راهنما و پاسخ به پرسش های متداول

000001_contactusعناوین:

بهترین شیوه دسترسی به سایت چیست؟

این سایت با وضوح ۱۰۲۴ پیکسل به بهترین شکل دیده می شود. اگر وضوح صفحه شما کمتر از این است، لازم است که به طور افقی در صفحه حرکت کنید تا همه محتویات سایت را ببینید.

ما تلاش می‌کنیم تا وب سایت بخش فارسی در کلیه مرورگرهای اینترنتی به راحتی قابل مشاهده و استفاده باشد، هر چند اگر به طور مرتب در مشاهده صحیح صفحات و یا مشاهده برنامه‌های تلویزیونی و گوش دادن به فایلهای صوتی در سایت ما مشکل دارید، توصیه می‌کنیم مرورگر خود را به آخرین نسخه آن ارتقاع دهید و یا از مرورگر دیگری استفاده کنید. به روز نگهداشتن مرورگر اینترنتی در مصون نگهداشتن شما در برابر ویروس‌ها و دیگر تهدیدهای اینترنتی نیز مفید است.

از مرورگرهای اینترنتی محبوب و متداول می‌توان به Internet Explorer، Mozilla Firefox، Google Chrome، Opera و Safari اشاره کرد.

جاوا اسکریپت (JacaScript):

در صورتی که گزینه "جاوا اسکریپت" مرورگر شما فعال نباشد، برخی از ویژگی های سایت کار نمی کند.

برای فعال سازی جاوا اسکریپت طبق مراحل زیر عمل کنید:

در اینترنت اکسپلورر برای ویندوز: به منوی Tools بروید و Internet Options را انتخاب کنید. روی دگمه Security کلیک کنید. مطمئن شوید که Internet Zone انتخاب شده است. روی دگمهCustom Level کلیک کنید تا گزینه های مربوط به ایمنی ظاهر شوند. در قسمت پایین فهرست به دنبال Scripting و سپس Active Scripting باشید و مطمئن شوید که فعال شده است. OK را کلیک کنید تا پنجره ها بسته شود. اکنون صفحه ای را دوباره باز کنید که نیاز به جاوا اسکریپت دارد.

اینترنت اکسپلورر برای مک: گزینه Preferences را در منوی Explorer انتخاب کنید. از فهرست موجود در سمت چپ پنجرهWeb Content را انتخاب کنید. قسمت Active Content را بیابید. مطمئن شوید که مربع کنار Enable Scripting علامت گذاری شده است. روی OK کلیک کنید. پنجره را ببندید و روی دگمه Refresh در صفحه ای که نیاز به جاوا اسکریپت دارد کلیک کنید. برای فعال سازی جاوا، روی لینک جاوا در قسمت Web Content کلیک کنید.

سفاری (Safari): به منو بروید و Preferences را انتخاب کنید، قسمتSecurity را کلیک کنید. می توانید هم جاوا و هم جاوا اسکریپت را در اینجا فعال یا غیرفعال کنید.

فایرفاکس (Firefox): به منویTools بروید و Options را انتخاب کنید. سپس روی Web Features کلیک کنید. قسمت Enable Javascript یا Java را علامت گذاری و سپس تایید کنید.

اپرا (Opera): در منوی Tools روی Quick Preferences کلیک کنید. روی Enable Javascript کلیک کنید.

چرا من برای تماشای ویدیوها و شنیدن فایل‌های صوتی این وب سایت مشکل دارم؟

برای پخش شدن کلیپ های صوتی و تصویری در سایت فارسی بی بی سی به سرعت اینترنت معادل دست کم 56 کیلوبیت بر ثانیه نیاز دارید. برای ویدیوهایی که در داخل خبرها هستند و در داخل همان صفحه پخش می شوند، باید دارای افزونه (Plug-in) فلش پلیر (Flash Player) برای مرورگر خود باشید.

دریافت فلش (Adobe Flash):

دریافت مدیا پلیر (Windows Media Player):

در مورد دانلودها توجه کنید که همه افزونه هایی (plug-in) که برای دسترسی به محتوای سایت بی بی سی نیاز دارید به طور مجانی قابل دانلود کردن و استفاده است. نباید مشخصات خود مانند شماره کارت اعتباری را به منظور پرداخت برای این نرم افزارها ارائه کنید.

وقتی که این برنامه ها را دانلود می کنید، باید با ضوابط و مقررات شرکت ارائه دهنده موافقت کنید. این موضوع به بی بی سی مربوط نمی شود. این شرکت ها باید در مورد نحوه استفاده از اطلاعات شخصی شما توضیحات لازم را بدهند.

دریافت تلویزیون و رادیو فارسی بی‌بی‌سی

تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی در بیشتر قسمت های قاره اروپا، شرق مدیترانه و شمال ایران با آنتن بشقابی به قطر کمتر از یک متر قابل دریافت است. در جنوب ایران باید آنتن بشقابی بزرگتری داشته باشید و ماهواره تله استار احتمالا تصویر بهتری ارائه می دهد.

در صورتی که آنتن و رسیور را نصب کرده باشید، باید به منوی مربوط به قسمت اضافه کردن کانال بروید. در بیشتر موارد تلویزیون فارسی بی بی سی به طور خودکار پیدا می شود که در فهرست کانال های یافت شده به عنوان BBC Persian نمایش داده می شود. باید کمی شکیبا باشید چون ا ین کار چند دقیقه ای طول می کشد.

اگر رسیور شما به طور خودکار کانال بی بی سی را پیدا نکرد می توانید خودتان مشخصات فرکانس را وارد کنید.

به دلیل مشکلاتی که به دلیل ارسال پارازیت بر روی فرکانس‌های بی‌بی‌سی فارسی به وجود آمده است، فرکانس‌های جدیدی در اختیار بینندگان قرار گرفته است. ما تلاش می‌کنیم آخرین فرکانس‌های شبکه را در صفحه " شیوه دریافت تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی" قرار دهیم.

برای اطلاع از فرکانس برنامه های رادیو فارسی بی بی سی به صفحه زیر مراجعه کنید:

برنامه‌های راديو فارسی بی‌بی‌سی از ماهواره هات برد نیز پخش می شوند. شنوندگان می توانند همه برنامه‌های رادیویی ما را در ساعت‌های اعلام شده از روی اين ماهواره با مشخصات زير دريافت کنند:

Hot Bird 8, 13.0°E 11.727 GHz Vertical Symbol Rate: 27.500 Mbaud FEC: 3/4

کدام برنامه‌های تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی در وب سایت قابل مشاهده‌اند؟

برای اینکه بتوانیم برنامه‌ای را در وب سایت به طور زنده یا ویدیوی مجزا قرار دهیم باید موافقت تمامی عوامل ساخت برنامه را جلب کرده باشیم. امکان کسب حق پخش همه برنامه‌هایی که از شبکه پخش می‌شود برای ما وجود ندارد و گروهی از برنامه‌ها بیشتر در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند. این برنامه‌ها غالباً برنامه‌هایی حاوی صحنه‌های ورزشی، اجراهای موسیقی، برنامه‌های خریداری شده و دیگر مواردی است که مسائل اجرایی و حق نشر پیچیده‌ای دارند.

برای بعضی برنامه‌ها ما تنها اجازه پخش زنده را کسب کرده‌ایم و امکان قرار دادن آنها برای مشاهده مجدد بر روی سایت وجود ندارد. به عنوان مثال بسیاری از فیلم‌های پخش شده از برنامه آپارات را می‌توانید بطور زنده از طریق وب‌سایت مشاهده کنید ولی نمی‌توان جداگانه آنها را بطور کامل در صفحه ویژه این برنامه قرار داد.

چرا در حال مشاهده آنلاین برنامه‌ها مرتباً پیغامی بر روی صفحه می‌آید و برنامه قطع می‌شود؟

اگر برنامه‌های تلویزیون فارسی را بطور زنده از طریق وب سایت بخش فارسی ( www.bbcpersian.com/tvlive) مشاهده می‌کنید،‌ حتماً متوجه چنین پیامی شده‌اید. بخش فارسی بی‌بی‌سی تلاش کرده است تا با ایجاد قابلیت مشاهده آنلاین برنامه‌ها برای آن دسته از مخاطبان که نمی‌توانند برنامه‌های ما ار از ماهواره دریافت کنند امکان دیدن برنامه‌ها را فراهم کند. هر چند همانطور که در پاسخ به سؤال قبلی توضیح داده شد در بعضی موارد امکان پخش زنده برنامه‌ها را به دلیل نداشتن حق نشر تمام یا بخشی از برنامه نداریم.

من می‌خواهم برنامه‌های شما را دانلود کنم؟‌ چکار باید بکنم؟

متأسفانه در حال حاضر به دلیل محدودیت‌های حقوقی امکان گذاشتن برنامه‌های تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی برای دانلود وجود ندارد. ما در برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی از تصاویر و صداهایی استفاده می‌کنیم که باید برای پخش در برنامه‌ها، حق کپی آنها را پرداخت کنیم و اجازه در اختیار گذاشتن این مطالب برای دانلود و یا ارسال جداگانه از طریق ایمیل را نداریم.

برای تسهیل دستیابی به برنامه‌های تلویزیونی، بسیاری از برنامه‌ها که حق نمایش آنها را در اینترنت داریم، در صفحه برنامه‌های تلویزیون و بخش گزیده‌هایی از تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی قرار دارند. علاوه بر این، ویدیوهای ما را می‌توانید از طریق صفحه یوتیوب بی‌بی‌سی فارسی نیز مشاهده کنید.

در مورد برنامه‌های رادیویی، روزانه نسخه‌ای از گزارش‌های تولیدی را به صورت فایل قابل دانلود در قالب پادکست در وب سایت قرار می‌دهیم.

پادکست چیست؟

پادکست به شما این امکان را می‌دهد که آخرین نسخه برنامه دلخواه خود را به محض‌ آماده شدن دریافت کنید. با استفاده از پادکست بخش فارسی رادیو بی‌بی‌سی، شما می‌توانید گزیده برنامه‌های رادیویی ما را دانلود کنید و بر روی کامپیوتر شخصی یا دستگاه شخصی پخش صدای خود هر جا که خواستید گوش دهید.

برای استفاده از پادکست باید "مشترک" شوید، همان طوری که وقتی مشترک یک مجله می‌شوید و هر هفته آن را دریافت می‌کنید. تمامی پادکست‌های بی‌بی‌سی، از جمله پادکست بخش فارسی، رایگان هستند و می‌توانید هر وقت که خواستید اشتراک خود را لغو کنید. اگر هم ترجیح می‌دهید مشترک نشوید می‌توانید برنامه روز خاصی از پادکست را جداگانه دانلود کنید.

برای اشتراک به یک پادکست، نیاز به اتصال به اینترنت و یک برنامه پادکست دارید که معمولاً رایگان هستند. پس از نصب این برنامه و افزودن اشتراک پادکست مورد علاقه خود،‌ این برنامه به طور خودکار برنامه‌های جدید را برایتان دانلود می‌کند.

از برنامه‌هایی که برای دریافت پادکست می‌توانید از آن‌ها استفاده می‌کنید می‌توان به برنامه‌های iTunes ،Juice و Doppler اشاره کرد.

علاوه بر این در بعضی تلفن‌های همراه و پخش کننده‌های صوتی قابل حمل نیز امکان دانلود مستقیم پادکست‌ها از طریق اشتراک وجود دارد.

اگر از طریق جستجو موفق به یافتن پادکست بخش فارسی نشدید، می‌توانید مستقیماً از نشانی RSS این بخش برای اشتراک استفاده کنید: http://downloads.bbc.co.uk/podcasts/worldservice/jjn/rss.xml

برای دانلود و گوش دادن مستقیم برنامه‌ها بدون اشتراک به صفحه پادکست برنامه‌های بخش فارسی مراجعه کنید.

چگونه خبرهای سایت را برای دوستانم بفرستم؟

هر خبری که در سایت بی‌بی‌سی می بینید شامل لینکی برای ارسال به دیگران در بالای عنوان خبر و لینک‌هایی برای ارسال به سایت‌های اجتماعی در قسمت پایین هر خبر است.

این سایت ها به شما امکان می دهند که هر صفحه ای را در اینترنت ذخیره و برچسب گذاری کنید و با دیگران به اشتراک بگذارید. می توانید به این لینک ها از هر کامپیوتری دسترسی پیدا کنید.

بنا بر این اگر به مطلب جالبی در بی‌بی‌سی برخورد کردید که می خواستید آن را برای بعد ذخیره کنید یا با دیگران به اشتراک بگذارید، روی یکی از لینک های مربوط به سایت های اجتماعی در پایین هر مطلب کلیک کنید تا آن مطلب به فهرست شما اضافه شود.

استفاده از این سایت های اجتماعی مجانی و تنها نیازمند ثبت نام است.

برای اطلاعات بیشتر درباره استفاده از این نوع سایت ها می توانید به دائرۀ المعارف آنلاین ویکیپیدیا مراجعه کنید(به انگلیسی)

آر اس اس چیست؟

برنامه‌های مختلفی برای خواندن خبرها از طریق RSS وجود دارد که از میان آنها می‌توان به Feed Demon و RSS Reader اشاره کرد. این خدمات به صورت آنلاین هم از طریق وب سایت‌هایی مانند Google Reader و My Yahoo قابل دسترسی است. نسخه جدید مرورگرهای اینترنتی از جمله Firefox و Safari و همچنین تعدادی از برنامه‌های جانبی که بر روی مرورگرها نصب می‌شوند نیز به راحتی از این سیستم می‌توانند استفاده کنند. شما همچنین می‌توانید تیتر آخرین خبرهای سایت‌ها را با استفاده از نشانی آر اس اس آنها در کنار وبلاگ خود قرار دهید و یا در صفحه فیس بوک خود به اشتراک بگذارید.

به طور کل،‌ آر اس اس می‌تواند به شکل‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد و به همین دلیل راه بسیار آسانی برای دسترسی به اخبار و اطلاعات سایت‌های مختلف است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره آر اس اس و اشتراک خبرهای بخش‌های مختلف این سایت به صفحه زیر مراجعه کنید:

چگونه می‌توانم عکس، صدا و ویدیوهای خودم را به بی‌بی‌سی فارسی بفرستم؟

برای ارسال هر فایلی اعم از متن یا صوت و تصویر می توانید از صفحه ارسال فایل در سایت بی بی سی استفاده کنید:

همچنین می‌توانید به طور مرستقیم فایل‌های خود را از طریق ایمیل به نشانی pics.persian@bbc.co.uk ارسال کنید.

ساعت گرینویچ چیست؟

ساعت پخش برنامه های سرویس جهانی معمولاً به جی ام اتی یا گرینویج در نظر گرفته می شود. ساعت گرینویج در طول سال ثابت است. در طول ماه های زمستان و پائیز ساعت محلی همان گرینویچ است و در هنگام بهار و تابستان (ماه مارس) ساعت ها را یک ساعت جلو می کشند که تا اواخر اکتبر ادامه دارد. در برخی از رسانه ها زمان را بر حسب یو تی سی (UTC) در نظر می گیرند که در واقع همان گرینویچ است. ولی چون یو تی سی توسط ساعتی اتمی اندازه گیری می شود، دقیق تر است.

من خیلی علاقمند به همکاری با بی‌بی‌سی فارسی هستم. من را راهنمایی کنید.

تمامی درخواست‌های استخدام باید از طریق وب‌سایت استخدام بی‌بی‌سی به نشانی http://jobs.bbc.co.uk ارسال شود. استخدام در بی‌بی‌سی تنها از این طریق ممکن است. شما می‌توانید با مراجعه به سایت و در بخش جستجوی شغل‌های آگهی شده با وارد کردن کلمه‌های کلیدی مورد نظرتان (به عنوان مثال Persian) در بخش Keyword search شغل‌های آگهی شده را بیابید. اگر در نتایج جستجو شغل مناسبی را نیافتید، می‌توانید با وارد کردن نشانی ایمیل خود، بلافاصله پس از آگهی شغلی با مشخصات جستجو از طریق ایمیل آگاه شوید.

چگونه می‌توانم با بخش فارسی تماس بگیرم؟

لطفاً در صورتی که نظری درباره این سایت یا برنامه های بی‌بی‌سی دارید از صفحه تماس با ما، آن را برای ما ارسال کنید.