http://www.bbcpersian.com

12:50 گرينويچ - دوشنبه 01 سپتامبر 2008 - 11 شهریور 1387

ایران خواستار کاهش تولید نفت اوپک

در پی کاهش قیمت نفت در هفته های اخیر، ایران اعلام کرده که در اجلاس آینده وزیران نفت کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) طرح کاهش سطح تولید نفت را مطرح می کند.

محمد علی خطیبی نماینده ایران در اوپک، گفته است که ایران از دیگر اعضای اوپک خواهد خواست که برای جلوگیری از مازاد عرضه نفت در بازار تولید خود را کاهش دهند.

کشورهای عضو اوپک روز نهم سپتامبر (19 شهریور) نشست دوره ای خود را در وین برگزار می کنند و در این نشست در باره سیاست های تولید نفت در ماه های آینده بحث و تصمیم گیری خواهد شد.

قیمت نفت بعد از افزایش شدید و رسیدن به مرز 150 دلار در هر بشکه، در هفته های اخیر سیر نزولی گرفته و به حدود 115 دلار در هر بشکه رسیده است.

ایران نگران است که کاهش قیمت نفت ادامه پیدا کند و به زیر 100 دلار در هر بشکه برسد. نماینده ایران در اوپک هدف از پیشنهاد کاهش تولید اوپک را جلوگیری از مازاد عرضه نفت می داند که به عقیده وی می تواند به سقوط قیمت ها به زیر 100 دلار منجر شود.

از نظر ایران، قیمت 100 دلار برای هر بشکه نفت، حداقل قیمت قابل قبول برای داد و ستد هر بشکه نفت است.

میزان تقاضا، توان تولید و بروز عوامل تنش زای سیاسی و اقتصادی از جمله مهمترین عوامل تاثیر گذر در بازار نفت است که اکنون به نظر می رسد تقاضا برای نفت کاهش پیدا کرده و در همان حال تولید نیز در حال افزایش است و عوامل تنش زا نیز تا حدودی زیادی کمرنگ شده است.

به عقیده کارشناسان، ادامه این روند می تواند به کاهش بیشتر قیمت نفت در بازار منجر شود.

از نظر ایران، عرضه نفت بیش از نیاز بازار است و اگر اوپک خواستار حفظ قیمت هاست باید طرح کاهش تولید را تصویب کند.

یکی از استدلالهای ایران برای کاهش سقف تولید این است که کاهش قیمت نفت باعث می شود که سرمایه گذاران از سرمایه گذاری در پروژه های نفتی به دلیل کاهش قیمت نفت و افزایش هزینه ها، منصرف شوند.

ایران امیدوار است در صورتی که نتواند دیگر اعضای اوپک را به کاهش تولید تشویق کند، دستکم آنها را برای حفظ وضعیت فعلی تولید با خود همراه سازد.

تولید نفت اوپک در ماه ژوئیه 32 میلیون و 500 هزار بشکه بود و برآوردها نشان می دهد که در ماه اگوست نیز تولید در مواردی بیشتر از این میزان بوده است.