BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:21 گرينويچ - يکشنبه 10 اوت 2008 - 20 مرداد 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
یارانه ها بر مبنای توانایی مالی خانواده ها پرداخت می شود؟
 
شمس الدین حسینی
حسینی: هنوز روش محاسبه پرداخت نقدی یارانه ها به طور کامل تعیین نشده است
شمس الدین حسینی، وزیر جدید اقتصاد و دارایی، ایران در واکنش به احتمال ارائه اطلاعات غلط از سوی مردم برای گرفتن یارانه بیشتر، گفته است که ما به صحت اطلاعاتی که مردم می دهند اعتقاد داریم.

آقای حسینی تاکید کرده: "ما اصل را بر صحت اطلاعات مندرج مردم در فرم های اطلاعات اقتصادی خانوار می گذاریم."

از چند روز پیش طرح "جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوارها" از سوی مرکز آمار ایران شروع شده و گزارش ها نشان می هد که مردم از این طرح استقبال کرده اند.

این طرح برای به دست آوردن اطلاعات اقتصادی خانواده ها برای نقدی کردن یارانه هاست.

ایران سالانه مبالغ هنگفتی بابت کالاها و خدمات یارانه ای هزینه می کند اما این حجم عظیم نتوانسته تاثیر چندانی در وضعیت افراد کم درآمد بگذارد.

از نظر دولت، یارانه ها به درستی بین طبقات مختلف توزیع نمی شود و به همین دلیل نتوانسته به بهبود وضعیت طبقات کم درآمد در درازمدت منجر شود.

برآوردها نشان می دهد که دولت سالانه حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان (معادل یکصد میلیارد دلار) به صورت یارانه پرداخت می کند که بخش عمده آن را یارانه مواد سوختی تشکیل می دهد و اکنون دولت در صدد است با به دست آوردن اطلاعات اقتصادی خانوارها، یارانه ها را به صورت نقدی به حسابشان واریز کند.

با اجرای این طرح، یارانه ها حذف شده و کالاها با قیمت تمام شده در اختیار مردم قرار می گیرد.

 سالانه حدود یکصد میلیارد دلار به صورت یارانه پرداخت می شود و دولت در صدد است با شناسایی توانایی مالی خانوداده ها، یارانه ها را به صورت نقدی به حسابشان واریز کند
 

درآمد ماهانه

بر همین اساس دولت آقای احمدی نژاد در اولین مرحله، حتی پیش از آنکه مشخص شود نحوه پرداخت یارانه ها چگونه است، پرسشنامه ای در اختیار مردم قرار داده اطلاعات اقتصادی خود را ارائه کنند.

در این پرسشنامه سرپرست خانوارده باید اطلاعاتی نظیر درآمد ماهانه، واحد مسکونی ملکی یا اجاره ای، سطح زیر بنای واحد مسکونی، ارزش تقریبی واحد مسکونی، ارزش دیگر املاک و مستغلات و تعداد خودروی شخصی را در اختیار مرکز آمار بگذارد.

هر فرم برای یک خانواده در نظر گرفته شده است و سرپرست خانوار باید اطلاعات اقتصادی خود و دیگر اعضای خانواده را نیز در آن بگنجاند.

برخی درباره میزان صحت اطلاعاتی که مردم می دهند ابراز تردید کرده اند. به عقیده این گروه، چون موضوع اصلی این طرح، پرداخت مستقیم یارانه به صورت نقدی از سوی دولت است برای همین برخی از مردم تصور می کنند اگر توانایی ها مالی خود را کمتر نشان دهند پول بیشتری به آنها داده می شود.

روش دقیقی برای بررسی صحت توانایی ها مالی افراد وجود ندارد و این از جمله مشکلات اصلی اجرای این طرح است.

برنج
با اجرای طرح جمع آوری اطلاعات اقتصادی، یارانه ها حذف شده و کالاها با قیمت تمام شده در اختیار مردم قرار می گیرد

با آنکه می توان با استفاده از بانک های اطلاعاتی میزان دقت اطلاعات را افزایش داد اما هنوز بانک های اطلاعاتی ایران کامل نبوده و به صورت جزیره ای و پراکنده فعالیت می کنند و امکان تطبیق اطلاعات وجود ندارد.

قرار است یارانه ها به حساب شخصی سرپرست خانوار به صورت نقدی واریز شود اما به گفته وزیر اقتصاد، هنوز روش محاسبه پرداخت نقدی یارانه ها به طور کامل تعیین نشده است.

نحوه توزیع یارانه

جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوارها بخشی از طرح گسترده ای است که به طرح "تحول اقتصادی" معروف شده است. بخشی از این طرح، حذف پرداخت یارانه و پرداخت آن به صورت نقدی است.

برخی کارشناسان اقتصادی انتقاداتی به این طرح وارد کرده اند. به عقیده این گروه از اقتصادانان، نقدی کردن یارانه ها بدون تغییر در سایر بخش های اقتصاد زیانبار است و می تواند عواقب جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

از نظر این گروه، اگر یارانه ها به صورت نقدی پرداخت شود، می تواند سبب نارضایتی مردم از یک سو و افزایش تقاضا از سوی دیگر شود.

انتقاد اصلی به نحوه پرداخت یارانه هاست و دولت معتقد است که اقشار پردرآمد جامعه از یارانه ها استفاده بیشتری می کند در حالی که یارانه ها باید حامی افراد کم درآمد و فقیر جامعه باشد.

با همین نگاه دولت در صدد است تا دهک های بالای جامعه را که درآمد بیشتری دارند از دریافت یارانه محروم کند.

 یکی از انتقاداتی که به شیوه فعلی پرداخت یارانه ها وارد شده این است که افراد پردرآمد و برخوردار، به دلیل مصرف بالاتر، سهم بیشتری از یارانه ها می برند و سهم کمی به افراد کم درآمد و فقیر می رسد.
 

کارشناسان اقتصادی به عنوان نمونه می گویند که دولت سالانه برای نان نزدیک به سه هزار میلیارد تومان ( سه میلیارد و سیصد میلیون دلار) یارانه می پردازد و حذف یارانه نان، بیشتر بر فقرا زیان وارد می کند زیرا نان یارانه ای را بیشتر فقرا مصرف می کنند.

سهم فقرا؛ سهم ثروتمندان

البته بین کارشناسان در زمینه نحوه پرداخت نقدی یارانه ها اختلاف نظر وجود دارد و برخی معتقدند که این پول فقط باید به حساب افراد کم درآمد و فقیر واریز شود و بقیه خانوارهای ایرانی باید قیمت های واقعی کالاهای مصرفی را بپردازند.

در مقابل عده ای از کارشناسان بر این باورند که امکان شناسایی دقیق میزان درآمد وجود ندارد و تلاش های دولتی برای به دست آوردن میزان توانایی مالی دولت دقیق نخواهد بود بنابر این دولت باید به تمامی خانوارهای ایرانی سهم یکسان بپردازد.

یکی از انتقاداتی که به شیوه فعلی پرداخت یارانه ها وارد شده این است که افراد پردرآمد و برخوردار، به دلیل مصرف بالاتر، سهم بیشتری از یارانه ها می برند و سهم کمی به افراد کم درآمد و فقیر می رسد.

در چنین شرایطی به باور برخی کارشناسان، اگر از پولی که دولت بابت یارانه پرداخت می کند به تمامی افراد جامعه به میزان یکسان پرداخت شود، گروه های پردرآمد که سهم مصرف آنها از انرژی و کالاهای اساسی بیشتر است ناچارند بقیه نیاز خود را به قیمت های واقعی تامین کنند.

در کنار این اختلاف نظرها، هنوز نحوه پرداخت نقدی یارانه ها مشخص نیست و به نظر می رسد دولت نیز نتوانسته تاکنون به یک راه حل در این زمینه برسد.

با وجود سردرگمی موجود، مردم تلاش می کنند تا هر چه سریعتر پرسشنامه اطلاعات اقتصادی خانوار را پر کنند تا از غافله عقب نمانده و سهمی بیشتر از پولی که قرار است توزیع شود، به آنها برسد.

 
 
شبکه برق اندر حکایت خاموشی
شکایت شهروندان تهرانی از خسارات قطع برق
 
 
اسکناس اقتصاد ایران
افزایش نقدینگی و رشد قیمت کالاها در ایران
 
 
شبکه برق مشکل برق
قطع برق، انتقادها و برنامه افزایش شدید بها
 
 
بانک مرکزی تورم 26 درصدی
رشد شتابان قیمت کالا و خدمات در ایران
 
 
برنج تورم در ایران
رشد فزاینده قیمت مسکن و اقلام ضروری
 
 
بنزین بنزین
عرضه یک ماهه بنزین آزاد به قیمت 400 تومان
 
 
مطالب مرتبط
رشد شتابان قیمت کالا و خدمات در ایران
07 اوت، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
نگرانی از کاهش تولید گندم در ایران
14 آوريل، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران