صفحه ویژه قتل فرخنده

فعالان مدنی صحنه قتل فرخنده را در کابل بازسازی کردند

در چهلمین روز کشته شدن فرخنده، ده‌ها تن از فعالان مدنی در محل کشته شدن او در زیارتگاه شاه دوشمشیره کابل، صحنه قتل او را بازسازی کردند. معترضان خواستار برکناری فرمانده پلیس کابل شدند و تاکید کردند که عاملان قتل فرخنده باید هرچه زودتر مجازات شوند.

 • عکس, عکس: چهل روز پس از مرگ فرخنده؛ بازسازی صحنه قتل

  ده‌ها فعال مدنی افغان در چهلمین روز کشته شدن فرخنده، در محل قتل او جمع شده و خواهان رسیدگی جدی به این پرونده شدند. در این تجمع اعتراضی، صحنه قتل فرخنده توسط هنرپیشه‌های افغان به نمایش گذاشته شد.

 • چهل روز پس از قتل فرخنده در کابل؛ نظرات شما

  به نظر شما تاثیر این اتفاق و واکنش‌ها چه بوده است؟ چقدر از برخورد و پیگیری دولت در رسیدگی به این اتفاق راضی هستید؟ آیا امیدوار هستید که در نهایت عدالت اجرا شود؟

 • دیدار با خانواده و معلمان فرخنده چهل روز پس از مرگ او

  چهل روز پیش، دو روز مانده به جشن سال نو، فاجعه‌ای در قلب شهر کابل خلق شد که نه تنها افغان‌ها، بلکه بسیاری را در سراسر جهان در شوک فرو برد. فرخنده، دختر ۲۷ ساله در معروف‌ترین زیارت این شهر به بدترین شکل ممکن زجرکش شد.

 • عکس, عکس: فرخنده از کودکی تا مرگ

  در چهلمین روز کشته شدن فرخنده در کابل، خانواده او، عکس‌هایی از کودکی و دوران تحصیلش را در اختیار بی‌بی‌سی قرار داده‌اند که اسماعیل شهامت، از این عکس‌ها، آلبومی تهیه کرده است.

 • مرگ فرخنده؛ نقطه عطفی برای افغانستان؟

  روز دوشنبه ۷ ثور/اردیبهشت، در افغانستان برنامه‌هایی برای یادبود ازچهلمین روز مرگ فرخنده برگزار می‌شود؛ زنی که ماه گذشته، مردان خشمگین در کابل، او را با بی‌رحمی کشتند.

 • تنازع قدرت؛ تقابل روحانیت با جامعه مدنی

  قتل فجیع فرخنده یک تکان ذهنی ـ روانی برای مردم افغانستان بود. آنچه در این میان بیش از همه مورد توجه و پرسش قرار می‌گیرد نقش روحانیت و آموزه‌های دینی و تاثیر القائات روانی آنها بود.

 • مراسم دولتی فاتحه برای فرخنده در سراسر افغانستان برگزار شد

  مراسم فاتحه و ختم قرآن برای فرخنده در کابل با حضور اشرف غنی رئیس جمهوری و خانواده فرخنده و در ولایات با حضور مقام‌های محلی تحت تدابیر امنیتی برگزار شد. این مراسم به دستور رئیس جمهوری از سوی وزارت حج و اوقاف برگزار شد.

 • چشم‎ها را باید شست؛ فرخنده پیغام‎آورِ آگاهی

  قتل فرخنده آیینه‎ تمام نما از جامعه‎‌ که در آن زنده‎گی می‎کنیم را پیش رویِ مان گذاشت و تصویری از واقعیت‎های تلخ و ناخوشایندِ اجتماعی را نمایان ساخت. باور چنین خبری در آغاز دشوار بود، اما با پخش تصاویرِ آن در رسانه‎ها پذیرفتن آن ناگزیر شد.

 • تظاهرکنندگان ننگرهاری: عاملان قتل فرخنده را مجازات کنید

  صدها تن در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان در تظاهراتی خواستار به دادگاه کشاندن عاملان قتل فرخنده شدند. تظاهرکنندگان از کارکرد دولت در بررسی پرونده قتل فرخنده انتقاد کردند و آن را زیر سوال بردند. آنها خواستار مجازات عاملان قتل فرخنده شده‌اند.

 • معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان به دلیل اظهاراتش در ارتباط به قتل فرخنده برکنار شد

  سیمین حسن‌زاده، معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان به دلیل نظری که در زیر یک پست مرتبط فیسبوکی درباره قتل فرخنده گذاشته بود و از قتل او حمایت کرده بود، از کار برکنار شد.

 • ویدیو, قتل فرخنده؛ آنچه رخ داد در ۶۰ ثانیه

  با گذشت بیش از دو هفته از قتل فرخنده در مرکز کابل، این دختر ۲۷ ساله به نمادی از مبارزه با خشونت در افغانستان تبدیل شده است. آنچه رخ داد و واکنش‌ها به این قتل را در ویدئوی ۶۰ ثانیه‌ای بی‌بی‌سی فارسی ببینید.

 • تشییع جنازه فرخنده؛ حرکت خودجوش تابو شکن

  برای اولین بار در افغانستان، تابوتی بر شانه‌های زنان برداشته شد. این تابوت بدن سوخته دختر جوانی بود به نام فرخنده که به اتهام آتش زدن قرآن در یکی از نواحی شلوغ شهر کابل، پایتخت افغانستان زیر مشت و لگد ده‌ها مرد جان داد و سوختانده شد.

 • گردهمایی لندن به یادبود فرخنده

  صدها نفر از افغان‌های مقیم لندن در اعتراض به کشتن و سوزاندن فرخنده، عصر یکشنبه ۲۹ مارچ- ۹حمل/فروردین در میدان ترافالگار در مرکز این شهر، تجمع کردند. تجمع‌کنندگان، فرخنده را قربانی جهالت خواندند و خواهان عدالت برای او شدند.

 • فرخنده؛ قربانی غیرعقلانی‌ترین گزینش ممکن

  آن‌چه بر سر فرخنده آمد مساله‌ای است که پاسخ‌های گوناگون و گاه ناهمخوان می‌تواند داشته باشد: عملی برخاسته از "احساسات دینی" و یا واکنشی محض به قصد واکنشی محض، توطئه‌ای برای شورش در برابر جوانه‌های آزادی‌خواه و یا محکی برای سنجیدن پذیرش افراطیتی تازه.

 • دادستانی افغانستان: ۴۶ نفر در ارتباط با قتل فرخنده بازداشت شده‌اند

  دادستانی افغانستان اعلام کرد که پرونده ۴۶ نفر را که در ارتباط با قتل فرخنده بازداشت شده‌اند، از وزارت امور داخله/ کشور افغانستان دریافت کرده است. در میان ۴۶ نفر بازداشت شده ۱۹ نفر از نیروهای پلیس ملی افغانستان و ۲۷ نفر دیگر غیر نظامی هستند.

 • مجلس افغانستان وزیر حج را به خاطر قتل فرخنده فراخواند

  بعد از اینکه فرخنده، دختر جوان افغان، در یکی از اماکن مذهبی این کشور کشته شد، امروز مجلس نمایندگان افغانستان وزیر ارشاد،حج و اوقاف را برای توضیحات درباره وضعیت این اماکن مذهبی، مساجد و اتفاقی که برای فرخنده اتفاق افتاده بود، به مجلس فراخواند.

 • پرونده افراد متهم به قتل فرخنده به دادستانی فرستاده شد

  وزارت داخله کشور افغانستان اعلام کرد که پرونده ۲۸ نفری که به قتل فرخنده متهم هستند برای طی مراحل قانونی آن به ثارنوالی/ دادستانی فرستاده شده است. فرخنده ده روز قبل با سنگ و چوب توسط مردان خشمگین به اتهام قرآن‌سوزی کشته شد.

 • مادری در ولایت غور نام نوزادش را فرخنده گذاشت

  کشته شدن فرخنده به وسیله سنگ و چوب در شهر کابل باعث واکنش‌های زیادی در سراسر افغانستان شده است، در تازه‌ترین مورد مادری در ولایت غور در مرکز افغانستان نام دخترش را که امروز به دنیا آمده، فرخنده گذاشته است.

 • مقام ارشد پلیس کابل به اتهام "حمایت از قتل فرخنده" برکنار شد

  دفتر رسانه‌ای وزارت امور داخله/کشور افغانستان به بی‌بی‌سی گفته است حشمت استانکزی که پیش از این به عنوان سخنگوی پلیس کابل با رسانه‌ها صحبت می‌کرد، "به دلیل مطلبی که در مورد قتل فرخنده در صفحه فیس بوکش نوشته بود"، از عضویت این دفتر برکنار شده است.

