انتظار دارید در سال ۲۰۱۷ میلادی چه رویداد مهمی رخ دهد؟

free images live

منبع تصویر، cr103.com

در سال ۲۰۱۶ در عالم سیاست، وقایعی روی داد که تاثیر و جریان آن در سال جدید معلوم می‌شود. از جمله جنجالی‌ترین این اتفاقات، انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهور بعدی آمریکا بود. او روز بیستم ژانویه سال ۲۰۱۷ رسما رییس جمهور آمریکا می‌شود. برخی معتقدند که آقای ترامپ چندان به روش‌ها و سیاست‌های معمول پایبند نیست و رویکرد جدیدی به مسائل دارد. از جمله سخنان دوستانه‌اش نسبت به ولادمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، برای برخی غافلگیر کننده بوده ‌است. او همچنین صریحا با موضع اخیر دولت کنونی آمریکا درباره وضع صلح میان دولت اسرائیل و فلسطینی‌ها مخالفت کرده و موضع دیگری گرفته‌ است.

به نظر شما دونالد ترامپ، آمریکا و جهان را به کدام سو خواهد برد؟

در سال‌های گذشته گروه داعش ظهور کرده و به تبع آن، حملات متعددی به ویژه در شهرهای بزرگ اروپا روی داده، جنگ در عراق و سوریه ادامه یافته و تاثیر آن بر جهان سایه افکنده است و هنوز پایان مشخص و مطمئنی برای آن نیست.

در هفته‌ای که گذشت کشورهای روسیه و ترکیه برای آتش بس در سوریه به توافق رسیدند و روسیه پیش‌نویس قطعنامه‌ای درباره صلح در سوریه را میان اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد توزیع کرد. از نخستین دقایق روز جمعه، ۳۰ دسامبر، توافق آتش بس سراسری بین حکومت سوریه و ائتلافی از گروه‌های شورشی به اجرا درآمد.

با توجه به این اتفاق و آنچه در سال‌های گذشته در سوریه گذشته است فکر می‌کنید آیا در سال ۲۰۱۷ جنگ و بحران سوریه پایان می‌یابد؟

به نظر شما سرنوشت داعش در این سال چه می‌شود؟

سال ۲۰۱۷ سالی‌ست که در آن هم در ایران و هم در دو کشور مهم اروپا (فرانسه و آلمان) انتخابات برگزار خواهد شد. در ایران با اینکه بعضی از وعده‌های اولیه دولت کنونی ایران (از جمله رفع حصر) تحقق نیافته اما عده‌ای معتقدند که دولت در جهت انجام وعده‌هایش تلاش کرده (از جمله توافق هسته‌ای) و به همین دلیل مایل به ماندن آن هستند. از طرف دیگر دولت کنونی مخالفانی هم دارد که نکته مثبتی در عملکرد دولت نمی بینند و برای روی کار آمدن دولت دیگری تلاش می کنند‌.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

به نظر شما انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال جدید، چه نتیجه ای خواهد داشت؟

در سالی که گذشت طی یک همه‌پرسی، بریتانیا تصمیم به خروج از اتحادیه اروپا گرفت. مبلغان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا اغلب احزاب راست‌گرا بودند.

شما فکر می‌کنید بریتانیا با برگزیت چه خواهد کرد؟

همزمان با بریتانیا در دیگر کشورهای اروپایی هم احزاب راستگرا طرفدارانی بیشتر از سابق پیدا کرده‌اند. تبلیغات این احزاب درباره سیل مهاجرت و ارتباط دادن آن به ناکارآمدی سیستم اجتماعی و اقتصادی برای کاستن از فقر آنان، و مرتبط کردن حملات تروریستی به مسئله مهاجرت و کنترل مرزها عده ای را جلب خود و از مهاجران بیمناک کرده است. در سال آینده در دو کشور فرانسه و آلمان هم انتخابات برگزار خواهد شد. در صورتی که احزاب راست‌گرا در این کشورها روی کار بیایند وضع مهاجران که بیشترشان در این کشورها پناه جسته‌اند سخت خواهد شد. در عین حال نتیجه این انتخابات بر آینده اروپا هم تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

به نظر شما آیا احزاب راستگرا و سیاستمداران پوپولیست در انتخابات سال ۲۰۱۷ کشورهای آلمان، فرانسه و هلند پیروز خواهند شد؟

وضع مهاجرت و سرنوشت مهاجران در این سال چگونه خواهد بود؟

بطور کلی سال ۲۰۱۷ را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟ با توجه به رویدادهای خبرساز سال پیش، فکر می کنید در سال ۲۰۱۷ چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.