http://www.bbcpersian.com

افزايش بهای بنزين، موافقان و مخالفان قديمی

با آغاز فصل سرما در ايران، بار ديگر ماجرای توزيع مواد سوختی به صورت مشکلی برای ساکنان مناطق دور خود را نشان داد.

همزمان با آن وزارت نفت با دادن طرحی فوری از مجلس خواست که اجازه دهد تا ميليون ها دلار ديگر برای واردات مواد نفتی هزينه کند، طرحی که فوريت آن را مجلس نپذيرفت و درست همان زمان بود که بار ديگر مخالفت جمعی متخصصان برنامه ريزی با يارانه های مواد سوختی آشکار شد.

بيش از سی سال است که مسوولان برنامه ريزی و اقتصادی ايران با يارانه [ سوبسيد] مخالفت می ورزند اما همواره با مقاومت رهبران حکومت روبرو می شوند که برای جلب رضايت مردم، بر حجم يارانه ها می افزايند و به گفته بخشی از اقتصاددانان «فردای اقتصاد جامعه را به امروز آن می فروشند».

يارانه های مواد سوختی که به معنای پائين نگاه داشتن مصنوعی بهای بنزين و گازوئيل در کشور است مخالف جدی ديگری که دارد متخصصان محيط زيست هستند که ارزانی را مشوق مصرف بيش تر می دانند و آلودگی های نگران کننده شهرهای بزرگ را حاصل آن.

از آن سو مخالفانش می گويند افزايش بهای سوخت ۴۰ در صد بر نرخ تورم می افزايد و اين در جامعه ای که مردمش از نظر اقتصادی در فشار هستند به ناآرامی های اجتماعی خواهد انجاميد. در همه سال های گذشته، مخالفان حذف يارانه های سوخت با همين استدلال مانع از آن شده اند که تصميم سازان کشور به کاری که اکثر اقتصاددانان آن را لازم می شمرند دست بزنند.

آيا پيش از آن که وسايل نقليه عمومی ارزان و فراوان در شهرها و برای استفاده کسانی که در حاشيه شهرها کار می کنند ساخته شود، می توان انتظار داشت که با افزايش بهای مواد سوختی، مردم از استفاده مدام از اتومبيل های شخصی خود پرهيز کنند؟

تجربه کشورهای ديگر که يارانه های دولتی را مخالف رشد اقتصادی و به سامان شدن شرايط اقتصادی کشور می دانند تا چه حد برای ايران مفيد می افتد و می تواند در تصميم گيری ها موثر باشد. نقش سازمان های مدافع حفظ محيط زيست در اين ميان چيست؟ و سرانجام اين سئوال: با افزايش بهای بنزين موافقيد و آيا آن را کاری در جهت منافع عمومی می دانيد؟

اظهار نظرهای خود را به فارسی حداکثر تا ۱۵۰ کلمه برای ما ارسال کنيد تا در همين صفحه منتشر شود.

در همين حال می توانيد نظرات شفاهی خود را برای پخش از برنامه صدای شما که روز های جمعه در برنامه جام جهان نمای راديو بی بی سی پخش می شود، به شماره۰۰۴۴۲۰۷۵۵۷۲۵۴۶ به روی پيامگيرمان بگذاريد. يا می توانيد سؤال ها و نظرهايتان را با شماره ۰۰۴۴۲۰۷۲۴۰۴۶۳۸ برای ما فکس کنيد. اگر مايليد ما به شما تلفن کنيم لطفا در ايميلتان شماره تلفن خودرا ذکر کنيد.

--------------------------------------------------------------

گزيده ای ديدگاه های شما:

به نظر من قيمت پايين بنزين در ايران باعث می شود که مردم بی مبالات به مصرف آن بپردازند در صورتيکه دولت نياز به واردات سالانه بنزين از خارج دارد و اين امر به ضرر خود مردم است. همچنين زياد شدن ميزان اتومبيلها در شهرهای بزرگ در سالهای اخير باعث ترافيک های سنگين می شود که با بالارفتن قيمت بنزين. ماشين به ابزاری برای کارهای ضروری تبديل می شود. ميثم - تهران

من و خانواده ام کار توليد شکلات انجام ميدهيم، در حال حاضر مشکل اصلی ما گازوئيل و گاز کپسول ميباشد که با آنکه ما خودمان يک کشور توليد کننده توليدی مواد نفتی می باشيم ولی متاسفانه گاهی اوقات کارخانه ای به حدودا ۵۰ نفر کارگر به علت نداشتن گازوئيل بايد تعطيل شود و اين به نظر من برای کشور ما يک ضعف می باشد من در همين جا از مسئولان درخواست می کنم که قبل از صادرات به فکر توليد کننده باشند که پيشرفت مملکت ما به نظر من در توليد می باشد و سعی در رفع مشکلات توليد کننده بکنند. محمدعلی رضا زاده راد - مشهد

با افزايش قيمت سوخت به خصوص بنزين آن هم با نرخ بالا موافقم. افشين شهيدی

قيمت منابع انرژی بايد با قيمت واقعی آنها هماهنگ باشد. امير - لوس انجلس

با افزايش قيمت بنزين بر همه اقلام (ديگر اجناس )اثر ميگذارد. بهتر است چاره ديگری بينديشند تا مردم گرفتار مشکلات ديگری نشوند. علی - يزد

بنظرمن با چند روش می توان جلوی مصرف بی رويه بنزين را گرفت و آن با کاهش بار ترافيک ميسر است: ۱-تنظيم ساعات مدارس و ادارات بطوريکه با هم تداخل نکنند. در نتيجه ترافيک کم و مصرف حدود ۲۵% کم می شود ۲-ايجاد زير بنای مناسب مانند ايجاد بزرگراههای جديد ۳- ايجاد کارتهای هوشمند بنزين بطوريکه مصرف آن مطابق استاندارد محدود شود. رامين مصطفوی - تهران

با افزايش قيمت ودادن يارانه مستقيم موافقم. عارف - قزوين

امکان گرانی بنزين برای کسانی که از درامد پايينی بهره می برند بسيار کم است. بنابرين حدالمقدور از گران کردن بنزين خوداری کنيم. هادی - اصفهان

حذف سوبسيد بنزين تنها در شرايطی ميسر است که جنبه انسانی جريان کاملا رعايت گردد در اين شراط دولت جمهوری اسلامی می بايستی سريعا وحتی قبل از افزايش قيمت بنزين اقدام به کاهش قيمت مواد غذايی مانند گوشت، مرغ، برنج، لبنيات، ميوه و... بصورت وارداتی وغيره را بنمايد تا صدمات ناشی از افزايش بهای حمل ونقل را جبران کرده و تنها به اين طريق اقشار کم درآمد و حتی با درآمدی متوسط قادر خواهند بود تا با استفاده از امکانات جديد از جمله وسائط نقليه عمومی افزوده شده به سيتم شهری اندکی نيز بر پس انداز خود بيافزايند لذا قبل از هر گونه اقدام شتابزده می بايستی به راهکارهايی انديشيد که در جهت افزايش بنيه اقتصادی اين قشر از مردم ايران عزيزمان باشد. عاطفه عليلی - تهران

من با حذف سوبسيدها به شرطی موافقم که ورود خودرو به کشور آزاد شود و مردم بتوانند با خودروی کم مصرفی که دارند بنزين کمی مصرف نمايند ولی در شرايط فعلی که ماشينهای داخلی(برای نمونه پيکان با مصرف سوخت ۱۴ ليتر بنزين در هر۱۰۰ کيلومتر)بسيار پر مصرف می باشند واقعآ جالب نيست سوبسيدها حذف شوندو به ضرر مردم ايران که اکثر آنان در رفاه متوسط رو به پايين قرار دارند ميباشد. امير مشرف - مشهد

قيمت ناچيز بنزين باعث شده است که مردم به آلوده کردن هوا با خودروهای شخصيشان تشويق شوند، به نظر من افزايش بهای سوخت تا قيمت واقعی آن کاملا صحيح است. طبيعتا اين افزايش باعث تورم خواهد شد، ولی يک برنامه ريزی صحيح و استفاده از اين يارانه در جهت کاهش اين تورم و افزايش وسايط نقليه عمومی ميتواند به کاهش تنش در جامعه کمک کند. بهرام ب. - شيراز

مشکل اينجاست که اگر هدف از افزايش قيمت بنزين کم نمودن مصرف يا جلوگيری از قاچاق باشد اولا: اين کار هيچ تاثيری در کم شدن رفت و امد نخواهد داشت چون رفت و آمدهای کاری و اداری اجتناب ناپذير هستند ثانيا:با بالا رفتن قيمت بنزين و افزايش تورم و پايين و ثابت ماندن حقوق کارمندان احتمالا" به تعداد مسافرکشهای شهری افزوده خواهد شد! لذا تنها راه کم نمودن مصرف بنزين گران کردن؟ آن نيست می توان با سوختهای جايگزين مانند گاز طبيعی از مصرف بنزين کاست ! اکرمی نيا - تهران

عمده مشکل بنزين مثل بقيه مسائل مملکت مشکل مديريتی است با اين تفاوت که در اين بخش ضعف مديريت الی ماشاالله است در واقع رئيس محترم اين بخش بيشتر يک گزارش گر است تا مدير دائما از مسائل و مشکلات صحبت ميکند و اينکه مثلا ما در کشورمان مصرف بيرويه بنزين داريم اما چرا و چگونه بايد اين قضيه را حل نمود هيچ برنامه ريزی و راه حل اصولی برای آن ندارد به نظر من ميبايست سوبسيد را برای بنزين به طور کلی برداشت اما در کنار آن سيستم حمل و نقل شهری سروسامان جدی پذيرد. ما در کشوری زندگی می کنيم که استفاده از وسائل نقليه عمومی به دليل سيستم اسف بارش نوعی تحقير است. عليرضا خيبرزاده - شيراز

رساندن قيمت کالا به قيمت تمام شده و با رعايت اصل رقابت در تجارت آزاد بدست مصرف کننده يک کار درست و اقتصادی است. اما پياده سازی اين تئوری يا نظريه در کدام اقتصاد امکان پذير است ؟؟؟ در يک اقتصاد سالم وپويا. در يک اقتصاد سالم و پويا همه کالا ها به قيمت تمام شده و با منظور کردن و دخالت اصل رقابت به مصرف کننده عرضه ميگردند. در چنين اقتصادی به نيروی انسانی نيز که از منابع اصلی در توليد بشمار ميرود حق الزحمه واقعی پرداخت ميشود بطوريکه نيروهای کار ميتوانند يک زندگی راحت برای خود فراهم کنند. آيا اقتصاد ايران سالم و پوياست؟؟ آيا پرداخت حق الزحمه بر مبنای نرخ واقعی و مطابق پرداختهای مشابه بين الملی است؟ نميشود کالاها را به قيمت واقعی به مصرف کننده عرضه کنيم در حاليکه مصرف کننده پائين تر از استانداردهای جهانی حقوق دريافت ميکند. ملازاده - ايران

من تجربه شخصی خودم را بيان می کنم: روزی که بطور آزمايشی طرح زوج و فردکردن خودروها اجرا شد مصرف بنزين نصف شد که اين مطلب را من از چند پمپ بنزين سوال کردم اما با فشار کسانی که در کار واردات بنزين هستند اين مسئله منتفی شد در صورتی که اينجانب از هفت تير تا شهرک غرب را با تاکسی و در مدت ۱۵ دقيقه در آن روز طی کردم. تا زمانی که رانت در بنزين باشد اين مسئله قابل حل نخواهد بود. شراستی - تهران

خواهيد ديد که افزايش قيمت نيز چاره ساز نخواهد بود. تا بستر کار درست نشود اين مسکن ها راهکار مناسبی نمی باشند. جباری - تهران

۱. وقتی دريای ماشين رو توی خيابونها ميبينين دلتون ميسوزه که چقدر بنزين در هر لحظه دود ميشه و هوا ميره. ۲. حمل و نقل هنوز درست نشده و تنها گرون کردن بنزين کارساز نخواهد بود. ۳. مشکل تنها تاکسی نيست و ماشينهای شخصی اين مسوليت رو به عهده دارند. روزبه دانشور - تهران

افزايش قيمت بنزين تا مبلغ ۲۰۰۰ ريال اولين و سريعترين راه حلی است که علاوه بر پايين آوردن مصرف بنزين، آلودگی را نيز کاهش خواهد داد. سيامک محمدزاده - تهران

اگر قيمت بنزين بالا برود قيمت تمام اجناس بالا می رود. شالی - تهران

بهترين کار کاهش قيمت دلار است نه افزايش قيمت بنزين (به هزار و يک دليل). عين حماقت است که به بهانه کاهش انواع آلودگی و يا کاهش مصرف و يا قطع قاچاق بنزين و يا کاهش استفاده نادرست (مزاحمت و...) قيمت بنزين افزايش پيدا کند. امير ايرانی - تهران

به نظر من اگر اين بار دولت بهای بنزين را زياد کند مردم بپا خوهند خواست و انقلابی ديگر رخ خواهد داد. شاهين پهلوی - لوس انجلس

سرمايه اين مملکت با سياستهای نابجا روز به روز از بين می رود. از جوانهای اين مرز و بوم گرفته تا منابع طبعيش. شما فکر نمی کنيد با گران شدن بنزين طبق معمول همه چيز گران می شود و اين مردم بيچاره چه کنند. شما فکر نمی کنيد کارمندی که حقوق بازنشستگيش خرج کرايه خانه اش نيست از کجا خرج خانه اش را بدهد. گران شدن بنزين يعنی دست روی گلوی مردم گذاشتن. بايد فکر ديگری کرد نه اين که مردم را به مرز خفگی رساند. مرضيه - تهران

ازسوی مسئولين عنوان می گردد که افزايش قيمت بنزين بدليل رشد توليد خودرو و به نبع آن افزايش مصرف سوخت اجتناب ناپذير می باشد. درصورتی که برنامه ريزان کلان کشور می توانستند اين امر بديهی را کمی پيشتر درک نموده با راه اندازی خطهای توليد خودروهايی که مصرف آنها حداقل نصف مصرف خودروهای فعلی می باشد با دو برابر شدن توليد خودرو ميزان مصرف سوخت را به شيوه ای کار ساز کنترل نمايند ودر شرايط فعلی اين مشکل بغرنج را در جامعه شاهد نبوديم .هرچند به قول معروف جلو ضرر را هر جا بگيريم منفعت می باشد. حميد - تهران

آيا بهتر نيست به جای اين اظهار نظرها که بيشتر جنبه سطحی دارد توجه بيشتری به توليدات خودرو درچند سال اخير گردد. متاسفانه به اسم توليدات داخلی و حمايت ازآن هر آشغالی را بخاطر عدم رقابت درکشور به مردم تحميل کرده اند. آيا بهتر نيست بجای اين حرفها وضع توليدات داخلی سروسامان گيرد؟ گران شدن بنزيل داستان قديمی است که هيچ دردی را دوا نميکند زيرا اين بنا از پای بست ويران است. محمود - تهران

من با حذف سوبسيد فقط از بنزين موافقم چون تنها ۱۵ درصد مردم دارای خودرو شخصی هستند واين ميليونها دلاری که صرف واردات بنزين ميشود عملا به جيب اين ۱۵ درصد ميرود که در صورت حذف اين سوبسيد ميتوان انرا صرف طرحهای عمرانی برای عموم و زدودن فقر از جامعه نمود. سعيد - اصفهان

به نظر من وقتی دولت ماشينی مثل پاترول توليد می کند که در صد کيلومتر حدود بيست ليتر بنزين مصرف می کند، من مصرف کننده اين حق را دارم بپرسم آيا درست است که تنها قيمت سوخت را افزايش دهيم، اما همچنان شاهد توليد اتومبيلهای پرمصرفی مثل پيکان باشيم؟ مجيد - تهران

وقتی مردم با سوبسيد و با دستمزدهايی بسيار کمتر از ميزان مشابه جهانی کار ميکنند حق مسلم دارند که سوبسيد بگيرند. وقتی ويزيت يک پزشک در ايران يک دهم کشور همسايه نيست چگونه ميتوانيم قيمت مايحتاج ضروری مردم را واقعی و قابل مقايسه با ساير کشورها کنيم. مير علی اکبر آل نبی - خوی

از اينکه قيمت بنزين در مقايسه با بعضی کشورها پائين می باشد شکی نيست ولی مشکل کشور ما عدم برنامه ريزی صحيح می باشد. پس حقوق کارمندان کم است چرا ما که دنبال علم وتکنولوژی ميباشيم بنزين کافی در کشور توليد نکنيم؟ درشهر ما برای تهيه کپسول گاز مشکل داريم. چرا؟ مگر دومين کشور دارای گاز نيستيم؟ اصلا چرا درهزينه ها در رفت وآمد شهری و بين شهری خرج نمی شود و چرا در داخل شهرها اکثريت رفت وآمد توسط مسافرکش های شخصی انجام می شود؟ همه از بی برنامگی است و قيمت چه بالا و چه پائين نقشی در آن ندارد. ن . ع - زاهدان

درلايحه بودجه سال ۷۷ بعد از روی کار آمدن دولت آقای خاتمی برنامه سهميه بندی بنزين وحذف يارانه در لايحه گنجانده شده بود که در آن سال با مخالفت مجلس وقت که در دست مخالفان دولت دوم خرداد بود روبرو شد. نمی دانم چرا دوباره آن قسمت از لايحه در بودجه سالهای بعد که مجلس دردست موافقان دولت بود گنجانده نشد وآيا می توان اميدوار بود که آن موضوع (سهميه بندی وحذف يارانه) در لايحه بودجه امسال پيش بينی شود يا هنوز منتظر بايد منتظر يک مجلس دگر والبته ظفرمند باشيم. شهابی - شوشتر

