http://www.bbcpersian.com

16:09 گرينويچ - دوشنبه 01 سپتامبر 2008 - 11 شهریور 1387

تمدید مهلت تحویل فرم اطلاعات اقتصادی خانوار

مرکز آمار ایران به دلیل ازدحام مردم برای تحویل فرم های اطلاعات اقتصادی خانوارها، یک بار دیگر مهلت تحویل فرمها را تمدید کرده است.

مرکز آمار ایران بارها اعلام کرده بود که مهلت جمع آوری فرم های اطلاعات اقتصادی خانوارها تمدید نخواهد شد اما هجوم یک باره مردم مدیران این سازمان ناچار کرد تا به شهروندان تهرانی چهار روز و به شهرستانی ها دو روز دیگر برای تحویل این فرمها مهلت بدهند.

البته این مهلت از یک هفته دیگر شروع می شود. به این معنی که پایگاه های جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوارها از فردا به مدت یک هفته تعطیل خواهند بود و از دوشنبه هفته آینده(هجدهم شهریور) خانواده های تهرانی برای مدت چهار روز و خانواده های شهرستانی برای مدت دو روز فرصت دارند که فرم های خود را به پایگاه های مرکز آمار مستقر در مدارس تحویل دهند.

محمد مدد رئیس مرکز آمار ایران در باره علت تمدید مهلت تحویل فرمهای اقتصادی خانوار گفته است: "ما اصلا پیش بینی نمی کردیم که حضور مردم در روزهای آخر به این حد باشد."

فرم اطلاعات اقتصادی خانوار

این فرمها مقدمه نقدی کردن یارانه هاست که اجرای آن از حدود یک ماه پیش در قالب طرح "جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوارها" آغاز شده است.

این فرمها در واقع پرسشنامه ای است که سرپرست خانوارده باید اطلاعاتی نظیر درآمد ماهانه، واحد مسکونی ملکی یا اجاره ای، سطح زیر بنای واحد مسکونی، ارزش تقریبی واحد مسکونی، ارزش دیگر املاک و مستغلات و تعداد خودروی شخصی را در اختیار مرکز آمار بگذارد.

فرمها در اختیار خانواده ها قرار گرفته و خانواده ها باید بعد از پر کردن این فرمها، آن را به پایگاه های مرکز آمار که اکثر آنها در مدارس مستقر شده اند، تحویل دهند.

مرکز آمار ایران در روزهای اخیر چندین بار اطلاعیه صادر کرده که به هیچ وجه مهلت جمع آوری فرمها تمدید نخواهد شد اما سر انجام روز یکشنبه دهم شهریور به دلیل ازدحام و شلوغ بیش از حد یک روز مهلت را تمدید کرد.

اما خانوارهای زیادی روز دوشنبه برای ارائه فرمهای خود به پایگاه های مرکز آمار در مدارس مراجعه کردند ولی این پایگاه ها توان پاسخگویی به این جمعیت انبوه را نداشتند و مرکز آمار دوباره ناچار شد برای یک دوره دیگر مهلت را تمدید کند.

در ایران 17.5 میلیون خانوار وجود دارد و هنوز به طور دقیق مشخص نیست که چند خانوار ایرانی تاکنون فرمهای اقتصادی خانوار را تکمیل کرده اند.

رئیس مرکز آمار ایران ثبت نام 17 میلیون خانوار را غیر ممکن دانسته و پیش بینی کرده در پایان مهلت 15 میلیون خانوار، فرمها را پر کرده و به پایگاهها تحویل دهند.

یارانه های نقدی

ایران سالانه مبالغ هنگفتی بابت کالاها و خدمات یارانه ای هزینه می کند اما این حجم عظیم نتوانسته تاثیر چندانی در وضعیت افراد کم درآمد بگذارد.

از نظر دولت، یارانه ها به درستی بین طبقات مختلف توزیع نمی شود و به همین دلیل نتوانسته به بهبود وضعیت طبقات کم درآمد در درازمدت منجر شود.

برآوردها نشان می دهد که دولت سالانه حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان (معادل یکصد میلیارد دلار) به صورت یارانه پرداخت می کند که بخش عمده آن را یارانه مواد سوختی تشکیل می دهد و اکنون دولت در صدد است با به دست آوردن اطلاعات اقتصادی خانوارها، یارانه ها را به صورت نقدی به حسابشان واریز کند.

با اجرای این طرح، یارانه ها حذف شده و کالاها با قیمت تمام شده در اختیار مردم قرار می گیرد.