BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 04:30 گرينويچ - دوشنبه 14 ژوئيه 2008 - 24 تیر 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
'خروج توتال' و دشواری سرمایه گذاری در ایران
 
کریستوف دو مارژری
دو مارژری دشواریهای سیاسی را عامل تصمیم به خروج از بخش انرژی ایران عنوان کرده است
در مورد شرکت نفتی توتال در ایران خبرهای متفاوتی انتشار یافته اما کارشناسان این اخبار را نشانه دشواری در سرمایه گذاری خارجی در ایران تلقی کرده اند.

چند روز بعد از انتشار خبر تصمیم شرکت فرانسوی توتال به خروج از ایران، گزارش شده که روابط عمومی نمایندگی این شرکت در تهران این خبر را تکذیب کرده و انتشار آن را به شیطنت های رسانه ای روزنامه های امریکایی نسبت داده است.

رویا فرهنگ، مدیر روابط عمومی نمایندگی توتال در ایران، در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - اظهار داشته که " این شرکت به هیچ وجه قصدی برای خروج از ایران ندارد و مدیر عامل این شرکت نیز حرفی از این موضوع به میان نیاورده است."

اشاره خانم فرهنگ به خبری در روزنامه فایننشال تایمز - تایمز مالی - است که به نقل ای کریستف دو مارژری، مدیر عامل توتال، نوشته بود که از آنجا که سرمایه گذاری در ایران با خطرات سیاسی همراه است از این کار صرف نظر خواهد کرد.

به گفته آقای دو مارژری "امروز سرمایه گذاری در ایران برای ما با ریسک سیاسی خیلی زیادی همراه خواهد بود زیرا مردم ما خواهند گفت که توتال برای پول، هر کاری خواهد کرد."

توتال بزرگترین شرکت فعال غربی در صنعت نفت ایران است و صاحب نظران اظهارات مدیرعامل این شرکت را این گونه تفسیر کرده اند که شرکت توتال بعد از سالها مذاکره، از همکاری در پروژه توسعه میدان گازی پارس جنوبی برای تولید گاز مایع انصراف داده است.

مقامات ارشد توتال خبر خروج این شرکت از ایران را تکذیب نکرده اند و واکنش وزارت نفت ایران نیز نشان می دهد که این وزارتخانه منتظر چنین اقدامی از سوی این شرکت بوده است.

غلامحسین نوذری وزیر نفت ایران گفته است "اگر توتال به حضور در پروژه پارس ال ان جی (تولید گاز مایع) و سرمایه گذاری در ایران علاقمند نیست، هیچ اصراری به ماندن آنها نداریم و خودمان پروژه را اجرا خواهیم کرد."

محدودیت های تازه سرمایه گذاری

شرکت توتال در سال ۱۹۹۷ یک قرارداد دومیلیارد دلاری را همراه با دو شرکت گازپروم روسیه و پتروناس مالزی امضاء کرد که موضوع آن کمک به بهر‌ه‌برداری از میدان پارس جنوبی در فازهای دو و سه بود.

نوذری وزیر نفت ایران
نوذری: اصراری به ماندن توتال نداریم

این شرکت در حالی سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفت و گاز در ایران را آغاز کرد که شرکت امریکایی "کونکو" در اسفند ۱۳۷۳(مارس ۱۹۹۵) به واسطه فشارهای دولت آمریکا از بزرگترین قرارداد خود با ایران چشم پوشیده بود.

حضور این شرکت نفتی غربی، که برخی آن را جانشین کونکو می دانستند، پای بسیاری از شرکت های بزرگ اروپایی و آسیایی را به ایران باز کرد اما زمزمه خروج توتال به عقیده کارشناسان، می تواند حاکی از دشوارتر شدن شرایط سرمایه گذاری در ایران باشد.

به خصوص اینکه در سه سال اخیر، ایران به دلیل محدودیت های قانونی داخلی و تحریم های بین المللی نتوانسته است سرمایه گذاران خارجی را به ماندن و همکاری بیشتر تشویق کند.

قراردادهای سرمایه گذاری خارجی ایران به شکلی است که سرمایه گذاران موظفند تا هزینه توسعه طرح ها را بپردازند و بعد از چند سال پروژه را به شرکت ملی نفت ایران واگذار کنند.

در این قراردادها شرکت های سرمایه گذاری خارجی تمام ریسک کار را می پذیرند ولی به گفته مدیران این شرکت ها، از مزایای طرح ها نصیبی نمی برند.

از نظر برخی کارشناسان، در این شرایط سود آوری ناشی از اجرای طرح ها کم است و سرمایه گذاران خارجی معدودی حاضرند به چنین شرایطی تن دهند.

