کشتار ارامنه؛ صد سال بعد

Top story group 1

مراسم یادبود کشتار ارامنه در اطراف جهان برگزار شد

مراسم یکصدمین سالگرد کشتار ارامنه در امپراتوری عثمانی با حضور سران و مقام‌های کشورهای مختلف جهان در ایروان، پایتخت ارمنستان برگزار شد. در ترکیه و سایر کشورها هم مراسمی به یاد قربانیان برگزار شده است.

Top story group 2

تحلیل و گزارش

 • دو روایت از یک کشتار

  روز بیست و چهارم آوریل ۱۹۱۵، مأموران حکومت عثمانی بیش از دویست چهره شاخص جامعه ارامنه را در قسطنطنیه، پایتخت امپراتوری، دستگیر کردند. این اقدام سرآغاز کارزاری بود از کشتار جمعی و تبعید که جان حدود یک و نیم میلیون ارمنی در ترکیه عثمانی را گرفت.

 • بشنوید, مراسم یادبود کشتار ارمنی‌ها

  مراسم یکصدمین سالگرد کشتار ارمنی‌ها در امپراتوری عثمانی در ارمنستان با حضور سران و مقام‌های کشورهای مختلف جهان در ایروان، پایتخت این کشور برگزار شده است.

 • حکایت فرش‌هایی که یتیمان ارمنی بافتند

  سرگذشت دو فرش، که یکی از آنها به رئیس جمهور آمریکا هدیه شده بود و دیگری اخیرا در خانه ای در شهر سن دیه گو کالیفرنیا پیدا شده، کمک می‌کند تا تاریخچه اولین کمک‌های بشردوستانه آمریکا و سرنوشت فاجعه بار ارامنه در ترکیه صد سال پیش را بهتر بشناسیم.

 • کشتار ارامنه از نگاه فیلمسازان

  کشتار ارامنه به رغم دامنه و ابعاد وسیع و هولناک آن و قربانیان بی شماری که داشته است، در مقایسه با جنایت ها و کشتارهای دسته جمعی دیگر از جمله فاجعه هولوکاست، بازتاب زیادی در سینما نداشته است.

 • ویدیو, کشتار ارامنه؛ در ۶۰ ثانیه

  جمعه، ۲۴ آوریل، صدمین سالگرد یکی از تاریک‌ترین دوره‌های قرن بیستم و زمانی است که ارامنه ساکن قلمرو امپراتوری عثمانی به صورت گروهی از محل زندگی خود تبعید شدند.

 • پرسش و پاسخ در مورد کشتار ارامنه

  کشتار جمعی ارامنه به دست ترک‌های عثمانی در جنگ جهانی اول، همچنان موضوعی بسیار حساسیت‌برانگیز است. بیش از ۲۰ کشور رسما اعلام کرده‌اند کشتار ارامنه در میانه جنگ جهانی اول را نسل‌کشی می‌دانند.

 • ویدیو, حال و هوای ایروان در صدمین سال کشتار ارامنه در حکومت عثمانی

  در ارمنستان، فردا مراسم یکصدمین سالگرد کشتار ارامنه به دست حکومت عثمانی برگزار می شود. خشایار جنیدی، خبرنگار ما به ایروان سفر کرده تا از حال و هوای پایتخت ارمنستان در آستانه این مراسم گزارش دهد.

 • ویدیو, روایت‌های مختلف دانشگاهیان ترکیه از کشتار ارمنیان در حکومت عثمانی

  این هفته صدمین سالگرد کشتار ارمنیان در جنگ جهانی اول است. دولت عثمانی که نگران همدستی این اقلیت با روسیه بودند ، آنها را به غرب سرزمین های عثمانی کوچاند. عده زیادی به دست سربازان کشته شدند یا به خاطر سختی شرایط و گرسنگی جان باختند.