آیت‌الله خمینی و انقلاب ایران به روایت اسناد آمریکا

پیام‌ محرمانه آیت‌الله خمینی به دولت کندی

در یکی از اسناد سازمان سیا حکایت شده که نیم قرن پیش یکی از علمای قم که در شمال تهران در حبس خانگی بوده، به دور از چشمان تیزبین ساواک، با دولت آمریکا تماس می‌گیرد.

 • آمریکا چطور از شاه قطع امید کرد

  کنفرانس گوادلوپ همواره از معماهای بزرگ تاریخ انقلاب اسلامی ایران بوده است. بسیاری فکر می‌کنند در این نشست در جزیره گوادلوپ بود که جیمی کار‌تر و سایر رهبران غربی به این نتیجه رسیدند که کار شاه تمام است و باید از ایران خارج شود.

 • تماس مستقیم آمریکا و آیت‌الله خمینی چطور شروع شد

  صبح ۱۵ ژانویه ۱۹۷۹ (۲۵ دی ۱۳۵۷) واشنگتن از زحمات دولت فرانسه در انتقال نظراتش به رهبر انقلاب قدردانی می‌کند و می‌گوید "به دلایل عملیاتی" باید به طور مستقیم با گروه او در تماس باشد.

 • کارتر چطور دستش را مقابل آیت‌الله خمینی رو کرد؟

  آیت‌الله خمینی در حالی وارد گفت‌وگوهای محرمانه با آمریکا شده بود که فکر می‌کرد واشنگتن نقشه کودتا و بازگرداندن شاه به تاج و تخت سلطنت را در سر دارد

 • وعده‌های آیت‌الله خمینی به آمریکا

  سه روز بعد از خروج شاه از ایران، آیت‌الله خمینی به آمریکا می‌گوید که اگر هوادارنش به قدرت برسند شیر نفت را به روی غرب نخواهند بست و با آمریکا رابطه‌ دوستانه‌ای خواهند داشت.

 • چرا آمریکا بختیار را جدی نگرفت؟

  تنها چهار روز از نخست وزیری شاپور بختیار می‌گذشت که ویلیام سالیوان، سفیر آمریکا در ایران به واشنگتن هشدار داد که بختیار «خیالباف» است. آن روز آنتونی پارسونز، سفیر بریتانیا در تهران هم به لندن پیام داد که «عامه مردم» بختیار را نمی‌خواهند، «جمهوری اسلامی می

 • ماجرای دیدار سفیر آمریکا با موسوی اردبیلی

  دو سال بعد از پیروزی انقلاب یکی از مقامات سابق آمریکا درباره روابط محرمانه دولت جیمی کارتر و یاران آیت‌الله خمینی اعتراف کم سابقه‌ای کرد.

 • چرا کارتر پیام آیت‌الله خمینی را بی‌جواب گذاشت

  در تاریخ انقلاب ایران هفتم بهمن ۱۳۵۷ روزی است مهم. در چنین روزی بود که آیت‌الله خمینی در پیامی محرمانه به دولت آمریکا یک پیشنهاد برد-برد می‌دهد: اگر جیمی کارتر جلو «مداخله» بختیار و ارتش را در امور بگیرد، او هم معترضان را ساکت خواهد کرد.

 • توصیه‌های قرنی به آمریکا در مورد آیت‌الله خمینی

  محمد ولی قرنی، اولین رییس ستاد مشترک ارتش ایران بعد از انقلاب، به آمریکا توصیه کرده بود که حملات لفظی آیت‌الله خمینی را جدی نگیرد چون‌که شعارهایش "تاکتیکی" است.

 • توصیه‌های 'نمایندگان گاندی' و 'خمینی کوچک' به آمریکا

  یک روز پیش از پیروزی انقلاب دو نفر از منصوبان آیت‌الله خمینی به دیدار اندرو یانگ، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد می‌روند تا به او بگویند که این مرجع تقلید پرطرفدار مثل مهاتما گاندی به قدرت علاقه‌ای ندارد.

 • آیا آخرین ارتشبد به شاه خیانت کرد؟

  یک روز پیش از بازگشت آیت‌الله خمینی به ایران، واشنگتن خبردار می‌شود که ارتشبد عباس قره‌باغی، آخرین رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران شاهنشاهی، در دیداری به نمایندگان آیت‌الله خمینی تضمین داده که ارتش به طور اصولی با تغییرات سیاسی در کشورمخالفتی ندارد.

 • پیام محرمانه آیت‌الله خمینی به کارتر

  سه روز از به گروگان گرفته شدن دیپلمات‌های آمریکایی در تهران می‌گذشت که آیت الله خمینی عده‌ای دانشجو را در قم دور خود جمع کرد تا به آن‌ها درباره «توطئه‌های آمریکا» بگوید.

 • انقلاب ایران از دید آمریکا

  دی و بهمن هر سال در ذهن بسیاری، یادآور وقایع روزهای آخر حکومت محمدرضا شاه پهلوی و پیروزی انقلاب در ایران است. در این مجموعه گزارش، درباره دیدگاه آمریکایی‌ها نسبت به اوضاع ایران و تماس‌های آنان با چهره‌های انقلابی بخوانید.