BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
صدای شما
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
انتخابات افغانستان و يادداشت هايی از کابل
 
 
.
مشارکت زنان در انتخابات گسترده بود
انتخابات رياست جمهوری افغانستان يک حادثه تاريخی مهم برای اين کشور محسوب می شود. اعتقاد بر اين است که انتخابات دمکراتيک در اين کشور - با وجود انتقادها و ترديدهايی که در مورد آن ابراز می شود - بر روی کشورهای همسايه بدون تاثير نيست. از روزهای پيش از انتخابات، هرروز در اين صفحه يادداشت هايی به قلم نسيم فکرت، روزنامه نگار در کابل درج شده است. شما هم پس از خواندن آن نظرات خود را به ما بگوييد. اين متن بر اساس ديدگاه های فردی بوده و لزوما منعکس کننده نظر بی بی سی نيست:
 

نقش زنان در انتخابات افغانستان
بدون شک انتخابات رياست جمهوری هجدهم ميزان، نقطه عطفی در تاريخ سياسی- اجتماعی مردم افغانستان می باشد که با گذشت سالها جنگ و ويرانی مردم توانستند با خاطر آرام به پای صندوق های رای بروند و کانديد مورد علاقه شان را انتخاب کنند.

در اين ميان، حضور گسترده زنان در انتخابات را می توان يک تحول جدی در حيات سياسی زنان افغانستان و پايان بخشيدن به جامعه مرد سالاری به حساب آورد. زنانی که هنوز فاقد حداقل امکانات رفاهی هستند ولی حضورشان در انتخابات موجی از اميد را در آنها زنده کرد. از يک روزنامه نگار زن به نام شريفه در رابطه به مشارکت زنان در انتخابات پرسيدم، گفت:"در گذشته ها زنان حق بيرون شدن از خانه و شرکت داشتن در فعاليت های اجتماعی و سياسی را نداشتند، ولی هم اکنون نقش زنان در جامعه بسيار چشم گير می باشد و در هر عرصه زنان فعاليت شان را به طور جدی پيش می برند. با توجه به سنتها و رسوم قومی که مانع از حضور زنان در اجتماع است در اولين انتخابات رياست جمهوری افغانستان، بيش از چهل درصد شرکت کنندگان در انتخابات رياست جمهوری را زنان تشکيل ميداد که اين امر يک نويد در حيات سياسی زنان افغان به شمار می آيد".

وی هم چنين با ابراز نگرانی از برخورد خشونت آميز با زنان در ولايات متذکر شده گفت:"با اظهار تاسف، ما خبرهايی از يک گزارشگر زن که از يک شفاخانه در ولايت گرديز ديدن کرده بود شنيديم که او شاهد تعداد بيمارانی در شفاخانه بوده است که از طرف شوهران شان مورد لت و کوب (ضرب و شتم) قرار گرفته بودند، بعضی از آنها دست و پا شکسته و بعضی هم بر سر و صورتشان جراحت داشتند. علتش اين بوده است که آنها کارت رای گرفته بودند!"

او هم چنين اضافه کرد: "متاسفانه در ولايت ميدان وردک مردان مانع حضور زنان در پای صندوق های رای در روز انتخابات شدند. هر مرد خانواده کارت زن و دختر شان را همرا با کارت خود شان به صندوق ريخته اند، زنان نتوانستند آزادانه رای شان را خودشان را به کانديد مورد نظرشان به صندوق بريزند".

نوشته شده توسط: نسيم فکرت - کابل

در ساعت 13:47 ، 2004-10-21
ادامه شمارش آراء
بعد از بيست و چهار ساعت توقف شمارش آراء به دليل آغاز ماه رمضان، شمارش روز شنبه دوباره از سر گرفته شد. ناظران گفته اند، نتايج بدست آمده از شمارش آراء تا حال، از پيروزی حامد کرزی حکايت دارد. آنها گفته اند، آرای حامد کرزی در سه ولايت شمال شرقی تا کنون بيشتر از رقبايش بوده است. اين در حالی است که قانونی يکی از رقبايی سرسخت حامد کرزی در پنج ولايت مناطق شمال با گرفتن دو هزار و پنج صد و هشتاد و يک رای پيشی گرفته است.

گزارش ها می گويد از بزرگترين مشکلی که باعث اعتراض ناظران شده است اين است که در مرحله بررسی و شمارش آراء، تعداد صندوق های قفل شکسته از منطقه شمال شرق به مرکز رسيده اند.

گفته می شود، صندوق های قفل شکسته را در کنار بقيهء صندوق های آراء که از طرف هيئت تحقيقی سازمان ملل متحد، قبلا کنار گذاشته شده بودند، قرار دادند تا بعد از بررسی لازم در مورد آنها، تصميم اتخاذ گردد.

امروز، يک کميسيون ويژه برای بررسی شکايات پانزده کانديد معترض مبنی بر بی نظمی و تقلب، کارش را آغاز کرد. کميسيون مذکور گفته است تا پايان روز سه شنبه جمعا چهل و سه مورد از شکايات کانديداها را به ثبت رسانيده است.

نوشته شده توسط: نسيم فکرت - کابل

در ساعت 10:45 ، 2004-10-17
در اولين روز از ماه رمضان اکثر بازارها تعطيل هستند
امروز جمعه اولين روز ماه مبارک رمضان می باشد.

مردم با علاقه مندی زياد از اين ماه استقبال می کنند و بعضی هم جشن می گيرند. در ايام اين ماه، مردم کم کار می کنند تا با حوصله مندی زياد با مشتريان معامله کنند.

شب ها بعد از افطار مساجد مملو از مرد و زن، پير و جوان می باشد.

در اين روز، اکثر مارکت ها و بازارها تعطيل هستند و مشتری و کسبه کاران نيستند." مندهء" يکی از بازارهايی پرجنب و جوش شهر کابل می باشد که من به غير از کارگران، که با کراچی ها و گاری های شان در گشت و گذار بودند کسی ديگر را نديدم.

در گوشه تعدادی از کارگران، دور هم جمع شده بودند. و بحث شان در رابطه با بی کاری و انتخابات داغ بود.

من هم خواستم نظرات و شکايات آنها را بشنوم که يکی از آنها اين طور آغاز کرد:

"من يک غريب کاری هستم که از صبح تا شام کار می کنم تا اولادهايم گشنه نمانند. من به کرزی رای داده ام و از او می خواهم که به ما کار و معاش خوب بدهد، من قبلا، در يکی از ادارات دولتی با معاش يک هزار و هفت صد افغانی کار می کردم که در برابر مصارف ماهانه ام مبلغ ناچيزی بود، بالآخره تصميم گرفتم بيايم کراچی وانی کنم".

يکی ديگر از آنها که حدودا چهل سال عمر داشت گفت:"متاسفانه من نتوانستم کارت رای بگيرم ولی در روز انتخابات وقتی ديدم مردم با عشق و علاقه زياد به پای صندوق های رای می روند احساس کردم که من بيگانه ام".

ولی مرد جوانی که در کنارش ايستاده بود حرف او را رد کرد و گفت: "ما خودمان کارت نگرفتيم، به ما غريب کاران کسی توجه ندارند و ماهم نخواستيم به کسی رای بدهيم، چون چند بار بر عليه بی کاری و کم بود معاش تظاهرات کرديم و خواستيم تا به جای استخدام کارگران پاکستانی و بنگلادشی به کارگران داخلی کار داده شود ولی متاسفانه هيچ کس به خواست های ما توجهی نکرد و به اين دليل کارت رای هم نگرفتيم".

نوشته شده توسط: نسيم فکرت - کابل

در ساعت 15:28 ، 2004-10-15
'پاداش ما اين است که به حاشيه رانده شويم'
در ساعت دوی بعد از ظهر امروز، شمارش آراء در کابل شروع شد. گفته می شود صندوق های آراء از بعضی حوزه های اطراف جمع آوری و به مرکز انتقال داده شده است. اين در حالی است که برخی می گويند صندوق ها انتقال داده شده با ليست هايی که مختص به آراء هر صندوق می باشند مغايرت دارند، يا اسامی ليست شده بيشتر از تعداد آرائی موجود در صندوق می باشند و يا بالعکس، البته اين خبر تا هنوز از سوی منابع رسمی تائيد نشده است.
گفته می شود در مرکز، تعدادی از صندوق های آراء برای بررسی از طرف هيئت تحقيقی توسط سازمان ملل متحد برای بررسی دقيق، کنار گذاشته شده است.
قرار است شمارش آراء از فردا جمعه در باميان، جلال آباد و پکتيا هم آغاز شود. دو نفر از باشندگان شهر باميان که تازه به کابل رسيدند به من گفتند: در ولايت باميان، مردمی که چهار پنج ساعت از مرکز دور بودند، به علت بارندگی برف زياد، نتوانستند خودشان را به مرکز برسانند تا رايشان را به صندوق بريزند و اضافه کردند که تعداد آنها نزديک به سه هزار نفر می رسد.
و ديگر آنکه نمايندگان قوم ترکمن از کميسيون انتخابات شاکی هستند. اين مطلب را از يکی از دوستانم که با آنها ملاقات کرده بود پرسيدم، گفت:
"تعدادی از نمايندگان قوم ترکمن که در شهر 'اتک' يکی از شهرهای سرحدی پاکستان مهاجر می باشند به کابل آمده اند تا شکايات شان را مبنی بر بی توجهی کميسيون انتخابات، به يوناما و سازمان ملل متحد برسانند. نمايندگان مذکور می گويند حدود هشتاد هزار نفر از قوم ترکمن در شهر اتک پاکستان زندگی می کنند. آنها می گويند ما چندين بار از نمايندگان دفتر کميسيون مشترک تنظيم انتخابات در شهر پيشاور پاکستان، خواهش کرديم ولی آنها به خواست ما توجه نکردند. در حالی که ما ترکمن ها نه در جنگ هايی داخلی دخيل بوده ايم و نه از احزاب متخاصم حمايت کرده ايم. شايد اين همه بی توجهی دليل اش اين باشد که ما جنگ سالار نبوديم و حزب سياسی هم نداشتيم تا مردم بی گناه را زير رگبار مسلسل می گرفتيم و از حافظه رهبران سياسی افغانستان برای هميشه نمی رفتيم.
ولی متاسفانه امروز، پاداش ما اين است که به حاشيه رانده شويم و به خواست های ما هم هيچ توجهی صورت نگيرد!"

نوشته شده توسط: نسيم فکرت - کابل

در ساعت 16:23 ، 2004-10-14
شناخت مردم از کانديداها چقدر بود؟
چند روزی بيش نيست که از اولين انتخابات رياست جمهوری افغانستان می گذرد و مردم منتظر نتيجه شمارش آراء هستند که قرار است در طی دوهفته آينده به پايان برسد. اين انتخابات به يک سری مخالفت ها از طرف نامزدهای مخالف در مورد جعل و تقلب مواجه شد، و تعدادی از رای دهندگان هم نسبت به نحوه برگزاری انتخابات اعتراض داشتند.

در اين مورد از يک خبرنگار محلی که از حوزه های اطراف گزارش تهيه می کرد از استقبال مردم و کار کميسيون مشترک تنظيم انتخابات پرسيدم که وی چنين گفت:

"در جريان ثبت نام رای دهندگان، از حوزه های زون مرکز و هم چنين ولايات که توسط کميسيون انتخابات و يوناما داير شده بود ديدن نمودم. استقبال مردم در حوزه ها، بسيار گسترده بود ولی متاسفانه، مردم راجع به انتخابات و کانديداها هيچ دانستنيی لازم را نداشتند. ثبت نام کننده گان افراد غير مسلکی و سواد کافی نداشتند.

پلاکارت ها، بروشور ها و ورق هايی که در مورد انتخابات تهيه شده بود، زير پاهای مردم و سربازانی که حفظ امنيت را به دست گرفته بودند فرش شده بود. در يک حوزه ثبت نام در ولايت غزنی از خانمی که تازه کارتش را گرفته بود پرسيدم به کی رای ميدهی؟ گفت: 'به رئيسه موسسه نسوان ولايت غزنی.' در صف مردان سراغ مردی را گرفتم واز او پرسيدم چند ساله هست و به کی رای می دهد، او در پاسخم گفت: می خواهم به والی غزنی رای بدهم، چون او برای ما چاه عميق ساخته است و هم چنين خدماتی ديگر هم کرده است".

اين خبرنگار به من گفت: "وقتی کابل برگشتم، اين موضوع را با فاروق وردک و دفتر کميسيون مشترک انتخابات مطرح کردم ولی متاسفانه هيچ تغييراتی به وجود نيامد."

نوشته شده توسط: نسيم فکرت - کابل

در ساعت 12:51 ، 2004-10-13
 مطالب قبلی وبلاگ
 
 
اخبار روز
 
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران