BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 10:21 گرينويچ - سه شنبه 29 آوريل 2008 - 10 اردیبهشت 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
اجرای پیشنهاد دولت به جای قانون در ایران
 

 
 
احمدی نژاد هنگام تقدیم لایحه بودجه
به گفته سازمان بازرسی احمدی نژاد بودجه را همانطور که تحویل مجلس داده بود ابلاغ کرد
یک نهاد نظارتی در جمهوری اسلامی دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور را به تخطی از قانون بودجه مصوب مجلس متهم کرده است.

سازمان بازرسی، از نهادهای وابسته به قوه قضائیه، در نامه ای اظهار داشته است که دولت بدون توجه به اصلاحاتی که مجلس در لایحه بودجه به عمل آورده و به تصویب رسانده، بودجه پیشنهادی خود را برای اجرا به دستگاه های دولتی ابلاغ کرده است و خواستار لغو این ابلاغیه شده است.

این سازمان درخواست کرده تا ضوابط اجرایی بودجه سال جاری اصلاح شود و گرنه برای لغو کردن ابلاغیه دولت، به دیوان عدالت اداری شکایت خواهد کرد.

سازمان بازرسی زیر نظر رئیس قوه قضائیه فعالیت می کند و بر فعالیت و اجرای صحیح قوانین در وزارتخانه ها، سازمان و موسسات دولتی و عمومی نظارت دارد.

تمام سازمان های دولتی موظفند اسناد و مدارک مورد نیاز سازمان بازرسی را در اختیار این سازمان قرار دهند.

گزارش این سازمان اولین بار در "سایت الف" منتشر شد که تهیه کنندگان آن به احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس، نزدیک است.

بنابر گزارش سازمان بازرسی، دولت با نادیده گرفتن قانون بودجه مصوب مجلس، نظر پیشنهادی خود را که به تصویب نمایندگان نرسیده برای اجرا به دستگاه های دولتی ابلاغ کرده است.

دولت در سال جاری تغییراتی در لایحه بودجه داد که مهمترین آنها کاهش شمار دستگاه های اجرایی از حدود ۷۰۰ دستگاه به ۳۹ دستگاه بود اما مجلس این تعداد را به ۲۶۲ دستگاه افزایش داد.

با این حال، بر اساس گزارش سازمان بازرسی، دولت با صدور ابلاغیه ای پیشنهاد اولیه خود را عملی کرده و تعداد دستگاه های اجرایی را به ۳۹ دستگاه کاهش داده است.

به همین دلیل سازمان بازرسی کل کشور با ارسال نامه ای به دولت اخطار داده که هر چه سریعتر نسبت به اصلاح ضوابط اجرای بودجه اقدام کند و گرنه بر اساس اصل ۱۷۰ قانون اساسی درخواست ابطال ابلاغیه دولت را از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری خواهد کرد.

اعتراض نمایندگان و واکنش دولت

در پی بی توجهی دولت به قانون بودجه و اجرای پیشنهاد اولیه خود، برخی نمایندگان مجلس نسبت به این رویکرد اعتراض کرده و غلامعلی حداد عادل، رئیس مجلس، در نامه ای به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور، خواستار اجرای قانون مصوب مجلس شده است.

حداد عادل و احمدی نژاد
حداد عادل در مواردی به بی توجهی احمدی نژاد به مصوبات مجلس اعتراض کرده است

پرویز سروری، نماینده تهران در مجلس، به خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - گفته است "اگر دولت نظری دارد باید از طریق قانونی آن را پیگیری کند نه این که خود تصمیم گرفته و خود اجرا کند."

به گفته این نماینده مجلس، دولت چاره ای ندارد جز اینکه در مسیر تعیین شده و بر اساس قانون مصوب مجلس حرکت کند و هر اقدامی غیر از این، خلاف قانون است.

رضا عبداللهی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز به خبرگزاری فارس گفته است "با نامه رئیس مجلس به دولت، هم اکنون نمایندگان مجلس در انتظار اجرای این قانون توسط دولت هستند و انتظار می رود که این کار طی چند روز آینده توسط دولت انجام شود."

دولت در واکنش به انتشار این گزارش اعلام کرده که "در ابلاغ ضوابط اجرایی بودجه سال ۱۳۷۸ تخلفی صورت نگرفته و مباحث مطرح شده ناشی از اختلاف برداشت در مورد شیوه اجرای این ضوابط است."

از نظر دولت، رئیس جمهور مسئول امور برنامه و بودجه است و می تواند این وظیفه را بر عهده دیگری نیز بگذارد و ایرادات مطرح شده فاقد دلایل حقوقی و قانونی است.

دولت برای اجرای قانون بودجه و نحوه تخصیص و هزینه کردن آن باید با ۲۶۲ دستگاه اجرایی موافقتنامه امضا کند اما بنابر گزارش سازمان بازرسی، این کار به ۳۹ دستگاه واگذار شده است که از سوی دولت به مجلس پیشنهاد شده بود اما نمایندگان مجلس با آن مخالفت کردند.

دولت انتشار گزارش سازمان بازرسی را "جوسازی های رسانه ای" خوانده و این احتمال را مطرح کرده که هدف از انتشار آن "مخدوش ساختن روابط دولت و مجلس" بوده است.

اختلاف نظر مجلس و دولت

لایحه بودجه سال جاری با بودجه سال های گذشته تفاوت داشت و دولت تنها منابع و مصارف را در لایحه بودجه گنجانده بود و تصمیم داشت جزئیات آن را به دستگاه های اجرایی بسپارد تا تصمیم بگیرند بودجه را در چه بخش هایی هزینه کنند.

آقای احمدی نژاد هنگام ارائه لایحه بودجه به مجلس گفت که دهها و صدها سازمان در دولت تشکیل شده که بودجه می گیرند ولی زیر نظر رئیس جمهور و وزرا نیستند در حالی که رئیس جمهور و وزرا باید در مقابل ملت و مجلس پاسخگو باشند.

با این استدلال، دولت با حذف اکثر ردیف های بودجه ای مربوط به حدود ۷۰۰ دستگاه اجرایی، تنها برای ۳۹ دستگاه اجرایی که عمدتا وزارتخانه ها بودند، ردیف بودجه در نظر گرفته بود و گفت که بقیه سازمان ها و موسسات باید بودجه خود را از طریق وزارتخانه و معاونت های ریاست جمهوری دریافت کنند.

اما نمایندگان مجلس این اقدام را مغایر قانون اساسی دانستند زیرا معتقد بودند با این کار مشخص نیست دولت چه میزان بودجه را در کجا هزینه کرده و دیوان محاسبات مجلس، به عنوان بازوی نظارتی قوه مقننه، قادر به نظارت بر هزینه ها نخواهد بود.

دیوان محاسبات برعملکرد دستگاه های دولتی که از بودجه سالانه استفاده می کنند نظارت دارد و سازمان های دولتی نمی توانند خارج از بودجه مصوب مجلس هزینه کنند.

این سازمان همچنین سالانه با بررسی حساب ها و اسناد مربوط به دستگاه های دولتی، گزارش تفریغ بودجه را تهیه می کند که در آن نحوه و میزان هزینه سازمان ها، پروژه ها و پیشرفت آنها بر اساس لایحه بودجه مشخص شده است.

به عقیده مجلس، تصویب لایحه پیشنهادی دولت، عملا دیوان محاسبات را از روند نظارت بر بودجه سالانه حذف می کرد و این سازمان دیگر نمی توانست بر هزینه های دولت نظارت کند به همین دلیل نیز نمایندگان تصمیم گرفتند برای موسساتی که دارای اساسنامه قانونی بودند، ردیف جداگانه بودجه در نظر بگیرد.

شواهد نشان می دهد که دولت قانون مصوب مجلس را نادیده گرفته و همان پیشنهاد اولیه خود را برای اجرا ابلاغ کرده است و با این حال اصرار دارد که قانون مجلس را اجرا می کند و اختلاف نظر سازمان بازرسی و مجلس با دولت بر سر نحوه اجرای آن است.

اعتراض سازمان بازرسی در حالی مطرح می شود که پیش از این رئیس مجلس در دو مورد نسبت به آنچه که بی توجهی رئیس جمهور به ابلاغ به موقع مصوبات مجلس خوانده اعتراض کرده است.

 
 
مطالب مرتبط
پاسخ حدادعادل به احمدی نژاد
22 آوريل، 2008 | ايران
گرانی در ایران شتاب بیشتری گرفته است
05 فوريه، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
کسری بودجه دولت ایران
24 اوت، 2007 | اقتصاد و بازرگانی
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران