مشاهدات شما از زندگی سالمندان در جامعه

سالمندان در کنار ساحل

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، افرادی که رویکرد منفی نسبت به دوران پیری دارند به طور متوسط هفت و نیم سال کمتر از کسانی که رویکرد مثبتی به این دوره دارند عمر می‌کنند. پژوهشگران می‌گویند پرتحرک بودن و سالم زندگی کردن در هفتمین دهه عمر، باعث افزایش امید به زندگی در افراد می‌شود.

در دهه های اخیر، افزایش امکانات بهداشتی و پیشرفت‌های علم پزشکی موجب افزایش میانگین عمر شده است و همزمان تعداد بازنشستگان و افراد سالخورده‌ای که تنها زندگی می‌کنند افزایش یافته است. تنهایی و انزوای اجتماعی می‌تواند مشکلات روانی چون افسردگی و اضطراب در پی داشته باشد.

در جامعه‌ای که شما زندگی می‌کنید وضعیت افراد سالمند چگونه است؟ رویکرد افراد نسبت به دوران پیری چگونه است؟ اگر خود شما بالای شصت و پنج سال هستید، سالمندی چه ویژگی‌هایی دارد؟ آیا از این سال‌ها لذت می‌برید یا حس تنهایی و انزوا می‌کنید؟

سازمان‌های دولتی یا نهادهای خیریه چقدر به سالمندان توجه می‌کنند؟ آیا برنامه‌ای برای حمایت روحی و روانی از سالمندان وجود دارد؟

سن بازنشستگی و حقوق و مزایای بازنشسته‌ها و همچنین امتیازهایی مانند مستمری همگانی بازنشستگی از مواردی است که می‌تواند تاثیر مستقیمی بر کیفیت دوران سالمندی داشته باشد. در برخی از جوامع، بازنشستگی برای سالمندان پایان دوران کاری نیست و حتی برخی از آنها سعی می‌کنند پس از بازنشستگی، وارد عرصه تازه ای از کار یا حتی تحصیلی شوند، یا به کارهای داوطلبانه اجتماعی بپردازند.

شعار امسال روز جهانی سالمندان "مبارزه با هرگونه تبعیض سنی" است. سازمان ملل متحد روز اول اکتبر را روز جهانی سالمندان نامیده است و در ایران هم چهارم تا دهم مهر هر سال، به عنوان هفته ملی سالمندان نامگذاری شده است.

تبعیض سنی اثرات مخربی بر روان افراد سالمند دارد. برخی معتقدند که پایین بودن سن بازنشستگی و کنار گذاشته شدن زودهنگام از کار باعث ایجاد مشکلات روحی در افراد سالمند می‌شود و حتی می‌تواند باعث افسردگی و حس انزوای اجتماعی شود.

در جامعه شما سن بازنشستگی چند سال است؟ آیا این سن مناسب بازنشستگی است؟ اگر بازنشسته هستید تجربه خودتان را با دیگران در میان بگذارید.

در جامعه شما به بازنشستگان چه امکانات و مزایایی تعلق می‌گیرد؟

آیا در جامعه شما تبعیض سنی وجود دارد؟ به نظر شما تبعیض سنی چه تبعاتی به دنبال خواهد داشت؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.