زورگویی همسالان و آزار و اذیت در مدارس؛ تجربیات و نظرات شما

bully

چاپ خاطرات یک دختر هفده ساله فرانسوی‌ که چند ماه پیش، بعد از تحمل زورگویی‌های مداوم عده‌ای از هم مدرسه‌ای‌هایش خودکشی کرد؛ بهانه بحث‌های جدی درباره آزار و اذیت در مدارس، و راه‌های مبارزه با آن شده ‌است.

در بخشی از خاطرات این دختر آمده: "تمام مدت باید حواسم به حمله‌های فیزیکی، پشت پا خوردن و تف‌های آن‌ها باشد. باید گوشم را به روی فحش و تمسخر ببندم. باید مراقب کیف و موهایم باشم و جلوی اشک‌هایم را بگیرم. تمامی ندارد."

آن طور که گزارش‌ها و آمارها نشان می‌دهد، زورگـویی در مدارس (که نـوعی پرخاشـگری است و معمـولاً بین همسـالان اتفاق می‌افتد) مختص جغرافیا و فرهنگی خاص نیست و در همه جای جهان، زندگی را بر عده‌ای از نوجوانان تلخ می‌کند.

آیا شما در دوران دانش‌آموزی تجربه‌ یا مشاهده‌ای از زورگویی در مدرسه داشته‌اید؟

زورگویی زمانی اتفاق می‌افتد که فرد زورگو باور کند که نسبت به فردی که مورد آزار قرار می‌دهد، امتیازی دارد. فرد آزاردهنده معمولا شرایط جسمی، ذهنی، مهارت‌های اجتماعی، تعلق به یک گروه یا ملیت و نژاد خاص را دستمایه آزار قرار می‌دهد.

زورگویی می‌تواند به شکل‌های مختلف انجام شود: گاه آزار لفظی ا‌ست که با به کار بردن کلمات طعنــه‌آمیز ، تمسخر و دادن لقـب‌های زشت انجام می‌شود. این نوع آزار می تواند حضوری باشد یا الکترونیکی و از طریق پیام‌های تلفنی و در شبکه های اجتماعی. نوع دیگر زورگویی می‌تواند بصورت شـایعه پراکنـی یا ژسـت هـای تهدیدآمیز یا محروم کردن فرد از حضور در یک جمع و گروه، و یا به هم زدن رابطه دوستی او با دیگران باشد. گاهی هم به شکل حمله‌های فیزیکی یا از بین بردن وسایل فرد بروز می کند.

اگر دانش‌آموز هستید، اگر زورگویی نسبت به دانش‌آموزی دیگر را مشاهده یا زورگویی به خود را تجربه کنید، چه می‌کنید؟ این موضوع را به چه کسی می گویید؟ آیا می توانید به راحتی در این مورد با معلمان و مسئولان مدرسه یا والدین خود صحبت کنید؟

اگر فرزند نوجوانی دارید و فرزندتان به شما بگوید که در مدرسه مورد آزار و زورگویی قرار گرفته، چه می‌کنید؟

اگر بفهمید که فرزندتان هم مدرسه‌ای‌اش را مورد آزار و اذیت قرار می دهد، چه می کنید؟

تجربه نشان داده که زورگویی رفتاری ا‌ست که اگر نادیده گرفته شود می‌تواند مشکلات جدی به بار آورد و تا به حال عده زیادی از نوجوانان را به گوشه گیری و افسردگی یا در مواردی به خودکشی کشیده است.

به نظر شما چه کسی مسئول مقابله و برخورد با چنین مشکلی است؟ چگونه باید با این مسئله مقابله کرد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.