اما مشکل فقط قوانین سرمایه گذاری خارجی ایران نیست بلکه آنچه بیش از همه در شرایط فعلی سرمایه گذاران خارجی را با تردید رو برو کرده ادامه فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی و در نتیجه، تحریم های بین المللی علیه این کشور است.

کندی فعالیت های عمرانی

ایران در طول پانزده سال اخیر سرمایه گذاری گسترده ای روی صنعت گاز کرده است ولی تحریم های بین المللی به شدت این بخش را تحت تاثیر قرار داده و بر اساس برخی گزارش ها، از حجم فعالیت ها در بزرگترین میدان گازی این کشور در پارس جنوبی کاسته شده است.

ایران دومین دارنده ذخایر گاز دنیا بعد از روسیه است و نیمی از ذخایر گاز ایران در میدان پارس جنوبی واقع است.

عسلویه در حوزه پارس جنوبی
کمبود سرمایه گذاری خارجی مانع از تکمیل طرح توسعه پارس جنوبی شده است

این کشور این میدان عظیم گازی را به ۲۴ فاز تقسیم کرده که اجرای بیشتر از نیمی از آنها هنوز آغاز نشده است.

پنج فاز از این میدان به بهره برداری رسیده اما فازهای شش تا ده میدان گازی پارس جنوبی با تاخیرهای طولانی مواجه است و عملیات اجرایی بخشی از این فازها که قرار بود حدود دو سال پیش به بهره برداری برسند، هنوز به پایان نرسیده است.

تاخیرهای طولانی در اجرای پروژه های گازی و ناتوانی در جذب سرمایه گذاران خارجی برای توسعه میدان های گازی مهمترین مانع افزایش تولید گاز بوده است.

در اجرای ده فاز اول این پروژه عظیم بیشتر از ۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری شده و شرکت های خارجی و موسسات مالی بین المللی در اجرای آن همکاری و مشارکت داشته اند.

در عین حال، چهارده فاز دیگر این طرح هنوز در مراحل اولیه قرار دارد و ایران برای جذب شرکای تازه و تامین منابع مالی با مشکلاتی مواجه است و موسسات مالی خارجی و به دلیل اصرار ایران بر ادامه غنی سازی اورانیوم و تحریم های شورای امنیت سازمان ملل از همکاری با ایران امتناع می کنند.

مقامات ایران بر توانایی های داخلی برای توسعه صنعت نفت و گاز تاکید دارند اما مشکل اصلی کمبود منابع مالی و تکنولوژی مورد نیاز است که عمدتا در اختیار شرکت های بزرگ بین المللی قرار دارد.

این کشور در سه سال اخیر قراردادهایی را بر شرکت های داخلی و برخی شرکت های آسیایی برای توسعه میدان های نفت و گاز امضا کرده اما به گفته کارشناسان، عملی شدن این قراردادها بدون همکاری شرکت های بزرگ نفتی بین المللی میسر نیست.

ایران به دلیل دارا بودن ذخایر بزرگ نفت و گاز از اهمیت زیادی برخوردار است اما برخی کارشناسان معتقدند که اصرار ایران به ادامه غنی سازی اورانیوم و تشدید تحریم های بین المللی، مانع بزرگی بر سر راه سرمایه های خارجی است و بدون حل و فصل پرونده هسته ای نمی توان امیدی چندانی به بهبود وضع موجود داشت.

از نظر این کارشناسان، تا زمانی که تغییری در روند پرونده هسته ای ایران ایجاد نشود، وضعیت سرمایه گذاری خارجی در ایران به مراتب بدتر خواهد شد و تنگناهای بیشتری را در تامین سرمایه و تکنولوژی مورد نیاز برای توسعه صنعت نفت ایران در پی خواهد آورد.

 
 
رئیس شرکت انرژی توتال توتال و پارس جنوبی
مشکلات ایران در بهره برداری از منابع گاز
 
 
پارس جنوبی آثار تحریم ایران
مشکلات توسعه میدان گازی پارس جنوبی
 
 
پارس جنوبی انرژی
احتمال کناره گیری توتال از پارس جنوبی
 
 
پارس جنوبی- عکس از ایسنا میدان گاز پارس جنوبی
سرمایه گذاری "رویال داچ شل" و "رپسول"
 
 
مطالب مرتبط
پس از خروج توتال، گازپروم وارد شد
13 ژوئيه، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
تایید خبر خروج توتال از سوی وزیر نفت ایران
12 ژوئيه، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
الهام خروج توتال از ایران را رد کرده است
12 ژوئيه، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
ایران: پارس جنوبی را بدون توتال گسترش می دهیم
11 ژوئيه، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
'خروج توتال فرانسه از معامله گاز با ایران'
10 ژوئيه، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
'ترکمنستان صدور گاز به ایران را از سر می گیرد'
23 آوريل، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران