بی‌بی‌سی چگونه در انتشار مطالب خبری آنلاین، برای تقویت اعتماد عمومی و شفافیت تلاش می‌کند

بی‌بی‌سی در میان مخاطبان خود در بریتانیا و جهان به عنوان ارائه دهنده اخباری قابل اطمینان مشهور است. وبسایت ما هم، مانند تلویزیون و رادیو به دنبال تولید خبرهایی دقیق، بی طرفانه، مستقل و منصفانه است.

طبق ارزش های خبری بی‌بی‌سی "اعتمادی که مخاطبان ما به محتوای تولیدی بی‌بی‌سی دارند، زیربنای همه فعالیت‌های خبری ماست. ما مستقل، بی طرف و راستگو هستیم. ما متعهد به دستیابی به بالاترین استاندارد در زمینه دقت عمل و انصاف هستیم و تلاش می کنیم هرگز از روی عمد مخاطبان خود را گمراه نکنیم."

"تعهد ما به رعایت انصاف ستون ارتباط ما با مخاطب بر اساس اعتماد است. در تمام خروجی ها ما هر موضوعی را با بی طرفی دنبال می کنیم و همه نقطه نظرات را حول آن موضوع بازتاب می دهیم. با با فکر باز و منصفانه همه اطلاعات مربوط به آن موضوع خاص را در نظر می گیریم."

ما می دانیم که پیدا کردن خبرهای معتبر در اینترنت ممکن است دشوار باشد و در عین حال از علاقه مخاطبان هم به اینکه بی بی سی چطور تولید محتوا می کند، آگاهیم.

به همین دلایل، بی‌بی‌سی نیوز تلاش بیشتری می کند تا ماهیت و منابع اطلاعاتی که در خبرها به آن اشاره می شود و نحوه تولید خبر را توضیح دهد. با این کار تلاش می کنیم تا به مخاطبان کمک کنیم خودشان قضاوت کنند که چرا می توانند به بی‌بی‌سی اعتماد داشته باشند.

ما شاخص های این محتوای قابل اطمینان را به صورتی که برای جست و جوگری های اینترنتی قابل خوانده شدن باشد ارائه می کنیم بدین مفهوم که این شاخص‌ها می توانند توسط جست و جوگرها و شبکه های اجتماعی خوانده شود و اینکار به تشخیص منابع قابل اطمینان توسط این سیستم ها کمک می کند.

بهترین روش عمل

بی‌بی‌سی برای مدت مدیدی راهنمای سردبیری، یعنی مجموعه اصول و استاندارهایی که روزنامه نگاران ما باید آن را رعایت کنند، داشته است. برای روشن ساختن نحوه استفاده از این راهنما در اتاق خبر بی‌بی‌سی، بخش های مرتبط آن را در زیر آورده ایم:

بیانیه رسالت سازمانی: رسالت بی‌بی‌سی عمل کردن در راستای منافع عمومی است. ما نظر همه مخاطبان را از طریق ارائه محتوای بی طرفانه، با کیفیت بالا و متمایز از دیگران، برآورده می کنیم و در عین حال خدمات ما در جهت مطلع ساختن، آموزش دادن و سرگرم کردن مخاطبان است. برای اطلاعات بیشتر به منشور بی بی سی مراجعه کنید (به انگلیسی)

ساختار مالکیت، منابع و کمک های مالی: ما مستقل از منابع و برنامه های خارجی هستیم، که ممکن است امانت‌داری ما را در تولید خبر خدشه دار کند.

اطلاعات بیشتر درباره نحوه تأمین مالی بی بی سی نیوز در بریتانیا و خارج از آن را در منشور بی بی س، بخش مربوط به استقلال بی بی سی بخوانید. (به انگلیسی)

تاریخ تأسیس: بی‌بی‌سی در ۱۸ اکتبر سال ۱۹۲۲ تأسیس شد. اطلاعات بیشتر در صفحه مربوط به تاریخچه بی بی سی (به انگلیسی) وجود دارد.

رعایت اخلاق: راهنمای سردبیری بی بی سی ارزش های خبری و شیوه هایی را تبیین می کند که در همه خروجی‌های ما باید رعایت شود.

سایر لینک ها (به انگلیسی):

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

حفظ تنوع قومی فرهنگی: برای اطلاعات بیشتر درباره تعهد بی‌بی‌سی به پیشبرد تنوع قومی فرهنگی در میان کارکنان بی‌بی‌سی، منشور بی بی سی بخوانید (بی انگلیسی).

گزارش مربوط به تنوع قومی و فرهنگی در میان کارکنان بی‌بی‌سی: اطلاعاتی درباره تلاش بی‌بی‌سی برای افزایش تنوع در میان کارکنان را در این صفحه بخوانید (به انگلیسی).

تصحیح اشتباه: بی بی سی متعهد به رعایت به سطح مناسبی از دقت است. خط مشی ما درباره تصحیح کردن خطاها در بخش های زیر از راهنمای سردبیری آمده است.

برای تهیه محتوا ما باید دقت لازم در زمینه یافتن منابع خبری داشته باشیم و منابع را بر اساس شواهد مطمئن انتخاب کنیم، به طور کامل آن را بیازماییم و اخبار و گزارش های خود را به صورتی شفاف و با زبانی واضح ارائه دهیم. ما باید حقیقت را بگوییم و اگر مطلبی را نمی دانیم از حدس و گمان بی پایه پرهیز کنیم. ادعا، اتهام و سایر مواردی را که نمی توان از آن مطئمن بود، باید به گوینده آن نسبت دهیم.

ما اگر اشتباهی کنیم آشکارا به آن ادغان می کنیم و فرهنگی را ترغیب می کنیم که در آن از اشتباهات خود درس بگیریم.

اگر مقاله ای بعد از انتشار در وبسایت، به منظور تصحیح یک اشتباه ویرایش شده باشد، جمله ای در انتهای آن درج می شود که بیانگر این تغییر و همچنین تاریخ تغییر است. اگر اشتباه کوچکی در یک خبر باشد که مفهوم خبری آن را تغییر ندهد (مثلا املای نام یک فرد به اشتباه درج شده باشد)، تصحیح آن بدون افزودن جمله‌ای در انتهای خبر، انجام می شود.

به جز در مواردی که محتوای تولیدی برای مدت خاصی انتشار می یابد، فرض بر این است که همه محتوای منتشر شده در وبسایت به صورت دایمی در دسترس خواهد بود و حذف نخواهد شد. در موارد استثنایی ممکن است محتوایی قابل تصحیح نباشد و تنها راه حذف آن باشد، بنا به دلایلی مانند مسائل حقوقی، حفظ امنیت یک فرد یا تخلف شدید از استاندارهای سردبیری.

سایر لینک ها (به انگلیسی):

تأیید گرفتن/استاندارهای راستی آزمایی: خط مشی بی بی سی در مورد دقت عمل و تأیید درستی خبر درراهنمای سردبیری آمده است.

منابع خبری بی نام: خط مشی بی بی سی در باره استفاده از منابع خبری که نمی خواهند نامشان فاش شود، در راهنمای سردبیری بی بی سی موجود است.

سایر لینک ها (به انگلیسی):

بازخورد مخاطبان: سیستم رسیدگی به شکایات در این صفحه توضیح داده شده است (به انگلیسی).

مدیریت: فهرست تیم مدیران ارشد بی بی سی که مسئولیت بخش خبر را دارند در این صفحه موجود است.

مطالب اختصاصی

در مقالاتی که به صورت اختصاصی توسط روزنامه نگاران بی‌بی‌سی تهیه می شوند، نام مولف درج می شود.

ولی خبرهای عمومی که از روی منابع مختلف مانند گزارش های آژانس های خبر و بخش گردآوری خبر بی‌بی‌سی یا توسط چند نفر تهیه شده اند، بدون نام منتشر می شوند.

ماهیت محتوای تولیدی

بی بی سی نیوز بین گزارش کردن واقعیت ها و دیدگاه افراد، تمایز قائل است به همین دلیل ما برچسب هایی را که قابل خواندن توسط جست وجوگر های اینترنتی هستند، به شرح زیر استفاده می کنیم:

خبر - گزارش های مبتنی بر واقعیت ها و رویدادهای خبری

تحلیل - گزارش مبتنی بر دانش فرد نویسنده، که می تواند شامل رونامه نگار بی‌بی‌سی یا کارشناس خارج از بی‌بی‌سی باشد.

پرسش از مخاطبان - مطلبی که در آن از مخاطبان دعوت می شود پاسخی ارسال کنند.

تشریحی - مطالبی که در آن علت‌ها یا شرایطی که منجر به رویدادی خبری شده اند تشریح می شود.

دیدگاه - بی‌بی‌سی به عنوان یک رسانه بی طرف دیدگاهی از خود منتشر نمی کند، ولی گاهی ما دیدگاه شخصی کارشناسان خارج از بی‌بی‌سی را ارائه می دهیم.

نقد - گزارشی که به صورت انتقادی یک رویداد یا اثر هنری را بررسی می کند.

شیوه شناسی

برای مطالب ژرف مانند روزنامه نگاری پژوهشی یا مبتنی بر داده ها، شیوه شناسی کار را نیز ارائه خواهیم داد و در آن داده های استفاده شده، استثنائات، فرضیه ها و سایر چارچوب های به کار گرفته شده برای تهیه آن گزارش را ذکر خواهیم کرد.