جمهوری اسلامی چه مشکلی با شهروندان و مقام‌های دو تابعیتی دارد؟

پاسپورت ایرانی
توضیح تصویر،

پاسپورت ایرانی

موارد بازداشت شهروندان دو تابعیتی در ایران اخیراً افزایش یافته و از سوی دیگر، ده‌ها مقام دولتی به خاطر تابعیت دوگانه، از سوی وزارت اطلاعات رد صلاحیت شده‌اند.

شماری از شهروندان دو تابعیتی ایران، از جمله نازنین زاغری رتکلیف، کمال فروغی و سیامک و باقر نمازی، هم اکنون به اتهام‌های مختلف در زندان هستند و احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، در پایان ماموریتش، خواهان آزادی آنها شد.

خانم زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی - بریتانیایی، بدون اعلام اتهام، به پنج سال زندان محکوم شد. باقر نمازی، شهروندان ۸۰ ساله ایرانی - آمریکایی، زمستان گذشته بدون اعلام اتهام، در ایران بازداشت شد. آقای نمازی، کارمند سابق یونسیف، صندوق کودکان سازمان ملل متحد، است و این سازمان، از وضعیت سلامتی او و همچنین عدم دسترسی‌اش به وکیل، ابراز نگرانی کرده است.

یک شهروند دیگر دو تابعیتی، کمال فروغی است که از سال ۱۳۹۰، به اتهام جاسوسی و همراه داشتن مشروبات الکلی، در زندان به سر می‌برد. این شهروند ۷۷ ساله ایرانی - بریتانیایی، به گفته خانواده‌اش در وضعیت سلامتی نامناسبی قرار دارد و هر آن ممکن است بینایی‌اش را از دست بدهد.

به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی نسبت به شهروندان دو تابعیتی خود حساس است. قانون مدنی ایران هیچگاه تابعیت دوگانه را به رسمیت نشناخته و برای ایرانیان دارای تابعیت خارجی امتیاز یا مصونیت خاصی منظور نکرده بلکه محدودیت‌هایی را از لحاظ مالی در نظر گرفته است. چندی پیش گزارش شد که دولت آمریکا به منظور رهایی چند ایرانی دارای تابعیت آمریکایی که در ایران بازداشت شده بودند، مبالغی پول به جمهوری اسلامی پرداخت.

آیا شما فکر میکنید جمهوری اسلامی نسبت به شهروندان دو تابعیتی حساس است؟ اگر معتقد به چنین حساسیتی هستید، این حساسیت از کجا ناشی میشود؟

آیا شما به عنوان شهروندان دارای تابعیت دوگانه ایرانی - خارجی، مشکلی در رفت و آمد به ایران داشتهاید؟

اخیراً اعلام شد که شماری از مقام‌های ایرانی دارای تابعیت مضاعف هستند و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، صلاحیت این افراد برای تصدی پست‌های دولتی را رد می‌کند.

وزیر اطلاعات ایران گفته است که وزارت تحت امرش، با بررسی وضعیت تابعیت ۷۹ مقام دولتی، ۳۵ مقام را دارای تابعیت مضاعف، اقامت خارج و گرین کارت آمریکا تشخیص داده و صلاحیت کاری آنها را رد کرده است.

شما درباره محدویت مالی و ممنوعیت تصدی مقامهای ارشد دولتی برای شهروندان دارای تابعیت دوگانه چه فکر میکنید؟ فکر میکنید دولت ایران چرا به حضور مقامهای دارای تابعیت دوگانه در ردههای ارشد دولتی حساس است؟