ابقای عطامحمد نور در ولایت بلخ چه پیامدهایی دارد؟

.

منبع تصویر، Facebook

ماه‌هاست مذاکرات مفصل میان اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عطا محمد نور، والی بلخ و متحد پیشین عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان در جریان بوده است. دو روز پیش رئیس جمهوری افغانستان آقای نور را که در دو سال گذشته سرپرست ولایت بلخ بود، دوباره به عنوان والی این ولایت کلیدی شمال افغانستان تعیین کرد.

آقایان غنی و نور در جریان انتخابات ریاست جمهوری گذشته روابط بسیار پر تنشی داشتند و رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به تسلط کامل و ده ساله آقای نور بر ولایت بلخ، هشدار می‌داد که به "حکومت‌های موازی" در افغانستان پایان خواهد داد.

در مقابل آقای نور می‌گفت رئیس جمهوری مشروعیت خود را نه از انتخابات جنجالی، بلکه از توافق سیاسی گرفته و تاکید می‌کرد که خود او یکی از پایه‌های این توافق و مشروعیت دولت وحدت ملی است.

شما در مورد تعیین دوباره آقای نور به عنوان والی بلخ چه فکر می‌کنید؟به نظرتان این تصمیم رئیس جمهوری چه پیامدهایی خواهد داشت؟

شماری از هواداران عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی، آقای نور را متهم می‌کنند که به خاطر منافع شخصی‌، به متحد سابقش پشت کرده است؛ اما آقای نور می‌گوید که مذاکراتش به نمایندگی از حزب جمعیت اسلامی و در راستای اجرای توافق‌هایی است که میان دو رهبر حکومت وحدت ملی امضا شده است.

نظر شما در مورد مذاکرات آقای نور با رئیس جمهوری افغانستان چیست؟آیا این مذاکرات به اجرای توافقنامه حکومت وحدت ملی کمک می‌کند؟

با تغییر جهت آقای نور، سرنوشت عبدالله عبدالله را چگونه می‌بینید؟با توجه به ادامه اختلاف‌ها میان غنی و عبدالله، آینده حکومت وحدت ملی را چگونه پیشبینی می‌کنید؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@