اسکار ۲۰۱۷، متاثر از فضای سیاسی آمریکا

جوائز اسکار

منبع تصویر، AFP

یکشنبه شب (۸ اسفند برابر با ۲۶ فوریه) هشتاد و نهمین مراسم اهدای جوایز اسکار در هالیوود برگزار می‌شود.

این روزها اسامی فیلم‌ها، بازیگران و کارگردانانی که نامزد دریافت جایزه اسکار شده‌اند در رسانه‌های مختلف منتشر شده و دست به دست می‌شود.

انتظار می‌رود که مراسم اسکار امسال جنجالی‌تر و پر شورتر از سال‌های پیش برگزار شود. صدور فرمان اجرایی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای محدود کردن سفر شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان به این کشور، بر اسکار امسال هم سایه افکنده است. با مخالفت گسترده هنرمندان هالیوود با این فرمان دونالد ترامپ،‌ پیش‌بینی می‌شود مراسم امسال بيش از هر زمان ديگرى سياسى شود.

اصغر فرهادی کارگردان فیلم «فروشنده»، نامزد سینمای ایران در اسکار ۲۰۱۷ و نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی، ماه پیش اعلام کرد که حتی اگر برای حضور او در مراسم اسکار استثناء قائل شوند باز هم به آمریکا سفر نخواهد کرد.

آقای فرهادی اضافه کرد که قصد تحریم مراسم اسکار را ندارد چون اعضای این آکادمی «مخالف افراطی‌گری و تندروی‌هایی هستند» که این روزها درباره سفر شهروندان کشورهای دیگر به آمریکا اعمال شده است.

آقای فرهادی، فیروز نادری، از مدیران پیشین ناسا و انوشه انصاری، اولین مسافر ایرانی فضا را به عنوان نمایندگان خود برای شرکت در مراسم اسکار معرفی کرده است.

نظر شما در باره نامزدهای اسکار امسال چیست؟

اگر فیلم‌‌هایی را که نامزد دریافت جایزه شده‌اند دیده‌اید، درباره آن‌ها چه فکر می‌کنید؟ نظرتان درباره نامزدهای بهترین بازیگران زن و مرد اسکار ۲۰۱۷ چیست؟

فکر میکنید خودداری اصغر فرهادی از شرکت در مراسم اسکار و انتقاد او از سیاستهای مسافرتی دونالد ترامپ، تاثیری بر شانس فیلم او برای دریافت جایزه اسکار خواهد داشت؟

به نظر شما دنیای هنر و میدانهای رقابتی مانند اسکار مکان مناسبی برای بیان نظرات سیاسی است؟ یا فکر می‌کنید اینگونه مراسم باید صرفا به کاری که برایش در نظر گرفته شده بپردازد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@