بی‌بی‌سی فارسی برنده ۵ جایزه ریث ۲۰۱۰ شد

صادق صبا
Image caption صادق صبا در کنار سردبیران تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی جایزه ریث را دریافت می‌کند

در مراسم اهدای جوایز ریث (Global Reith Awards) سال ۲۰۱۰، رادیو، وبسایت و تلویزیون بخش فارسی بی‌بی‌سی و یکی از همکاران این بخش ۵ جایزه به خود اختصاص دادند.

بی‌بی‌سی فارسی در مراسمی که پنجشنبه شب ۲۰ اسفند (۱۱ مارس) برای تجلیل از افراد و تیم‌های سرویس جهانی بی‌بی‌سی در سالن بفتا در لندن برگزار شد، موفق‌ترین گروه حاضر در مراسم بود.

به گفته داوران، بخش فارسی بی‌بی‌سی به رغم محدودیت های اعمال شده برای جلوگیری از انتشار اخبار، پوشش خبری ممتازی ارائه کرده است و به همین دلیل برنده جایزه بهترین سرویس غیر انگلیسی زبان در زمینه تولید و پوشش خبری شد.

صادق صبا، رئیس بخش فارسی بی‌بی‌سی که به نمایندگی از همکاران خود این جایزه را دریافت می کرد، با یادآوری سابقه۷۰ ساله بخش فارسی، دریافت جایزه را افتخاری بزرگ خواند .

آقای صبا گفت‌‌: "علیرغم خصومت دولت ایران و انتظارات اپوزوسیون برای حمایت از آنها در مبارزه‌شان با دولت ایران، بخش فارسی بی طرفی خود را حفظ کرد و به همین دلیل کار ما اهمیت داشت."

رادیو و وبسایت بخش فارسی بی‌بی‌سی نیز به خاطر پوشش خبری انتخابات ایران جایزه بهترین سرویس غیرانگلیسی زبان در زمینه گردآوری و پوشش رویدادهای خبری را به خود اختصاص داد.

صادق صبا گفت:" رادیو بی بی سی فارسی رادیویی پر شنونده و محبوب است و وبسایت ما نیز با وجود اینکه در ایران فیلتر شده، بسیار پرخواننده است."

در ادامه این مراسم برنامه نوبت شما به عنوان برنده بخش بهترین تولید چندرسانه‌ای سرويس جهانی بی بی سی معرفی شد. سینا مطلبی و پونه قدوسی در هنگام دریافت این جایزه، موفقيت اين برنامه را مدیون هزاران شهروند- خبرنگار ایرانی دانستند که به ويژه در جريان حوادث پس از انتخابات رياست جمهوری مطالب، فيلم ها و عکس های خود را به بی بی سی فارسی ارسال کرده اند.

افزون بر اين جوايز، تيم تلويزيون فارسی بی بی سی، در اين مراسم به عنوان تيم برگزيده سال معرفی شد و جايزه اين بخش را به دست آورد.

ضیاء ضحاک مدیر دفتر کابل بی‌بی‌سی نيز به عنوان شخصیت سال نامیده شد. همکاران وی، دفتر کابل را "یکی از شلوغ ترین و در عين حال خطرناک ترين دفاتر بی‌بی‌سی در جهان" خواندند و از تلاش های آقای ضحاک قدردانی کردند.

از دیگر برندگان جوایز در این شب شیهن زوبری بود که در بنگلادش برای بنگاه خیریه سرویس جهانی بی‌بی‌سی فعالیت می‌کند. او در رقابتی نزدیک با طاهر قادری، مجری و تهیه‌کننده ۲۲ ساله تلویزیون فارسی، جایزه استعداد جدید سال را به خانه برد.

بی‌بی‌سی بنگالی جایزه بهترین خبر لحظه‌ای را کسب کرد و پروژه قطار انتخابات هندوستان جایزه بی‌بی‌سی واحد را برد. جایزه ویژه‌ای نیز برای قدردانی از ریچارد سمبروک، رئیس پیشین اخبار جهانی بی‌بی‌سی به وی اهدا شد و آنا ويليامز، از سردبيران بخش جهانی بی بی سی جايزه ويژه اين مراسم را از آن خود کرد.

جوایز جهانی ریث، که به یاد سر جان ریث، نخستین رئیس بی‌بی‌سی در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ میلادی نامگذاری شده است، رقابتی داخلی در بين مجموعه انگليسی و زبان های غيرانگليسی سرويس جهانی بی بی سی است که در آن هر سال از موفق‌ترین گروه‌های سال تجليل می شود. بخش فارسی بی‌بی‌سی پیش از این نیز جوایز متعددی را از جمله در این مراسم دریافت کرده است.