طلبه مازندرانی شکایتش از مهناز افشار را پس می‌گیرد

مهناز افشار

منبع تصویر، etemadonline

غلام دریاباری روحانی اهل آمل اعلام کرد مهناز افشار بازیگر شناخته شده سینمای ایران را "بخشیده است" و با مراجعه به دادگاه شکایت خود را پس می‌گیرد.

این طلبه مازندرانی گفته" این خانم بازیگر فروردین ماه امسال در صفحه شخصی خود بابت انتشار متن بسیار زننده که در مورد زنان ایرانی نوشته شده بود از من عذر خواهی کرد و با توجه به نگرانی مادر مهناز افشار، از پیگیری شکایت خود صرف نظر کردم".

او گفته از پس گرفتن شکایتش "خشنود است" و اضافه کرده که "اگر یکی از دلایل برگشت نکردن مهناز افشار به ایران شکایت من از او و ترس از مجازات‌های قانونی است با توجه به علاقه مندی طرفدارانش خانم افشار را بخشیدم تا در صورت تمایل به بازگشت به ایران دغدغه قضایی در این پرونده نداشته باشد".

خانم افشار در این پرونده به اتهام "تشویش اذهان عمومی و انتشار اکاذیب" متهم شده بود.

مهناز افشار به جز پرونده شکایت غفار دریاباری، پرونده‌ای دیگر هم برای اتهام "تشویق مردم به فساد و فحشا" دارد، که به اظهارات او در حمایت از "دختران خیابان انقلاب" و انتقاد از حجاب اجباری در ایران مربوط است.

حمایت خانم افشار از "دختران خیابان انقلاب" و زندانیانی همچون یاسمن آریانی و محمدعلی طاهری یا انتقادش از کودک‌همسری همواره با انتقاد شدید محافظه‌کاران تندرو مواجه بوده است.

پیش از این، عبدالصمد خرمشاهی، وکیل مهناز افشار اعلام کرده بود که موکلش در خارج کشور است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

عبدالصمد خرمشاهی در آن زمان گفته بود "همان ۵ تا ۶ مورد موارد اتهامی مانند نشر اکاذیب، تبلیغ علیه نظام، حمایت از دختران انقلاب و ... بوده که در قالب عناوین قانون مجازات اسلامی در این پرونده مطرح است".

تابستان گذشته رسانه‌های نزدیک به حکومت ایران نوشته بودند به خاطر پرونده‌های جدید مهناز افشار که شکایت مدعی العموم به دلیل اظهار نظر‌های خلاف واقع در فضای مجازی در دادسرای فرهنگ و رسانه استان تهران تشکیل شده است، "گمان می‌رود او به محض ورود به ایران بازداشت خواهد شد".

علت شکایت روحانی مازندانی چه بود؟

تصویر چهره آقای دریاباری در یک حساب توییتر با نام "مصطفی حجازی" استفاده شده بود، که به گفته او حسابی جعلی است و ارتباطی با آقای دریاباری ندارد.

خانم افشار یکی از توییت‌های این حساب به گفته آقای دریاباری جعلی را نقد کرده بود.

پس از قتل یک روحانی در همدان، جریان "حزب‌اللهی" در توییتر موجی علیه مهناز افشار به راه انداخت و توییت انتقادی خانم افشار را به قتل روحانی همدانی ربط داد.

حساب "مصطفی حجازی" در توییتی از زنان ایرانی خواسته بود "در حد توان خود به صیغه برادران حشد الشعبی در بیایند."

مهناز افشار چنین کاری را "حقارت" خواند و از "ساکت ماندن" در برابر آن انتقاد کرد.

این توییت خانم افشار پاک شده و حساب "مصطفی حجازی" هم در توییتر غیرفعال شده است.

وکیل غفار دریاباری گفته بود مهناز افشار با همرسانی و نقد توییت، باعث "تصویر و متنی جعلی که... تا قبل از آن هم دیده نشده بود، باعث شد این طلبه از همه جا بی‌خبر مورد هجمه افراد و تهدید و توهین قرار گیرد."

غفار دریاباری، که تصویر چهره‌اش به عنوان عکس پروفایل حساب "مصطفی حجازی" استفاده شده بود می‌گوید پیش از این هیچ فعالیتی در شبکه‌های مجازی نداشته است.