانه کرد تا از اعتراف به رکود طفره برود، اما چرا تعارف می کنیم. مصرف کنندگان آمریکایی که بیست سال است بار این اقتصاد را به دوش کشیده اند الان به در بسته خورده اند."

'جای تعارف نیست'
 جالب است که آقای برنانکه تئوری و علم اقتصاد را بهانه کرد تا از اعتراف به رکود طفره برود، اما چرا تعارف می کنیم. مصرف کنندگان آمریکایی که بیست سال است بار این اقتصاد را به دوش کشیده اند الان به در بسته خورده اند
 
یک اقتصاد دان در آمریکا

دو سوم اقتصاد آمریکا وابسته به مصرف داخلی است. اگر مصرف کنندگان داخلی در مصرف تردید کنند اقتصاد آمریکا قطعاً با مشکل روبرو خواهد بود.

نظرسنجی های چند ماه گذشته نشان داده است که هفتاد درصد آمریکایی ها نسبت به آینده خود تردید دارند.

به گفته کامران دادخواه، اقتصاد دان در آمریکا برگرداندن اعتماد مصرف کنندگان هدف اول برنامه های آقای برنانکه در بانک مرکزی است:

"سیاستی که ایشان در درجه اول اشاره کرد پایین آوردن نرخ بهره است یعنی افزایش نقدینگی در بازار. الان نرخ بهره هدف فدرال رزرو تا 2.25 درصد پایین آمده و احتمال دارد آن را تا یک درصد هم پایین بیاورد. علاوه بر این کنگره تصویب کرده که حدود 170 میلیارد دلار مالیات به مردم پس داده شود البته این چک ها هنوز فرستاده نشده و حدود یک ماه یا دو ماه دیگه طول می کشد ولی امید هست که مردم وقتی این پول به دستشان رسید آنرا خرج کنند."

در اقتصاد به این سیاست ها سیاست های انبساطی گفته می شود. یعنی افزایش نقدینگی در بازار که در نهایت به افزایش مصرف و چرخیدن چرخ اقتصاد منجر می شود .

اما یکی از اصلی ترین نتایج سیاست های انبساطی، افزایش نرخ تورم است که به افزایش قیمت ها و فشار اقتصادی به مردم منجر می شود. اما کارشناسان اقتصادی اجرای این سیاست ها را بدون خطر نمی دانند.

بن برنانکی
 اکنون به نظر می رسد که در نیمه اول سال 2008 میلادی تولید ناخالص ملی اگر رشدی داشته باشد این میزان رشد زیادی نخواهد بود و حتی شاید شاهد اندکی کاهش باشیم.
 
بن برنانکه

خشایار شجاعتی، اقتصاد دان و مشاور مالی در آمریکا، می گوید: "فقط و فقط به قیمت یک نرخ تورم بالا است که ممکن است سیاست های بانک مرکزی آمریکا موفق شود. غیرممکن است که اقتصاد رشد طبیعی و سالمی را پیدا کند بدون اینکه اقتصاد آمریکا به یک تورم خیلی وحشتناک مبتلا نشود."

افزایش نرخ تورم یعنی افزایش قیمت ها و کاهش سطح رفاه عمومی. از آن بدتر این است که نرخ تورم رو به افزایش باشد اما اقتصاد همچنان در رکود باقی بماند. وضعیتی که در اقتصاد به آن رکود تورمی می گویند.

برخی کارشناسان اقتصادی می گویند که احتمال وقوع چنین اتفاقی در آمریکا زیاد است و برخی دیگر مثل آقای شجاعتی که معتقدند رکود تورمی اکنون در آمریکا دیده می شود:

"در بسیاری از زمینه های اقتصادی الان وضع تجارت ها خراب است. خانه ها فروش نمی روند، ارزش بازار سهام هر روز کاهش پیدا می کند. بانک ها از دادن وام خود داری می کنند. مردم کارهایشان رو دارند از دست می دهند، از طرف دیگر هم قیمت مایحتاج عمومی دائم در حال افزایش سرسام آور است بنابراین رکود تورمی پدیده ای نیست که بخواهیم در مورد آن حدس و گمان بزنیم که آیا اتفاق خواهد افتاد یا نه. اتفاق افتاده است."

کامران دادخواه وقوع چنین وضعیتی را محتمل می داند اما معتقد است اولویت برای دولت آمریکا و بانک مرکزی به مبارزه با رکود اقتصادی است:

رکود تورمی
 در بسیاری از زمینه های اقتصادی الان وضع تجارت ها خراب است. خانه ها فروش نمی روند، ارزش بازار سهام هر روز کاهش پیدا می کند. بانک ها از دادن وام خود داری می کنند. مردم کارهایشان را دارند از دست می دهند، از طرف دیگر هم قیمت مایحتاج عمومی دائم در حال افزایش سرسام آور است بنابراین رکود تورمی پدیده ای نیست که بخواهیم در مورد آن حدس و گمان بزنیم که آیا اتفاق خواهد افتاد یا نه. اتفاق افتاده است.
 
خشایار شجاعتی کارشناس در آمریکا

"این طرز تفکر در فدرال رزرو و خزانه داری وجود داره که مسئله رکود بسیار بسیار مهمتره بنابراین فکر می کنند که اول این مسئله را حل کنند و بعد به تورم بپردازند."

حل مسئله رکود اقتصادی تنها با یک نرخ تورم بالاتر ممکن خواهد بود. اما این هزینه ای است که آمریکا به تنهایی پرداخت نخواهد کرد.

خشایار شجاعتی می گوید: "به طبع تورمی که اینجا روی خواهد داد مخصوصاً به خاطر نقش دلار که ذخیره اصلی ارزی بسیاری از کشورهای جهان است، بی تردید این تورم را در شکل های مختلف به دنیا هم صادر خواهد کرد و آنها هم با همین مشکلات مواجه خواهند شد. کما اینکه همین الان بانک مرکزی اروپا هفته پیش اعلام کرد که تورم در حوزه پولی یورو به 3.5 درصد رسیده است که طبق پیمان مایستریخت نباید از دو درصد بیشتر می شد. در کشورهای خاورمیانه مثل عربستان سعودی و امارات متحده عربی می بینیم که نرخ تورم با رشد سالانه نه تا ده درصد در حال افزایش است که این صرفاً به دلیل وابستگی ارزهای این کشورها به دلار آمریکا است."

این موضوع بحران فعلی در اقتصاد جهان را از بحران هایی که به طور تناوبی از جنگ دوم جهانی تا کنون روی داده متفاوت می کند. کارشناسان اقتصادی می گویند این بحران سرآغاز یک تغییر بزرگ در سیاست های پولی و مالی دنیاست. تغییری که نتیجه آن انزوای دلار به عنوان یک ذخیره ارزی مطمئن در کشورهای جهان خواهد بود.

 
 
جدول سهام رکود اقتصادی؟
تلاش آمریکا برای حل مشکل اقتصادی
 
 
بندر مبادلات تجاری
همکاری ایران و امارات در سایه فشارهای آمریکا
 
 
مطالب مرتبط
ابراز نگرانی بوش در مورد اقتصاد آمریکا
08 مارس، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
افت شدید اعتماد مصرف کنندگان در آمریکا
15 فوريه، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
تصویب محرک 167 میلیارد دلاری در کنگره
07 فوريه، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
واکنش بازارهای سهام به وضعیت اقتصاد آمریکا
06 فوريه، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
توافق بر سر طرح محرک اقتصادی در آمریکا
25 ژانويه، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
هشدار رئیس آی ام اف درباره اقتصاد جهان
21 ژانويه، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
بوش خواستار وضع مجموعه محرک های اقتصادی
18 ژانويه، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران