پرخواننده ترین خبرهای سال بی‌بی‌سی فارسی

بی بی سی

فهرست ده خبر و گزارش که در طول سال ۱۳۸۷ خورشیدی در سایت فارسی بی‌بی‌سی منتشر شده و بیش از مطالب دیگر خواننده داشته به این شرح است:

۱- خسرو شکیبایی درگذشت

خسرو شکیبایی، بازیگر سرشناس تئاتر، سینما و تلویزیون ایران روز جمعه ۲۸ تیر (۱۸ ژوئیه) در سن شصت و چهار سالگی بر اثر سکته قلبی در بیمارستان پارسیان تهران از دنیا رفت. تشییع جنازه او دو روز بعد با حضور جمع بزرگی از مردم و هنرمندان ایرانی برگزار شد.

۲- مرد آمریکایی اعلام کرد که آبستن است

روز اول اردیبهشت (۲۰ آوریل) خبر رسید که یک مرد آمریکایی با اعلام اینکه آبستن است و تا ماه ژوئیه صاحب یک دختر خواهد شد، شبکه ها و شوهای تلویزیونی آمریکا را به تسخیر خود در آورده است.

۳- سوءقصد نافرجام به حامد کرزی در کابل

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان روز ۸ اردیبهشت (۲۷ آوریل) در مراسم سالگرد پیروزی مجاهدین در کابل، از حمله ای مسلحانه جان سالم به در برد. در این حمله یک نماینده پارلمان افغانستان (ولسی جرگه) جان باخت و یازده تن دیگر زخمی شده اند.

۴- انتقاد دیده بان حقوق بشر از تجاوز پلیس ایران به حریم های خصوصی

سازمان دیده بان حقوق بشر روز شنبه ۱۰ فروردین (۲۹ مارس) دستگیری بیش از ۳۰ مرد شرکت کننده در یک مهمانی خصوصی در اصفهان را نشانه ای از "شکنندگی حقوق اولیه" انسانی در ایران دانست و گفت قدرت پلیس در این کشور "همواره تضعیف کننده حریم شخصی" است.

۵- انتشار تصاویر برهنه، یک سیاستمدار زن را در مالزی وادار به استعفا کرد

یک خانم سیاستمدار عضو حزب مخالف دولت مالزی، پس از انتشار عکس های برهنه از او در گوشی های تلفن همراه از سمت خود کناره گیری کرد. الیزابت ونگ، از فعالان حقوق بشر مالزی، دولت این کشور را در انتشار این تصاویر مقصر دانست. گفته شد که عکس ها را دوست پسر سابق این سیاستمدار گرفته است.

۶- برگزاری کنفرانس جوانان افغان در بریتانیا

نمایش چهره ای متفاوت از افغانستان و ارائه تصویری که در آن، فقط جنگ و خون و خشونت حرف اول را نزند، هدفی است که بسیاری از افغان های مقیم خارج در پی آن هستند. کنفرانس جوانان افغان در بریتانیا، یکی از برنامه هایی بود که این هدف را دنبال می کرد.

۷- مزایده برای خرید کفشی که به جرج بوش پرتاب شد

منتظر الزیدی، خبرنگار عراقی روز ۱۴ دسامبر ۲۰۰۸ (۲۴ آذر) در یک نشست خبری کفش های خود را به سمت جورج بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا پرتاب کرد و بلافاصله به چهره ای مشهور تبدیل شد. کفش های او روز بعد در اینترنت به صورت نمادین به مزایده گذاشته شد و مخالفان آمریکا تا میلیون ها دلار برای آن پیشنهاد کردند.

۸- روسری سر کردن وزیر امور خارجه سوئیس در تهران جنجال آفرید

میشلین کالمی ری، وزیر خارجه سوئیس که به خاطر مواضع خود در زمینه حقوق زنان شهرت دارد، با به سر کردن روسری سفید در جریان ملاقات با محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران، خود را در معرض انتقادات شدید در کشورش قرار داد.

۹- واکنش ها به سخنرانی احمدی نژاد در سازمان ملل

سخنان رئیس جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل که در آن از عباراتی چون "آدمکشان صهیونیست" در اشاره به دولت اسرائیل استفاده شده بود، انتقاداتی گسترده برانگیخت.

۱۰- ممنوع الخروج شدن گل شیفته فراهانی

در پی انتشار خبرهای مربوط به بازی گل شیفته فراهانی، بازیگر ایرانی، در یک فیلم آمریکایی، خبرگزاری دولتی ایران خبر ممنوع الخروج شدن او را به طور رسمی اعلام کرد.