درباره ما

بی بی سی فارسی یک سازمان رسانه ای بزرگ بین المللی است که تلاش می کند اخبار و اطلاعات به صورت بی طرفانه در اختیار مخاطبان فارسی زبان خود در سرتاسر دنیا قرار دهد، بویژه در اختیار مخاطبان در ایران، افغانستان و تاجیکستان.

بی بی سی فارسی یک نهاد خبری چندرسانه ای است که اخبار و اطلاعات را از طریق تلویزیون، وبسایت، رادیو، تلفن همراه و ابزارهای الکترونیکی قابل حمل به مخاطبان ارائه می کند.

برنامه های بی بی سی فارسی در لندن تهیه می شود؛ در عین حال گزارشگران ما از شهرهای مختلف نیز نقش مهمی در تهیه این برنامه ها دارند.

در بی بی سی فارسی، ما از امکانات منحصر به فرد گردآوری خبر در سرتاسر جهان، که در مجموعه کلی بی بی سی فراهم شده، بهره می بریم. از جمله این امکانات دسترسی به گزارش های ۲۵۰ خبرنگار در شهرهای مختلف دنیا، تحلیل و گزارش های شاهدان عینی است.

تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی

تلویزیون فارسی بی بی سی از ۱۴ ژانویه ۲۰۰۹ (۲۵ دی ۱۳۸۷) پخش برنامه های خود را آغاز کرد.

این تلویزیون روزانه ۱۶ ساعت برنامه برای مخاطبان فارسی زبان خود در ایران، افغانستان، تاجیکستان، آسیای مرکزی، خاورمیانه و اروپا پخش می کند.

خبر، محور برنامه های تلویزیون فارسی بی بی سی است و تقریباً نیمی از برنامه های آن را تشکیل می دهد. در کنار برنامه های خبری، برنامه های تازه، متنوع و تحلیلی نیز از این تلویزیون پخش می شود.

مخاطبان هفتگی تلویزیون فارسی بی بی سی در سال ۲۰۱۵ به ۱۲ میلیون و ۱۰۰ هزار رسید. شمار مخاطبان در سال ۲۰۰۹، سه میلیون و ۱۰۰ هزار نفر بود.

برنامه های تلویزیون فارسی از ماهواره های هاتبرد ۶؛ یوتلست W۳A، تل استار ۱۲، یوروبرد ۲ و نیز از طریق وبسایت ما bbcpersian.com پخش می شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شیوه های دریافت به صفحه فرکانس های ماهواره ای تلویزیون مراجعه کنید.

تلویزیون فارسی جوایز متعددی از جمله جایزه هات برد برای بهترین کانال تلویزیونی و نیز جایزه اتحادیه رادیو و تلویزیونهای بین المللی (AIB) را با عنوان 'واضح‌ترین پوشش یک حادثه خبری' به خاطر پوشش انتخابات ایران درسال ۱۳۸۸ برده است.

سایت فارسی بی‌بی‌سی

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

سایت فارسی بی بی سی (bbcpersian.com) در ماه مه ۲۰۰۱ راه اندازی شد و هم اکنون اخبار و اطلاعات را به طور ۲۴ ساعته به خوانندگان سایت ارائه می کند.

این سایت در صفحات جداگانه از جمله صفحه اصلی و صفحه های ایران، افغانستان، جهان، فرهنگ و هنر، دانش و فن، ورزش و اقتصاد و بازرگانی جدیدترین اخبار، تصاویر، گزارش ها و تحلیل ها را به کاربران ارائه می دهد.

افزون بر این، صفحه آموزش زبان انگلیسی، برای علاقمندان به آموزش زبان از طریق اخبار راه اندازی شده و صفحه نوبت شما نیز تریبونی برای اظهار نظرهای کاربران درباره مسائل گوناگون و شرکت در برنامه تلویزیونی نوبت شماست.

برنامه های رادیو و تلویزیون فارسی بی بی سی نیز به صورت زنده بر روی سایت فارسی قابل دریافت است.

سایت فارسی بی بی سی که نخستین سایت خبری فارسی زبان از نوع خود است توانسته در مدتی که از آغاز کار آن می گذرد مخاطبان بسیاری را از کشورهای مختلف به خود جلب کند. هم اکنون با وجود مسدود شدن این سایت در ایران، هر هفته حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر مراجعه کننده دارد (سال ۲۰۱۵) که عمدتا از ایران، اروپا و آمریکای شمالی است.

رادیو فارسی بی‌بی‌سی

بخش فارسی بی بی سی در ۲۹ دسامبر سال ۱۹۴۰ میلادی (دی ۱۳۱۹) کار خود را با یک ساعت برنامه در هفته آغاز کرد. از همان ابتدا صدای فارسی بی بی سی در میان فارسی زبانان شنوندگان بسیار یافت.

امروز رادیو بخش فارسی بی بی سی هر روز هفته، روزی یه ساعت برنامه به زبان فارسی دارد که از طریق امواج کوتاه و متوسط و در افغانستان بر روی موج اف ام پخش می شود. در صدر برنامه های رادیو بی بی سی، اخبار و گزارش های خبری درباره تحولات جهان، ایران و منطقه قرار دارد.

بخش فارسی بی بی سی نه تنها در کشورهای فارسی زبان یعنی ایران، افغانستان و تاجیکستان بلکه در سایر جمهوری های آسیای میانه و قفقاز و در کشورهای حوزه خلیج فارس و اروپای غربی نیز شنوندگان فراوان دارد.

بیشتر برنامه های بخش فارسی بی بی سی علاوه بر امواج متوسط و کوتاه، از موج "اف ام" هم در کابل و ۱۸ شهر دیگر افغانستان پخش می شود.

رادیو بی بی سی در طول فعالیت خود، جوایزی از جمله جایزه سازمان ملل برای گزارش غیرخبری درباره اچ آی وی و نیز شیرطلایی برای برنامه "روز هفتم" را برده است.

برنامه بامدادی رادیو بی بی سی شامل اخبار سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی است. که به صورت پادکست هم قابل دریافت است.

برای اطلاعات بیشتر درباره ساعات و طول موج های برنامه های رادیو بی بی سی اینجا را کلیک کنید.

درباره بخش جهانی بی‌بی‌سی

بخش جهانی رادیو بی بی سی به عنوان یک رسانه واقعا جهانی در سرتاسر دنیا بیش ۲۱۰ میلیون مخاطب هفتگی دارد (آمار سال ۲۰۱۵).

محبوبیت بخش جهانی بی بی سی بیشتر به دلیل گزارش همه جانبه از رخدادها و پرداختن به کنه مسایل جهانی است که به همین دلیل جوایز بین المللی زیادی نیز به دست آورده است. برنامه های رادیو بی بی سی به ۲۷ زبان پخش می شود و همه این برنامه ها از طریق اینترنت با امکان پخش صدا قابل دسترسی است.

خبرهای بین المللی در مرکز کار بخش جهانی بی بی سی قرار دارد. علاوه بر برنامه سازان خبره که در ۲۷ بخش جهانی بی بی سی فعالند، ۲۵۰ خبرنگار نیز به طور شبانه روزی مهمترین تحولات بین المللی تاتیر گذار در زندگی مردم را به این زبان ها، به دنیا ارائه می کنند.

تنوع برنامه ها یکی دیگر از عوامل موفقیت بخش جهانی بی بی سی است. برنامه سازان بی بی سی به همه ۲۷ زبان، علاوه بر خبرها و تحولات روزانه، آمیزه با نشاطی از موسیقی و هنر و برنامه های مستند علمی، نمایشنامه و مطالب ورزشی را به شنوندگان ارائه می دهند.

برنامه های بی بی سی را می توان در سراسر جهان روی امواج کوتاه، متوسط و در بعضی کشورها روی موج "اف ام" شنید. این برنامه ها دربعضی از کشورها می توان توسط شبکه های ماهواره ای و دیجیتال نیز دریافت کرد یا می توان از طریق اینترنت آنها را شنید.

کوتاه ترین راه برای دسترسی به اطلاعات در باره برنامه های بی بی سی سایت چند زبانی آن در این آدرس است:bbcworldservice.com و برای مطالعه اخبار به زبان انگلیسی به این سایت مراجعه کنید:bbcnews.com.

در سایت های اینترنتی بی بی سی می توان جدول های پخش برنامه ها وسایر اطلاعات در مورد برنامه‌ها را یافت.