من با افزايش قيمت بنزين موافقم به شرط آنکه کارخانه های توليد خودرو داخلی را تعطيل کرده وخودروی کم مصرف و استاندارد شده خارجی وارد کنيم. در اين صورت به جای ۳ ليتر بنزين ليتر ۶۵۰ ريال ۱ ليتر بنزين ليتر ۲۰۰۰ ريال مصرف ميکنيم ونيز محيط زيست پاکتری هم خواهيم داشت. البته که صاحبان صنايع با نفوذی که در مجلس و دولت دارند مانع خواهند شد و همچنان سرمايه های ملت را با واسطه بنزين خواهند بلعيد. رضا - مشهد

آيا اين درست است که هرسال قيمت بنزين افزايش يابد چون که بهمراه آن همه جيز گران ميشود واکثر مردم با حقوق کارمندی آبروداری ميکنند واقعا درست نيست. محمد رضا - کرمان

اگر اين نظرسنجی جنبه آماری دارد بايد نظر کسانی که بيشترين ضرر را متحمل ميشوند در بر داشته باشد. به نظر من آنان توانايی ارسال نظر خود را به دليل فقر ندارند. فريد - يوته بوری

افرايش قيمت بنزين امری لازم و فوری باشد. اما حمايت از طبقه اسيب پذير کاری به مراتب دشواز خواهد بود. س از تهران

هر سال می بينيم که با فقط ۵ تومان گران کردن بنزين کليه اجناس و کالاها و کرايه تاکسی ها ۵۰ تومان گران تر می شوند. حالا فکر کنيد وقتی قيمت بنزين دو برابر يا بيشتر شود قيمت ها چند برابر خواهند شد. گران شدن مربوط به کالاهای لوکس نيست که بشود از آن صرف نظر کرد، بلکه قيمت ماست و شير و مرغ و تخم مرغ و کرايه تاکسی بالا می رود. مهروش - تهران

مرگ يکبار و شيون يکبار. آخر تا کی بايد بنزين را به قيمت پائين تر از نرخ جهانی در ايران مصرف کنيم و ايتطور شاهد ازدحام ترافيک و مصرف بی رويه و تصادفات جوانان بی پروا و خسارات اقتصادی ناشی از سوبسيدهای غير منطقی و بسياری ديگر از اين قبيل عواقب باشيم!! اميد است اينبار سران مملکت ما با حذف سوبسيد بنزين بسياری از مصائب و مشکلات اقتصادی و اجنماعی و فرهنگی ما را حل نمايند. سيد محمد رضا گرامی - تهران

سلام من با استفاده درست منابع خدادادی اعم از محصولات نفتی، آب ؛ برق و تلفن موافق هستم. متاسفانه مردم ايران مخصوصا شهر تهران قدر اين نعمات را چنان که بايد نمی دانند. من با ازياد قيمت نعمات خدا دادی به صورت تصاعد هندسی کاملا موافق هستم. تا استفاده شخصی از اين منابع محدود بوده و فقط در حد رفع نياز باشد. به نظر من بنزين برای تاکسيها بايد روزانه و جيره ای و ارزان در برابر تعداد ساعات کار و برای بقيه اشخاص به قيمت گران توزيع شود. دولت بايد تعداد تاکسی ها و اتوبوس های نو و شيک درون و برون شهری را در سطح شهرهای کشور افزايش دهد. با بالا بردن قيمت بنزين و با بکار گيری وسائل حمل و نقل عمومی مطمئن و ارزان قيمت: بسياری از مسائل نظير آلودگی صوتی - آلودگی هوا- ترافيک - ايجاد مزاحمت های خيابانی برای خانمها و دختران محترم توسط عده ای ثروتمند کاملا حل می شود.مهرداد رجبی کرمانشاهی - کرمانشاه

حذف سوبسيد تنها و بهترين راه حل است فقط راه اجرای انرا تا تبعات به حداقل برسد را پيدا کرد ضمنا شجاعت اجرای انرا داشت م- مهدوی - تهران

بعنوان يک کارشناس علوم پايه که حدود ۱۰سال در حوزه ی حمل ونقل و خودرو مطالعه ميکنم بايد اظهار کنم که نبود سياست راهبردی واقتصادی کلان در حوزه ی صنعت خودرو فرا روی مسئولين وزارت صنايع (طی وزارت های مختلف) موجب شده که کشور ما رتبه ی اول دنيا را در مصرف بنزين کسب کند؛ حال آنکه طبق آمارها، به ازای هر ۱۸ ايرانی ۱ خودرو در کشور وجود دارد (اين رقم برای ترکيه به ازای هر ۹ نفر و در ايالات متحده به ازای هر ۳/۱ نفر ۱ خودرو است.) خودرو های پر مصرف توليد داخل که با فناوری بسيار قديمی خود (بعنوان نمونه فناوری پيکان انگليسی که مربوط به دهه ی پنجاه ميلادی است) بار مالی زيادی بر دارندگان خود وارد می کنند، موجب هدر رفتن ساليانه ميليونها ليتر سوخت بی آنکه بدرستی سوخته باشد و موجب آلودگی شديد هوا شده است. از سوی ديگر بنا به اظهار قائم مقام وزارت نفت، قاچاق سالانه بيش از۱۸۲ميليون ليتر سوخت خودرو (بويژه از مرزهای شرقی) که برای هر ليتر آن حداقل ۲۰۰۰ريال يارانه ی دولتی پرداخت می شود، وضع اقتصاد ما را تا آنجا به پيش برده که با رشد فعلی مصرف، در سال۲۰۱۰ کشور ما بايد به واردات نفت خام برای توليد بنزين اقدام کند... با اين وصف به اعتقاد نگارنده، تنها راه واقعی باقيمانده، آزاد سازی واردات خودرو های مدرن کم مصرف و ارزان قيمت و پس از آن اسقاط خودروهای پرمصرف فعلی است. مرتضی زيبايی - مشهد

به نظر من سوبسيدها بايد کنار گذاشته شوند و فقط در مواردی که توجيه اقتصادی صحيحی دارند مورد استفاده قرار گيرند. سوبسيد خرج کردن از جيب مردم است. متاسفانه در سالهای اخير (دهه های اخير) گروههايی از سياسيون با استفاده از حربه حمايت از سوبسيد ژست حمايت از مردم و اقشار آسيب پذير را به خود گرفته اند و در حقيقت به خرج مردم برای خود موقعيت و مقام ايجاد کرده اند. اين رفتار باعث شده تا نظر کارشناسان نيز کمتر مورد توجه قرار گيرد و تصميمات کشور بيش از آنکه بر اساس نظر کارشناسی باشد بر اساس تامين نظر سياسيون صورت پذيرد. به نظر من بايد دولت در يک برنامه ۵ ساله يا بيشتر هر ساله درصدی از قيمت واقعی سوخت و خصوصا بنزين را که ميپردازد کم کند تا هم افزايش قيمت بنزين و سوخت يکباره نباشد و هم در مدتی کوتاه اقتصاد کشور از زير بار اين سوبسيدها رهايی يابد. تورم قيمتها متعاقب افزايش نرخ بنزين هم بيشتر اثر روانی است و من فکر ميکنم عده ای که منافع آنان ايجاب ميکند به اين موضوع دامن هم ميزنند. مثلا يک وانت که ۲ تن ميوه را برای يک مسافت ۱۰۰ يا ۲۰۰ کيلومتر جابجا ميکند مگر چقدر بايد پول بنزين بپردازد و اين روی قيمت تمام شده ميوه او چقدر تاثير ميگذارد؟ عباس - بوشهر

من با ارزان فروخته شدن بنزين و پايين تر از قيمت واقعی ، به دليل صدمه زدن به ستون اقتصاد کشور مخالفم. اما با گران فروخته شدن آن هم به دليل صدمه زدن به ستون زندگی و اقتصاد شهروندان مخالفم. در ايران بايد از سيستم حذف و جايگزينی استفاده شود که اگر يارانه حذف می شود در عوض آن وسائل رفاهی و تردد شهری بيشتر و بهتری جايگزين شود. سيد علی طباطبايی - لئوبن (اتريش)

برای از ميان برداشتن يارانه سرسام آور بنزين، بايد يک سرمايه گذاری هدفمند انجام شود. درست است که افزايش بهای بنزين باعث ايجاد تورم و در نتيجه فشار به قشر آسيب پذير می شود. اما با حمايت از آنها می توان اين مرحله را پشت سر گذاشت. به عبارتی ضمن جراحی پای يک مريض که مانع از راه رفتن او می شود، بايد به ميزان کافی مرفين در اختيار داشت تا تحمل درد را برای او ميسر کنيم. بعضی ها پيشنهاد می کنند که هزينه ترميم ۳۰ سال سياست غلط را با مبلغ اختصاص يافته برای يارانه آن سال پرداخت کنند. اين مثل آن می ماند که شرکتی را تاسيس کنيم و انتظار داشته باشيم سال بعد کليه هزينه ها برگشت شود. به نظر من حتی اگر هزينه يارانه ۱۰ سال هم صرف از ميان برداشتن بدون درد يارانه های کوری همچون بنزين شود، باز عدالت رعايت شده است. چون پول مردم برحسب هر که بامش بيش (تعداد خودرو سواری بيشتر) برفش بيش (مصرف يارانه بيشتر) بينشان تقسيم نمی شود. بهزاد - ونکوور

با سلام از اينکه حداقل جايی هست که بشه نظرات خودمونو بگيم خوشحالم. به نظر من اون ۵۰۰ ميليون دلار رو که دولت ميخواد برای واردات بنزين هزينه کنه اگه بتونه با اون مبلغ ماشينهای از رده خارج رو از صاحبانش به صورت نقدی خريداری کنه ميشه در حدود ۳۰۰ هزار تا ماشين که اگه به حساب من هرکدوم از اونا روزانه ۲۰ ليتر بنزين مصرف می کردن تا آخرامسال باتوجه به ۱۲۰ روز باقيمانده نياز به وارد کردن بنزين نبود و کلی هم بنزين اضافه ميومد واز طرف ديگه هم مشکل ماشين های فرسوده وترافيک کم ميشد . چون تقريبا اين تعداد ماشين درروز ۶ ميليون ليتر بنزين مصرف ميکنن وحتی اگه تبديل به ماشين جديدهم بشن روزی ۳مليون ليتر حداقل صرفه جويی داریم ولی کيه که گوش بده. سيد هادی ياسينی - تنکابن

شکی نيست که با محدود کردن ميزان سوبسيدهای سوخت، بر فشارهای اقتصادی وارد بر مردم افزوده می شود. ولی در صورت تاخير بيشتر در اين کار، ضرر بيشتری در کل متوجه ملت خواهد بود. به نظر بنده، با کمی تحمل بيشتر، کشور را در توسعه و پيشرفت ياری دهيم. محمد د. - تهران

بهترين راه جهت جلوگيری مصرف بی رويه بنزين ايجاد فرهنگ مصرف است .بنابراين پيشنهاد می کنم با تعيين کارشناسی مصرف بنزين باتوجه به مکان وشهرستان معن شود وبا سهميه بندی طبق ميزان مشخص شده وطبق تعرفه سالانه مشخص وکالابرگ ارائه گردد واضافه برآن لازم بدون يارانه سوختی ومبلغ معين شده دروزرات خانه مصرف کننده پرداخت نمايد. حميدرضا ياقوتی

امسال بنزين بازيچه انتخابات مجلس شده است. اگر واقعا برای مسايل اقتصادی بايد گران شود: مرگ يک بار شيون يک بار. کوروس - تهران