 • هزاران شهروند کابل خواستار دادخواهی از مرگ فرخنده شدند

  هزاران شهروند کابل امروز با تجمع در مقابل ساختمان دادگاه عالی افغانستان خواستار دادخواهی از مرگ فرخنده شدند. آنان با مطرح کردن خواست‌های خود از دولت، اخطار دادند که تا تحقق خواست‌های شان به اعتراض و داد خواهی ادامه خواهند داد.

 • شبکه‌های اجتماعی؛ ثبت یک زجرکشی هولناک

  خیلی از کاربران افغان می‌گویند که اگر موج وسیع اطلاع رسانی و حضور گسترده مردم در صحنه زجرکشی فرخنده نمی‌بود، قتل فرخنده مثل ده‌ها رویداد دیگر ناگفته می‌ماند. پلیس کابل هم می‌گوید دست کم بیست و دو متهم پرونده را توسط فیسبوک بازداشت کرده است.

 • حاشیه‌های یک قتل پر سر و صدا

  عصر پنجشبه بود و تعطیلی آخر هفته ام. یکی از خبرنگاران زن برایم پیامک داد و ماجرای قتل زنی را گفت که به دست مردان خشمگین در قلب پایتخت افغانستان کشته شده.

 • قتل فرخنده: پايانی بر خاموشی زنان افغان

  قتل فرخنده در مرکز شهر کابل، به دست مردان خشمگینی که ادعا می‌کردند او قرآن را سوزانده است، پرسش‌هایی را در پیوند با ریشه‌ها و عوامل این حادثه و راه‌های پیش‌گیری از تکرار آن در آینده مطرح کرده است.

 • قتل فرخنده و نگاه مردم خاموش

  براساس تصاویر ضبط شده بر روی یوتیوب و با اشاره به بعضی زوایای فاجعه که از نظرها پنهان مانده است، می توان به ابعادی از مسئولیت گریزی و انفعال جامعه در مقابل خشونت اشاره کرد.

 • مرگ فرخنده و پدیدار شناسی خشونت دینی

  اینکه آدم ها برای اشباع لذت های خود یک شخص را به آتش می سوزاند، یک امر دینی نیست، بلکه یک رویداد فرهنگی است. انحطاط فرهنگ و زوال آن از یکسو و کوبیدن مکرر بر طبل خشونت و ترویج روحیه بیگانه هراسی از سوی دیگر و سرخوردگی های اجتماعی و اقتصادی از جانب دیگر.

 • در پی قتل فرخنده، دولت افغانستان بساط تعویذ نویسان را جمع می‌کند

  وزارت ارشاد حج و اوقاف افغانستان تصمیم گرفته که دکان‌های تعویذ نویسی را در زیارتگاه‌ها و اماکن مذهبی در سراسر این کشور ببندد. در نخستین اقدام بساط مجاوران و تعویذنویسان از زیارت شاه دو شمشیره و زیات ابوالفصل درمرکز شهر کابل برچیده شدند.

 • فرخنده؛ قربانی شتابزدگی و خشونت

  گروهی از مردان خشمگین، فرخنده را به اتهام آتش‌زدن به قرآن کریم، در قلب کابل کشتند و سپس جسدش را آتش زدند. میزان خشونت در این حادثه، در افغانستان بی پیشینه بوده است.

 • فرخنده پس از 'مجادله درباره خرافات با یک روحانی متهم به قرآن سوزی شد'

  شاهدان عینی می گویند که فرخنده، زن افغانی که در حمله مردان خشمگین کشته و جسد او در روز روشن سوزانده شد، پس از به چالش گرفتن خرافات مذهبی به غلط متهم به سوزاندن قرآن شده بود.

 • حادثه مسجد شاه دوشمشیره؛ دو دیدگاه متفاوت

  حادثه قتل و سوزاندن فرخنده که دیروز از سوی گروهی از مردان خشمگین در مقابل مسجد شاه دو شمشیره در مرکز کابل رخ داد، بحث‌های را به وجود آورده که چه چیزی موجب شد جمعیت حاضر در آنجا به چنین خشونت بی‌سابقه اقدام بکنند.