http://www.bbcpersian.com

14:21 گرينويچ - جمعه 08 اوت 2008 - 18 مرداد 1387

شکایت شهروندان تهرانی از خسارات قطع برق

وقتی داندانپزشکی مشغول تراشیدن بخشی از دندان پوسیده شماست، برق قطع شود شما چه حالی پیدا می کنید. به خصوص اگر نسبت به آمپول بی حسی حساس باشید و داندانپزشک با کلی دردسر دندانتان را بی حس کرده باشد.

در چنین شرایطی چه کاری از دست شما و دندانپزشک تان بر می آید جز این که منتظر بمانید تا برق بیاید و همه چیز دوباره از سر آغاز شود.

این وضعیت تنها مختص دندانپزشکی نیست، تصور کنید نزدیک غروب، برق یکی از چهارراههای شلوغ تهران قطع شود و چراغ راهنمایی از کار بیفتد. شما که در میان انبوه ماشین ها گیر افتاده اید و صدای بوق ماشین ها یک لحظه قطع نمی شود، چه کاری می توانید انجام دهید مامور پلیسی هم که کنار خیابان ایستاده فقط نظاره گر وضعیت است. کاری از دستش بر نمی آید.

اگر در خانه هم باشید و مشغول تماشای تلویزیون و یکباره برق برود و دوباره وصل شود اما تلویزیون شما برای همیشه خاموش شده شود و لامپ تصویرش بسوزد، شما چه می کنید؟

اینها تصاویری از وقایع روزمره در ایران است که یا سر خودتان آمده یا دوستان و آشنایان شما گرفتار آن شده اند.

از یک ماه و نیم پیش که برق در ایران جیره بندی شده و دولت به دلیل کمبود برق در ساعاتی از شبانه روز برق مناطق مختلف را قطع می کند، رو در رو شدن با چنین وضعیتی تقریبا امری عادی است.

ظرفیت نیروگاه های تولید برق 49 هزار مگاوات است اما تولید برق از 34 هزار مگاوات تجاوز نمی کند. دست کم حدود پنج هزار مگاوات نیروگاه برقآبی به دلیل خشکسالی برقی تولید نمی کنند و بخشی از نیروگاههای دیگر نیز به دلیل مشکلات فنی با ظرفیت کامل کار نمی کنند.

نتیجه این شده که مصرف بیشتر از تولید برق است و دولت برنامه زمانبندی شده برای قطع برق در اختیار مردم قرار داده بلکه دردسرهای قطع برق کمتر شود و مردم از پیش بدانند که چه وقت برق قطع می شود.

برنامه زمانبندی قطع برق به صورت هفتگی تعیین می شود اما برخی شهروندان می گویند که قطع برق منطقه آنها با برنامه زمانبندی شده منطبق نیست.

برخی نیز می گویند که در طول شبانه روز چند بار برق شان قطع می شود و در بعضی مواقع مدت خاموشی برق بیشتر از دو ساعتی است که در برنامه زمانبندی وزارت نیرو گنجانده شده است.

آسیب های قطع برق

کم و زیاد بودن ساعت خاموشی برای خیلی ها موضوع مهمی به حساب نمی آید اما از خسارت ها و مشکلات ناشی از خاموشی ها نمی توانند بگذرند.

هادی، شهروند تهرانی می گوید:" چند شب پیش با خیال راحت بعد از فراغت از کار روزانه مشغول گوش کردن موسیقی بودم که برق رفت. دو ساعتی گذشت و من با روشن کردن شمع منتظر آمدن برق بودم که یک باره همه جا روشن شد. خوشحال از آمدن برق، روی دکمه کنترل از راه دور دستگاه صوتی ام فشار دادم اما دستگاه پخش صوتی ام هیچ واکنشی نشان نمی داد. چندبار فیش های برق را جابجا کردم اما دستگاه سوخته بود و من باورم نمی شد."

این جوان تهرانی با عصبانیت می پرسد: "حالا چه کسی هزینه خرابی دستگاه صوتی ام را می پردازد؟"

از کار افتادن یخچال، کولر و پنکه در گرمای نیمه تابستان برای اکثر ایرانیان به خصوص شهروندان تهرانی فاجعه است. خراب شدن دستگاه های خنک کننده در اوج گرمای تابستان می تواند زندگی و کار را به کلی فلج کند.

مجید که در یک شرکت دولتی کار می کند می گوید که کولر شرکت با قطع برق، سوخت و ما بعد از چند ساعت، ناچار زودتر کار را تعطیل کردیم.

او می گوید علاوه بر خسارتی که وارد شده امیدوارم که کولر زودتر درست شود و گرنه کار کردن بدون کولر واقعا سخت است.

از شدت گرما، برخی از محصولات و کالاهایی که نگهداری آنها بدون برق ممکن نیست، فاسد شده و این اضافه بر مشکلات روزانه قطع برق است.

معصومه، زن جوانی که یک بچه دارد می گوید:" برای درست کردن دندانهایم رفته بودم و چند ساعت بعد که برگشتم، آب وسط آشپزخانه راه افتاده بود. اول فکر کردم که لوله آب ترکیده اما بعد متوجه شدم که منشاء آب یخچال است."

او با دلخوری می گوید: "در حالی که از دندان درد به خودم می پیچیدم، وقتی در یخچال را باز کردم مثل هوای بیرون بود، گرم و بد بو. کلی مواد غذایی خراب شده بود یا من دیگر نمی توانستم اعتماد کنم که سالم است یا نه."

اما مشکل فقط خراب شدن مواد غذایی نبود، چون این زن خانه دار چند لحظه بعد متوجه شد که یخچال خراب شده و دیگر کار نمی کند او می گوید: "دیگر دندان درد یادم رفت چون درد دیگری جایش را گرفته بود."