به نظر اينجانب غيرممکن است که در مملکتی که روی نفت خوابيده است در عرض يک هفته بنزين ناياب شود و غير از تهران در باقی شهرها صف بنزين تشکيل شود. حکومت ما برای خلاص شدن از فشارهای خارجی و بين المللی تعداد زيادی امتياز داده است و هر شرطی که اروپاييان خواستند قبول کرده است اما در قبال آن از آنها خواسته است که به حقوق بشر و آزادی بيان در داخل ايران کاری نداشته باشند که آنها هرکاری ميخواهند با مردم بکنند و ناياب شدن بنزين تازه اول راه تنبيه کردن مردم قدرنشناسی ميباشد که در تيرماه شلوغ کردند! کامبيز دادار - تهران

سلام من کاملا با تهيه بنزين به قيمت وافعی آن برای قدر دانستن نعمت های خداوند و همچنين صرف جويی و فرهنگ درست استفاده از نعمات، موافق هستم. ولی دولت می تواند راه کارهای زير را بکار گيرد: ۱) مشخص کردن جيره بنزين به قيمت ارزان برای تاکسی ها. طوری که اجازه هر گونه سو استفاده گرفته شود.در ضمن کرايه بايد توسط اتحاديه تاکسی داران مشخص و ثبت شده باشد. ۲) ازدياد وسائل نقليه عمومی درون شهری مانند اتوبوس های خط واحد گاز سوز و برقی. ۳) گران کردن بنزين برای وسائل شخصی به منظور کاهش ترافيک - کاهش آلودگی کاهش آلودگی صوتی-کاهش مزاحمت های خيابانی برای بانوان و دختران محترم به توسط عده ای تازه به دوران رسيده بی فرهنگ. ۵) جلوگيری از قاچاق مواد سوختی به کشورهای نظير ترکيه و پاکستان و ... ۶)بالا بردن فرهنگ درست مصرف بوسيله اشخاص و تعمير و تنظيم موتورهای ماشين های شخصی. ۷) ازياد وسائل حمل و نقل برون شهری نظير قطار و اتوبوس شيک با تعيين کردن و نظارت بر قيمت مشخص بليط. من کاملا در صورت بکار گيری موارد بالا با ازياد قيمت بنزين نا سقف ليتری ۱۰۰۰۰ريال موافق هستم اميد وارم که روزی مردم ما فرهنگ استفاده درست از نعمات خدادادی را فرا گيرند. مهرداد ر. - تهران

مشکل اينجاست که با حذف سوبسيد از بنزين مشکلات اساسی که باعث مصرف بی رويه بنزين شده حل نخواهد شد آيا وضعيت نابسامان حمل ونقل درون شهری و برون شهری حل خواهد شد؟ آيا وضعيت کودکان محروم و بدبخت مرز نشين که با وزن بيست وپنج کيلوئی خود پيت های بيست کيلويی بنزين را به ان طرف مرز قاچاق ميکنند بهبود خواهد يافت؟ ايا ميليونها جوان تحصيلکرده که با يک پيکان فرسوده مسافر کشی ميکنند صاحب شغل خواهند شد؟ آيا تعداد سفرهای درون شهری و برون شهری مردم برای انجام يک کار ساده اداری کاهش خواهد يافت؟ آيا مراکز اداری بهداشتی و هر آنچه مردم به ان نياز دارند به نزديکی آنها انتقال خواهد يافت ؟ آيا پولی که بدست خواهد امد باعث ايجاد عدالت اجتماعی خواهد شد؟ آيا اين پولها انطور که ميگويند صرف رفع اين مشکلات خواهد گرديد؟ آيا در حوزه های ديگر برداشتن سوبسيد باعث به سامان شدن مشکلات ان حوزه گرديده است؟ اگر حذف يارانه بنزين بتواند حتی دو درصد وضعيت اقتصادی و عدالت را بهبود دهد درنگ جايز نيست؛ اما اگر مثل ساير حوزها وضعيت بدتر شد جوابگو کيست؟ حتما ملانصرالدين!!! مريم کيوانداران - تهران

در کشوری که سالهای سال هست دارای اقتصاد بيمارهست در کشوری که در يک شهر ۲ ميليون نفری فقط ۵ هزار مهندس فارغ التحصيل بيکار هست در کشوری نرخ بيکاری سر به فلک گذاشته و نرخ تورم بيداد می کنه در کشوری که نرخ تورم و گرانی با افزايش قيمت سوخت از جمله بنزين نسبت مستقيم و چه با ضريب بالاتر نسبت داره، با چه جراتی و چه توجيه ای قصد افزيش قيمت سوخت اونهم در نيم فصل سال مطرح می شود. همه ما خوب ميدونيم که ريشه تمام اين مشکلات کجاست و همه ما کم و بيش می دونيم راه نجات کدام سو هست ولی قدرت رفتن بسوی راه نجات رو نداريم اميد دارم روزی تمام اين سختيها و تمام اين مشکلات برای اين مردم تموم بشه چون اين مردم حداقل لياقت يک زندگی متوسط و بدون دغدغه فکری نان شب رو دارند رضا - رشت

توزيع يارانه ازهم گسيخته و فله ای از مشکلات اقتصادی ايران است. هدف قانون گذار علی القاعده اين بوده سوخت ارزان در دست همگان قرار گيرد اما عملا اينگونه نيست. از مشکلات ادامه سوخت يارانه ای ميتوان به تشکيل گروههايی مافيايی برای خروج سوخت اشاره نمود چنانچه به آمارها می توان اشاره نمود که همه ساله ۵۰۰ ميليون ليتر سوخت از کشور قاچاق ميگردد و عده ای از اين خوان نعمت و تجارت پر سود بهره می گيرند. از طرفی ارزانی سوخت باعث شده که دارنندگان اتومبيل عموما توجهی به ميزان مصرف سوخت نکنند . برای رهايی از اين معضل بنظرم قيمت سوخت بايد واقعی و بر اساس استاندارهای جهانی تنظيم شود و نبايد فراموش نمود که ساير قيمتها مانند دستمزد نيروی انسانی نيز منطقی شود. رضا دريادل - گيلان

