BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 11:53 گرينويچ - پنج شنبه 29 مه 2008 - 09 خرداد 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
ضربه قیمت بالای نفت بر اقتصاد جهان
 
سیر صعودی بهای نفت، اقتصاد کشورهای غنی و فقیر جهان را به طور فزاینده ای تحت فشار قرار داده است.

در حالی که قیمت نفت بیش از دو برابر شده و به بشکه ای 135 دلار رسیده است، مصرف کنندگان و تجارتخانه ها هستند که همزمان ضربه اقتصادی آن را متحمل شده اند.

بنزین در بسیاری از کشورها به کالایی خارج از توان خرید تبدیل شده و خطر اعتصاب و ناآرامی های اجتماعی در این کشورها را به یک واقعیت تبدیل کرده است.

گزارشگران بی بی سی در نقاط مختلف جهان تائیر بهای نفت را زیر نظر داشته اند و گزارش داده اند.

برزیل - گزارش گری دافی

قبلا اگر بهای سوخت بالا می رفت برزیلی های صاحب خودرو وحشت می کردند، اما این روزها این کشور آمریکای لاتین ظاهرا در برابر تائیرات منفی افزایش قیمت نفت درامان است.

میدان نفتی
اخیرا میدان های نفت در سواحل برزیل کشف شده است

البته از "بحران نفت" دهه هفتاد میلادی به بعد برزیل سیاست سوخت خود را تغییر داد و همانطور که می دانیم اکنون به طور گسترده سوخت های زیستی تولید و مصرف می کند.

این الکل، که از چغندر قند تهیه می شود، در پمپ بنرین های سراسر برزیل به فروش می رسد.

از هر 10 خودرویی که در برزیل ساخته می شود 9 خودرو به مخزن سوخت زیستی و همچنین مخزن بنزین مجهز است. در سال 2007 برزیل 22 میلیارد لیتر اتانول تولید کرد.

راننده ها می گویند تقریبا اصلا متوجه تغییر در بهای بنزین نشده اند. اخیرا در برزیل مالیات ها کاهش یافت که باعث شد افزایش بهای بنزین کمتر تاثیر نامطلوب خود را نشان بدهد.

حتی اگر گرانتر شدن بنزین تاثیر نامطلوبی داشته باشد، مردم می توانند از سوخت های زیستی استفاده کنند.

همچنین بسیاری از تاکسی ها در برزیل گازسوزند.

با این حال، برخی از اقتصاددانان هشدار داده اند که افزایش قیمت دیزل ممکن است هنوز هم بر نرخ تورم تائیر بگذارد و به طور غیر مستقیم قیمت مواد غذایی را افزایش دهد.

نیجریه - گزارش اندرو واکر

نیجریه هشتمین صادرکننده نفت خام در جهان است.

نیجریه
اعتصاب کارگران شرکت نفت نیجریه به افزایش بهای نفت کمک کرده است

در ازای هر بشکه نفتی که فروخته می شود، 59 دلار آن متعلق به بودجه ملی است و مابقی به بانک مرکزی این کشور داده می شود.

نرخ بی سابقه نفت باعث شده که ذخیره نقدی این کشور به بالغ بر دوازده میلیارد دلار برسد.

با این که بانک مرکزی مالام از پول است اما مردم عادی این کشور در فقر بسر می برند. بیمارستان ها تجهیزات کمی دارند و مدارس بیغوله ای بیش نیستند.

خدمات شهری در نیجریه همسان با افزایش جمعیت نیست و بسیاری از مردم بدون آب و برق و امکانات بهداشتی در مناطق پست و پرجمعیت زندگی می کنند.

اما آنچه نیجریه ای ها دارند سوخت ارزان قیمت است که تقریبا همه آن وارداتی است. در نیجریه یک گالن بنرین 2.37 دلار است که از آمریکا ارزان تر است.

البته به هر حال افزایش قیمت سوخت برای مردم این کشور تاثیر نامطلوب هم دارد. قطع برق باعث شده اکثر 140 میلیون نفر جمعیت این کشور از ژنراتور استفاده کنند و کوچکترین افزایش در نرخ سوخت برای آنها به لحاظ اقتصادی دردآور است.

کالیفرنیا - گزارش مگی شیلز

پمپ بنزین در آمریکا
قیمت بالای نفت قیمت بنزین، آب و برق و غذا را افزایش دهد

قیمت بنزین در شمال کالیفرنیا همواره بیشتر از نقاط دیگر آمریکا بوده اما اکنون که یک گالن بنزین حدود 4.19 دلار است، مردم به این فکر افتاده اند که از راه های دیگری برای رفت و آمدهای خود استفاده کنند.

رافائل سولیس، شرکت خدمات باغبانی دارد و می گوید که هزینه بنزین او از 500 دلار در ماه در سال گذشته به 800 دلار در ماه رسیده است.

او می گوید که افزایش پی در پی بهای سوخت کسب و کار او را با مشکل روبرو کرده: "من نمی توانم قیمت خدمات شرکتم را افزایش بدهم چون در وضعیت اقتصادی کنونی مردم کمتر خرج می کنند. اما خودم هم نمی توانم با این وضعیت به کارم ادامه بدهم."

الان فصل مسافرت در کالیفرنیاست اما آقای سولیس می گوید که قصد سفر ندارد چون پولش را ندارد که برای تفریح به مناطق ساحلی این ایالت برود.

چین - گزارش از مایکل بریستون

افزایش قیمت نفت جهان تقریبا تاثیری بر رانندگان چینی نداشته است چون دولت این کشور برای بهای سوخت سقف تعیین کرده است.

دولت چین در ازای سقفی که برای بهای نفت و تولیدات آن تعیین کرده است، به شرکت های نفتی سوبسید می دهد تا تولیدات خود را ارزانتر از نرخ بازار بفروشند.

اما از زمانی که بهای نفت به شدت رو به افزایش بوده است، این سیاست به طور فزاینده ای زیر سوال رفته است.

بهای نفت خام جهان بسیار بالاتر از بهای سوختی است که در داخل چین بفروش می رسد و بنابراین دولت این کشور مجبور شده است سوبسید بیشتری به شرکت های نفتی بدهد.

دولت چین پیش از این، بهای سوخت مصرفی را افزایش داده است - سال گذشته دولت چین در واکنش به افزایش بهای نفت خام، بهای سوخت مصرفی را 10 درصد افزایش داد.

اکنون شایعه است که دولت در طی فصل تابستان مقررات مربوط به قیمت گذاری تولیدات نفتی را راحت تر خواهد کرد و اجازه خواهد داد که قیمت سوخت در این کشور افزایش یابد.

اما این کار احتمالا منجر به مشکلات دیگری، از جمله باعث افزایش نرخ تورم خواهد شد. نرخ تورم در چین بالاتر از نرخی است که دولت مد نظر داشته است.

بلژیک - گزارش از دونکن بارتلت

اعتصاب
ماهیگران فرانسوی بنادر این کشور را در اعتراض به قیمت دیزل مسدود کرده اند

مردم بلژیک به خوبی با تاثیر نامطلوب افزایش قیمت سوخت آشنا هستند. یکی از اولین و مهم ترین این تاثیرات افزایش قیمت غذای مورد علاقه آنها یعنی سیب زمینی سرخ کرده بوده است. اکنون قیمت یک ظرف سیب زمینی سرخ کرده در بروکسل با افزایش چهار درصدی نسبت به سال گذشته، به سه دلار رسیده است.

این در حالی است که قیمت سیب زمینی در بلژیک 24 درصد کاهش داشته است. دولت بلژیک تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کرده است اما رستوران ها و کارخانه های تولیدکننده مواد غذایی می گویند به خاطر بالا رفتن هزینه سوخت و حمل و نقل، قیمت سیب زمینی سرخ کرده هم بالا رفته است.

داستانی مشابه را در سراسر "منطقه یورو" اروپا شاهدیم. در این منطقه تورم مواد غذایی در ماه آوریل به شش درصد رسید.

بانک مرکزی اروپا که نرخ بهره در کلیه پانزده کشور منطقه یورو را تعیین می کند، اذعان دارد که نمی تواند نرخ تورم را به دو درصد، که برای کوتاه مدت در نظر گرفته بوده است، برساند.

به هر حال کمیسیون اروپا نمی تواند کار چندانی در ارتباط با افزایش قیمت نفت در جهان و تاثیرات آن بکند و هر کشور اروپایی را آزاد گذاشته است که خودش میزان مالیات بر نفتش را تعیین کند.

بسیاری از دولت ها تحت فشارند تا برای کنترل تورم، مالیات را کاهش دهند. اعتراضات اخیر ماهیگران و کارکنان شیلات در فرانسه، که بنادر دریای مانش را مسدود کرده اند، نشان می دهد که شهروندان اروپایی در این باره چه احساسی دارند.

کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس - گزارش از جولیا ویلر

سنگ فرش خیابان های این منطقه با از پول است. هر کجا که نگاه می کنید ثروت می بینید - سرمایه گذاری های عظیم، مانند شهرهای تجاری در عربستان سعودی، موزه ها و هتل هایی که در ابوظبی ساخته شده است و ساختمان های پر زرق و برقی که در سواحل قطر قد برافراشته است.

خاندان هایی که بر این منطقه حکمروایی می کنند و مالک آب و خاک نفت خیز آن هستند اکنون دورانی طلایی اقتصادی را پشت سر می گذارد.

برخی از آنها بهتر از بقیه از این طلای مایع برای سرمایه گذاری مجدد در منطقه خود استفاده کرده اند و توجه خود را هم زمان به درآمدهای غیر نفتی معطوف کرده اند.

امارات متحده عربی در این خصوص پیشتاز بوده است، اما سایرین نیز متوجه مزایای درآمد غیر نفتی شده اند و راه اماراتی ها را دنبال می کنند. آنها می دانند که ذخیره نفت، چه ارزان و چه گران، ابدی نیست.

ساختمان سازی، تولید کالا، رسانه ها، فن آوری اطلاعات و جهانگردی، فرصت های شغلی خوبی برای نیروی کار جوان این منطقه - چه بومی و چه خارجی - فراهم کرده است.

شکی نیست که خارجیان زیادی برای کار به کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس مهاجرت کرده اند چون کشورهای خودشان امکانات کاریابی کمتری ارائه می کنند.

اما تورم در این منطقه بالاست و بهای مواد غذایی نیز، که اغلب وارداتی است، مانند سایر نقاط جهان رو به افزایش بوده است.

اقتصاد همه کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، به غیر از کویت، بر اساس دلار است و دلار هم که در حال حاضر ضعیف است. ضعیف بودن دلار مسائل را بدتر کرده است. در همین حال، افزایش جمعیت نیز فشار زیادی بر بازار مسکن این منطقه وارد کرده است؛ اجاره خانه ها به قدری بالا رفته است که برخی از دولتهای منطقه برای آن سقف تعیین کرده اند.

در یک کلام، در حالی که درآمد حاصل از نفت بیش از محل برای مصرف آن است، فقیرترین مهاجران در این منطقه - از جنوب و شرق آسیا - متحمل بیشترین فشار اقتصادی هستند.

هند - کریشما واسوانی

افزایش بی امان بهای نفت تاثیر زیادی بر اقتصاد هند داشته است.

دولت هند هر سال میلیاردها دلار سوبسید سوخت برای مردم این کشور هزینه می کند. به همین خاطر بنزین در هند خیلی ارزان تر از آنی است که باید باشد.

شرکت های نفتی هند باید از بازارهای بین المللی و به قیمت بین المللی نفت خریداری کنند و بعد آن را با نرخ سوبسید به مشتریان بفروشند.

بنا به برخی گزارش ها شرکت های نفتی هند روزانه صد میلیون دلار متضرر می شود و اگر بهای نفت همچنان بالا برود این مشکل بدتر هم خواهد شد.

دولت هند تحت فشار بوده است تا بهای بنزین را افزایش دهد اما چنین اقدامی به لحاظ سیاسی پیامدهایی خواهد داشت. با توجه به این که امسال در برخی از ایالت های این کشور انتخابات برگزار خواهد شد، احتمالا دولت تلاش خواهد کرد از هر گونه تاثیر سیاسی منفی بر محبوبیتش اجتناب کند.

 
 
بازار مرکنتیل نیویورک تلاطم نفتی
نفت از 100 دلار فراتر رفت، اما چرا؟
 
 
نفت ویدئو
افزایش بهای نفت بحرانی جهانی می‎شود
 
 
. گرانی مواد غذایی
هشدار سازمان ملل متحد درباره گرانی مواد غذایی
 
 
مطالب مرتبط
مذاکره درباره تقسیم ذخایرنفتی قطب شمال
27 مه، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
نفت به بالاترین بهای خود رسید
06 مه، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
هشدار اوپک نسبت به نفت بشکه ای 200 دلار
28 آوريل، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
احمدی نژاد: قیمت 115 دلاری نفت فریبنده است
19 آوريل، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران