آموزش زبان مادری یا آموزش به زبان مادری؟ مساله این است

.

منبع تصویر، V

امروز ۲۱ فوریه از طرف یونسکو، برای کمک به تنوع زبانی و فرهنگی، روز جهانی زبان مادری نامگذاری شده است. در ایران از فارس و ترک و عرب و کرد و بلوچ و گیلک و مازنی گرفته تا جوامع محلی کوچک‌تر، قومیت‌هایی با زبان‌های گوناگون زندگی می‌کنند و بنابر تعداد گویندگان، این زبان‌ها و گویش‌های دیگر، از لالایی خواندن مادران بر گهواره نوزادان تا گفتار روزمره کوچه و خیابان تا مدرسه و دانشگاه و در سال‌های اخیر در ادبیات سیاسی و شعارهای انتخاباتی گفته و شنیده می‌شود. در افغانستان هم با توجه به تنوع قومیتی، شاهد تنوع زبانی در شهرهای مختلف این کشور از پشتو و فارسی دری گرفته تا ازبکی و ترکمنی و زبان‌های دیگر هستیم.

شما چقدر به تنوع زبانی در کشورتان اهمیت می دهید؟ چقدر در جایی که زندگی می‌کنید به زبان‌های محلی اهمیت داده می شود؟رشد و گسترش زبان‌های محلی و جلوگیری از فراموشی این زبانها، چه تاثیری دارد؟

میان موافقان و منتقدان دو مقوله حق «آموزش زبان مادری» و حق «آموزش به زبان مادری» از گذشته بحث‌های ریشه‌داری درگرفته و ادامه هم دارد. موافقان حق آموزش به زبان مادری به دلایل سیاسی، حقوق بشری و آموزشی استدلال می‌کنند که باید حق طبیعی انسان‌ها برای آموزش دیدن به زبان مادری به رسمیت شناخته شود و در جبهه مقابل، مخالفان این حق نیز عمدتا به دلیل نگرانی‌های سیاسی مرتبط با هویت ملی و تمامیت ارضی و با استناد به "فقدان مبانی حقوقی الزام آور" با چند زبانه کردن نظام آموزشی مخالفت می‌کنند و می‌گویند می‌شود زبان مادری را به شکل علمی در مدرسه و دانشگاه آموزش داد اما آموزش به زبان مادری ممکن است در نهایت با مفهوم اصلی دولت مدرن و واحد در یک راستا نباشد. آموزش درس زبان کردی از دوسال پیش در مدارس استان کردستان آغاز شده است و در دانشگاه سنندج هم رشته زبان و ادبیات کردی دانشجو می‌پذیرد.اصل‏ پانزدهم قانون اساسی ایران می‌گوید: ‎‎‎‎‎"زبان‏ و خط رسمی‏ و مشترک‏ مردم‏ ایران‏ فارسی‏ است‏. اسناد و مکاتبات‏ و متون‏ رسمی‏ و کتب‏ درسی‏ باید با این‏ زبان‏ و خط باشد ولی‏ استفاده از زبانهای‏ محلی‏ و قومی‏ در مطبوعات‏ و رسانه‏ های‏ گروهی‏ و تدریس‏ ادبیات آنها در مدارس‏، در کنار زبان‏ فارسی‏ آزاد است‏."

شما طرفدار «آموزش زبان مادری» هستید یا «آموزش به زبان مادری»؟ به نظر شما تاثیر بکارگیری و اجرایی شدن هر کدام از این دو دیدگاه و سبک آموزش چیست؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@