به نظر من يارانه بايد حذف شود اما اينکار به طور ناگهانی منجر به وارد شدن فشار ناگهانی بر طبفه متوسط و فقير جامعه خواهد گرديد زيرا اين افراد اکثرا قشر کارمند را تشکيل ميدهند که با افزايش تورم متعاقب حذف يارانه بنزين نمی توانند مفابله کنند و بيش از پيش فقير می گردنند در حاليکه طبقه مرفه جامعه که در اين حالت گزندی نمی بينند و همچنان از خودروهای خود که اکثرا در هر خانواده بيش از يکی می باشد استفاده خواهند نمود و همين امر موجب خواهد شد که علاوه بر ايجاد تورم، آلودگی هوا نيز بر طرف نگردد. به نظز من در جوامعی که قيمت بنزين بالا و قيمت خودرو و عوارض آن بالاست اولا حقوق و مزايای کارمندان دولت بالا و مکفی است و از طرف ديگر سيستم حمل و نقل عمومی بسيار و سيع و کارآمد می باشد به نحوی که استفاده روتين و روزانه از آنها بسيار مقرون به صرفه تر خواهد بود. مسايل اقتصادی در ايران به صورت کلافی در هم پيچيده است که در طول اين مدت گره های کور آن بسيار زياد شده است با اين حال اگر ناوگان ترابری عمومی در کشور به روز شده و از لحاظ زمانی و مکانی بسيار گسترده عمل نمايد شايد از بار تورمی اين موضوع بر قشر آسيب پذير جامعه کاسته شود. حميد رضا فنونی - تهران

افزايش قيمت بنزين برای کمتر مصرف کردن آن بی تاثير است چرا که تجربه های گذشته نشان داده که تنها کسانی از اين تقيير قيمت ها ضرر ميبرند که کم در آمدتر از بقيه بوده اند. افزايش قيمت بنزين آنچنان ميتواند بر اقتصاد اثر بگذارد که حتی بحث در اين مورد حتی در حد شايعه نيز ميتواند بر قيمت اجناس اثر بگذارد کسرائی - شيراز

يکی از بارزترين رفتار و روش سياستمداران ايرانی به خصوص بعد از انقلاب به تعويق انداختن حل مسايل تا روز بمب بست ميباشد همانطوری که در مساله جنگ / گروگان گيری / و اخيرا نيروی هسته ای و قبل از انقلاب آزادی سياسی و صد ها مثال ديگر مشاهده کرده ايم. مساله سوبسيد ها هم يکی ديگر از اين مسايل است که تا روز بن بست کامل که ميتواند خارج شدن از توان دولت برای ادامه سوبسيدها باشد ادامه خواهد پيدا کرد. امير طاهری -دبی

تجربه ۲۵ ساله گذشته نشان داده است که گران کردن راه حل نيست فرهنگ توزيع واستفاده ازبنزين در ايران وجود ندارد وزمانی که هزاران نفراز جوانان تهرانی کاری جزمسافرکشی با سواری وموتورسيکلت راندارند و هزاران نفرديگر بايد به دنبال شغلهای کاذب ازاين سوی شهربه آن سوی شهربروند اگربنزين هرليتر۱۰۰۰ تومان هم شودآنان بنزين می زنند وکرايه هايشان راگران می کنند و ازدسته دوم می گيرندو در اين مملکت که با عطسه گربه فلان رهبر آنسوی دنيا قيمتها بالا می رود ببينيد چه بلايی برسر خيل عظيم درآمدهای ثابت خواهد آمد محمد - تهران

به نظر من کشوری که خود يکی از توليد کنندگان بزرگ مواد نفتی می باشد نبايد اصولا بحث افزايش مواد سوختی را مطرح نمايد . بايستی مسئولان امر چاره ای بينديشند تا از واردات مواد پالايش شده نفتی بی نياز شويم و اين ميسر نمی شود مگر با قطع جاری شدن پولهايی که به عناوين مختلف از کشور و خزانه ملت به کشورهای ديگر می رود . کمکهای آشکار ويا پنهان به کشورهايی چون : لبنان - فلسطين - افغانستان - چچن - سوريه - عراق - و.. که نه در جهت به قول خودشان گسترش اسلام بلکه در جهت همسو کردن قشری از مردم اين کشورها با نظام روحانی مداری . از آن طرف برای استحصال سودهای کلان در صنعت خودرو توليد را چند برابر نموده اند بدون در نظر گرفتن عواقب و مراتب بعدی ميثم - تربت حيدريه

من فکر کنم که با گران کردن بنزين دولت با يک چالش سياسی ديگر مقابله ميشه و مردم اين بار مقابل اين کار ايستادگی می کنند و اجازه اين کار رو نمی دن. هادی - شيراز

----------------------------------------------------

اختصاص سوبسید به بنزین به روش کنونی ناعادلانه است. سوبسید باید در جهت تولید و خدمات رسانی و البته عدالت اجتماعی اختصاص یابد.از سوبسیدی که هم اکنون برای بنزین داده میشود تنها دارندگان خودرو که نوعا به طبقه فقیر جامعه تعلق ندارند بهره می برند. ضمنا ارزان بودن بنزین باعث استفاده مسرفانه گردیده و هزینه های کمر شکنی به اقتصاد ملی تحمیل می کند. میم یا - ارومیه

قیمت بنزین را زیاد کنید ولی حداقل قیمت ماشین را پایئن بیارید. محمد - تهران

سالهاست که مشکل بنزین در ایران بحث اصلی است ولی اصل مطلب برداشت چند میلیارد دلار از ذخایر ارزی می باشد. بعد هم اگر کسی بپرسد پس 8 میلیارد دلار چه شد می گویند بنزین برای ماشینهای شما. علی - شیراز

اين واقعيت دارد که بهای پائين بنزين مشکلات زيادی را بر اقتصاد نحيف کشور تحميل کرده ولی متاسفانه مثل ساير مسائل در ايران قضيه بسيار پيچيده است. دولت برخلاف مصالح ملت بر توليد خودروی داخلی و حمايت از آن تاکيد دارد. پرتيراژ ترين خودرو توليد داخل (پيکان) 3 برابر استاندارد دنيا سوخت مصرف ميکند. وسايل نقليه عمومی کافی نيستند پس تاکسی و اتومبيل شخصی عمده ترين وسايل جابجايی مردم هستند. بجای راه آهن و هواپيما عمده حمل بار بدوش کاميونهاست پس بهای همه چيز به بهای سوخت وابسته است. اقتصاد دولتی است. همه مستقيم و غير مستقيم بدولت وابسته اند و حقوقه! ا کافی نيست پس گران کردن سوخت اکثريت را بشدت ناراحت ميکند. قلی فرهی - تهران

سالهاست که سالی دو بار سوبسید شیر را حذف می کنند و توزیع آنرا آزاد می کنند ولی هنوز مشکل شیر باقی است. اگر سالی 10 بار هم سوبسید بنزین را قطع کنند هیچ مشکلی حل نخواهد شد. مشکلات مورد بحث علائم و عوارض بیماری هستند و برخورد مستقیم و یک جانبه با آنها حتی بیماری را شدت خواهد داد. علی - تهران

به جای این همه گرون کردن تورم زا بهتر است قیمت بنزین را بر اساس خودروها و میزان مصرف تعیین کنیم. اکنون بهای بنزین برای کسی که خودروی زیر دو میلیون تومان دارد با کسی که خودروی بالای سی میلیون تومان دارد برابر است. بعلاوه آنکه مصرف خودروهای گران قیمت و جدید به مراتب بسیار پایینتر است. در ضمن بجای اینهمه شعار در خصوص صرفه جویی در مصرف سوخت فکری به حال شیرهای سوختگیری در پمپهای بنزین بکنند که مقدار زیادی از بنزین از این طریق پایمال میشود ضمن آنکه پول همانمقدار را نیز مصرف کننده میدهد. حسینعلی - تبریز

دركشوري كه اتوموبيل هاي زمان جنگ جهاني اول ودوم هنوز درخيابان ها ترددمي كنند و درحال حاضر روزانه دراين شهر 250 اتوموبيل شماره گذاري و به حجم ترافيك آن افزوده مي شود يكي از بهترين راه حل ها افزايش قيمت بنزين نه بصورت تدريجي كه تجربه شده است بلكه به حالت ناگهاني با رقم بالا كه جامعه را دجار شوك و مصرف را به شدت كاهش دهد. در كنار اين قضيه طرح معاينه خودروها و جلوگيري از تردد اتوموبيلهاي بدون برچسب معاينه و بيش از 15سال كاركرده دنبال و اجرا گردد. البته بايد اذعان نمود بيش از 50 سال است در اين كشور حكومتها ازترس مردم به آنها باج مي دهند و قطع اين باج و خراج دل شير مي خواهد. احمد - اصفهان

افزايش قيمت بنزين در ايران فشار بر قشر كم درامد را به دنبال دارد. به خاطر افزايش نجومي هزينه هاي حمل و نقل. ماشينهاي فرسوده كه بيش از 20 ليتر در 100 كيلومتر مصرف بنزين دارند مزاحم هستند. سرمايه بزرگ مردم و جان آنها بخاطر مصرف و آلودگي محيط زيست در حال هدر رفتن است. سید جاسب موسوی - اهواز

با توجه به اینکه ایران یک کشور نفت خیز است، این اقدام نادرست است. مینا - تهران

با خواندن نظرات فوق ميبينم كه شكر خدا مردم ما از بسياري از سياستمدران جلوتر هستند. تحليل هاي واصله اغلب بسيار پرمغز و قابل توجهند. مشكل در بررسي كارشناسي و غيره نيست مشكل در ساختار سياسي كشور است كه توان هرگونه بهبود و تحركي را ازجامعه سلب كرده است. اينها خيلي هنر كنند جريمه هاي رانندگي را چند برابر ميكنند. در مجموع با واقعي كردن قيمت بنزين موافقم ولي بايد قيمت ساير عوامل اقتصادي بخصوص نيروي كار نيز واقعي شود. با جهت دار كردن يارانه ها ميتوان از فشار تورمي اين كار نيز كاست. افزايش قيمت بنزين يك كار ضروري در ميان دريايي از كارهاي ضروري ديگري است كه بايد انجام شوند و به تنهايي كار ساز نيست. بهرام - ایران

فكر نميكنيد يكي از عمده ترين علل فزوني مصرف بنزين درايران توليد و عرضه سرطاني اتوموبيلهايي است كه 3 تا 4 برابر اتوموبيلهاي روز دنيا سوخت مصرف ميكنند؟ چرا دراين مملكت هميشه مردم بايد تاوان بي تدبيري مديران را بدهند؟ چرا سازمانهاي مافيايي توليد خودرو پاسخگو نيستند؟ حسین - بیرجند

حذف يارانه ها در يك دوره 3تا5 سال بدون اثر شديد تورمي امكان پذير است. رضا نورانی - اهواز

من كاملا با اين موضوع كه نبايد بنزين با قيمت غير واقعي فروخته شود موافقم ولي مشكل اصلي كشور ما اين است كه نتيجه هر گونه صرفه جويي از اين قبيل نيز در وهله اول باعث پرتر شدن جيب آقازاده هايي مي شود كه مثل زالو به جان اين مملكت افتاده اند و تنها به مسابقه اي كه با يكديگر در پرداختن بيشتر به تجملات مي دهند فكر مي كنند و از محل اين قبيل صرفه جويي ها چيزي عايد مردم نخواهد شد. احمد - اصفهان

بنزین باید گران شود تا مردم به مسافرکشی نیفتند و بی خود ما ماشین به خیابان گردی نروند. ابراهیم - ماینز