سیروس عسگری، استاد ایرانی در بازداشتگاه مهاجرت آمریکا به کرونا مبتلا شد

سیروس عسگری، استاد متالورژی دانشگاه شریف

منبع تصویر، sharif university

توضیح تصویر،

سیروس عسگری، استاد متالورژی دانشگاه شریف

سیروس عسگری، پروفسور ایرانی زندانی در بازداشتگاه اداره مهاجرت آمریکا به کرونا مبتلا شد.

سیروس عسگری استاد ۵۹ ساله مهندسی مواد که در نوامبر ۲۰۱۹ از اتهام سرقت اسرار تجاری مرتبط با فعالیت‌های دانشگاهی خود در دانشگاه اوهایو تبرئه شده بود به علت ابطال روادیدش هنوز در بازداشت اداره مهاجرت آمریکاست.

دولت آمریکا ادعا می‌کرد اتهام‌های آقای عسگری مبنی بر دور زدن تحریم‌های ایران و سرقت اسرار تجاری با فعالیت‌های دانشگاهی‌ او در دانشگاه "کیس وسترن رزرو" اوهایو در سال ۲۰۱۲ مرتبط بود.

محاکمه آقای عسگری در آمریکا در سال ۲۰۱۷ و پس از ورود او به این کشور آغاز شد. پس از نزدیک به سه سال محاکمه، در نهایت او در دادگاه فدرال و سپس دادگاه استیناف حوزه ششم ایالات متحده آمریکا تبرئه شد. این پرونده را اداره تحقیقات فدرال (اف بی آی) دنبال می‌کرد.

اما پس از تبرئه از دادگاه، پلیس مهاجرت و گمرک ایالات متحده (ICE) مجددا او را برای اخراج به ایران به مدت نامحدود و تا تشکیل دادگاه در بازداشت نگه داشت.

پس از شیوع کرونا، پلیس مهاجرت و گمرک ایالات متحده از آزادی موقت سیروس عسگری یا فراهم ساختن امکان بازگشت او به ایران امتناع کرد.

آقای عسگری چند هفته پیش در مصاحبه با گاردین گفت که بازداشتگاهش آلوده و پر ازدحام است و مقام‌ها اقدام چندانی برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا انجام نمی‌دهند.

آقای عسگری شرایط بازداشتگاهش در لوئیزیانا را غیر انسانی خوانده و گفته بود این مکان نه تنها مواد ضدعفونی کننده نداشته، بلکه حتی پس از اعلام محدودیت‌های اجتماعی در این ایالت، هیچ تدبیری برای فاصله‌گذاری بازداشتی‌ها در نظر نگرفته است.

او گفته بود با توجه به امکانات و شرایط این بازداشتگاه اگر ویروس کرونا به ریه‌هایش به برسد امکان ذات‌الریه دارد و "فکر نمی‌کند زنده بماند".

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

فروردین ماه امسال محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در توییتر خود لینک مصاحبه سیروس عسگری با نشریه بریتانیایی گاردین را منتشر کرد و از آمریکا خواست که ایرانیان زندانی در آمریکا را آزاد کند.

آقای ظریف در این توییت نوشت: "ایالات متحده، چندین دانشمند ایرانی را بدون هیچ اتهامی و یا با اتهامات ساختگی تحریمی، به گروگان گرفته و آنها را آزاد نمی‌کند؛ حتی در شرایطی که دادگاه های خودش این اتهامات پوچ را رد کرده‌اند. ایالات متحده حتی از دادن مرخصی درمانی به افراد بی‌گناهی که در دوره شیوع کرونا در زندان‌هایی دهشتناک زندانی شده‌اند، خودداری می‌کند. هم‌وطنان ما را آزاد کنید".

به گفته همسر سیروس عسگری، با نظر وزارت خارجه ایران، خبر این پرونده تا فروردین ۱۳۹۹ رسانه‌ای نشد.

همسر این استاد ایرانی بازداشت شده در آمریکا می‌گوید "نظر وزارت خارجه این بود که این موضوع رسانه ای نشود". او گفته به همین دلیل نهادهای حقوق بشر در جریان این موضوع نبودند.

به باور همسر آقای عسگری، آمریکایی‌ها هم "در ایران زندانی دارند می‌خواستند از وجود ایشان استفاده کنند و سمت و سویشان این بود که تا جایی که می شود ایشان را با کسی مبادله کنند و خیلی اذیت کردند".

آقای عسگری از جمله اساتید دانشگاه صنعتی شریف است.

او دکتری خود را از دانشگاه درکسل در پنسیلوانیا گرفته بود و دو فرزندش در آمریکا زندگی می‌کنند.