یادنامه سیمین بهبهانی

Top Story

مراسم خاکسپاری سیمین بهبهانی، غزلسرای معاصر، برگزار شد

مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر سیمین بهبهانی شاعر غزلسرای معاصر امروز جمعه ۳۱ مرداد مقابل تالار وحدت تهران با هزاران نفر از علاقمندان به شعر و ادب برگزار شد.

More Top Stories

سیمین بهبهانی چگونه 'نیمای غزل' شد

این نوشته، نیم نگاهی است به ۷۳ سال شاعری سیمین بهبهانی و مسیری که او از نخستین کارهایش تا واپسین آنها چنان طی کرد که نیمای غزل و بانوی شعر فارسی لقب بگیرد

More Top Stories

سیمین بهبهانی؛ سمبل اعتراض و عشق

شعر سیمین در دوران جنگ آینه تمام نمای جهالت قدرتمندان و رنج و درد محرومان است.

Topical List, Carousel or Infographic

 • سیمین بهبهانی؛ شعر آمیخته به زندگی

  شعر سیمین درختی است با شاخه های بسیار که پربارترین آنها عشق به انسان است و از میان همه ویژگی های شعر سیمین می خواهم تنها به همین شاخه پربار اشاره کنم.

 • آمیزش آوانگاردیسم و کلاسیسیسم در شعر سیمین بهبهانی

  نیما با شکستن وزن، رویایی با توسعه‌بخشیدن به ظرف و حجم شعر، و سیمین بهبهانی با معرفی بیش از ۴۱ وزن کم‌سابقه یا به کلی بی‌سابقه بر اوزان غزل، به شعر فارسی هویت تازه‌ای بخشیده‌اند. فاطمه شمس، شاعر و پژوهشگر ادبی، در این یادداشت به اهمیت بهبهانی پرداخته است.

 • فرهنگیان تاجیک: سیمین بهبهانی در شعر پارسی جاودانه می ماند

  اکثر فرهنگیان و ادیبان تاجیکستان درگذشت سیمین بهبهانی، شاعر سرشناس ایران را، ضایعه‌ای بزرگ برای ادبیات، تمدن و فرهنگ فارسی در جهان می‌دانند.

 • عکس, یادبود از سیمین بهبهانی در کابل

  انجمن خراسانیان، یک نهاد فرهنگی در کابل، عصر روز جمعه ۳۱ مرداد/اسد برنامه ی یادبود از بانو سیمین بهبهانی را برگزار کرد. در این برنامه، نویسندگان، شاعران و چهره‌های فرهنگی حضور داشتند. برنامه ی یاد بود از سیمین سه بخش داشت.

 • یادبود سیمین بهبهانی؛ ستاره دیده فرو بست و آرمید

  سال های ۱۳۷۸ و ۷۹ شمسی بود و من تازه جوانی دانشجو که البته بیشتر از دانشجو بودن، شاعر بودم. شاعری پر از آرزو و شور که غزل می گفت و البته که برای غزل سرایان، اسطوره های زنده کمی زنده بودند.

 • آلبوم عکس:‌ مراسم تشییع سیمین بهبهانی

  آلبوم عکس:‌ مراسم تشییع سیمین بهبهانی که در روز جمعه ۳۱ مرداد از مقابل تالار وحدت در تهران برگزار شد

 • درباره‌ جدایی سیمین از دنیا؛ خاطره‌هایی با سیمین بهبهانی

  یادی از سیمین بهبهانی؛‌ سمین عمیقانه معتقد بود که "مرگ پایان کبوتر نیست" و یک‌بار نیز در پاسخ به شایعه‌های متوالی درباره‌ درگذشت خودش گفته بود: "انتشار این شایعات چه فایده دارد؟! با حلواحلوا کردن که دهان شیرین نمی‌شود.

 • ویدیو, از شعر این خانه؛ مستند و مشروح گفت و گو با سیمین بهبهانی

  گفت و گوی جمشید برزگر با سیمین بهبهانی، شاعر معاصر.

 • 'ستاره دیده فروبست و آرمید'، نگاهی به شعر سیمین

  کوشش های سیمین در تلفیق های محتوایی و ابداع وزن های تازه، بی ثمر نماند و ذائقه سنت گرایان نیز شعر او را دست کم به اعتبار محتوایش پسندید و در برابر فرم های تازه نیز شکیبا ماند.

 • رخت دانمارکی بر تن غزلیات سیمین بهبهانی

  مترجمان، مهستی یزدی و ماریانه لارسن نام «عشق در رگ­ها» را برای کتاب خود برگزیده‌اند که عنوانی است برگرفته از شعر «میان هر رگم از عشق جوی می جاری‌ست/ چنین که مست تو هستم چه جای هوشیاری‌ست».

 • دیداری کوتاه اما پر خاطره با سیمین بهبهانی

  آپارتمانی به غایت زیبا با تابلوها و نقاشی‌های بسیار زیباتر. همه چیز مسحورم می کند، به ویژه میزبانم. برای چند ثانیه فکر می‌کنم که رویا می‌‎بینم. ولی نه او خودش است؛ سیمین بهبهانی.

 • هشتاد و پنج سالگی سیمین بهبهانی

  هشتاد و پنج سالگی بانوی غزل ایران، گفتگوی اختصاصی با سیمین بهبهانی

 • شعر سیمین بهبهانی در اعتراض به اعدام ۵ نفر در ایران

  سیمین بهبهانی، شاعر ایرانی، در اعتراض به اعدام پنج شهروند ایرانی شعری سروده و آن را در اختیار بخش فارسی بی بی سی قرار داده است.

Topical List

AV Carousel

Features Content area

اشعار و میراث سیمین بهبهانی از نگاه شما

شما چقدر با سیمین بهبهانی و شعرهای او آشنا هستید؟ چه خاطراتی از شعرها و ترانه هایی که سروده است، دارید؟ تأثیر سیمین بهبهانی بر ادبیات و شعر نو فارسی چه بوده است؟ شما چقدر اهل شعر فارسی هستید؟ هم اکنون جوانان چقدر به ادبیات و شعر اهمیت می‌دهند؟

Features Content area