اطلس سلامت ایرانیان؛ چقدر به کیفیت تغذیه اهمیت می‌دهید؟

بیمارستان

منبع تصویر، ISNA

بیماری‌های قلبی و عروقی و سکته مغزی، عامل ۵۰ درصد مرگ ایرانیان است. این آمار در کتابی به نام اطلس بیماری‌های شایع ایرانیان منتشر شده است.

در اطلس بیماری‌های شایع ایرانیان بر اساس نتیجه پیمایش وزارت بهداشت، اطلاعاتی درباره بیماری‌های شایع ایرانی‌ها و همچنین سبک زندگی آن‌ها در زمینه بهداشت و سلامت منتشر شده است.

وزیر بهداشت ایران در مجمع ملی سلامت و همزمان با معرفی این اطلس، از افزایش شاخص چاقی میان زنان و مردان ایرانی خبر داد.

در این اطلس همچنین کمبود فعالیت فیزیکی در میان ایرانیان اشاره شده و گفته شده که ۹۶ درصد زنان و ۸۳ درصد مردان ایرانی کم‌تحرک هستند و شهرنشین‌ها هم فعالیت فیزیکی کمتری نسبت به مردم مناطق روستایی دارند. با این حال تحرک روستانشین‌های ایران نیز بسیار پایین است و تنها ۱۸ درصد آنها مشکل کم‌تحرکی ندارند.

این آمار همچنین نشان می‌دهد که میزان تحرک در میان زنان در سنین مختلف پایین است و میزان تحرک فیزیکی در یک دختر ۱۳ ساله با یک زن ۵۰ ساله تفاوت چندانی ندارد.

شما درباره یافته‌های اطلس سلامت ایرانیان چه فکر‌ می‌کنید؟ این آمار برای شما نگران کننده است یا آنچه در این اطلس منتشر شده، برایتان قابل پیشبینی بود؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

با توجه به آماری که در زمینه کمبود تحرک در میان ایرانیان منتشر شده، فکر می‌کنید دلیل این کم تحرکی چیست؟ آیا امکانات و فضای کافی برای ورزش و تحرک نیست، یا مشکل از بی‌علاقگی مردم است؟

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه نیمی از مرگ و میر ایرانیان، ناشی از سکته مغزی و بیماری‌های قلبی و عروقی است، گفته مصرف نمک در میان ایرانی‌ها، سه برابر حد مجاز است.

در یافته‌های اطلس سلامت ایرانیان به مصرف بالای چربی در ایران، به ویژه در تهران اشاره شده است. چربی خون مردان ایرانی بیشتر از زنان است. شهرنشین‌ها بیشتر از روستایی‌ها مشکل چربی خون دارند.

آیا شما به کیفیت تغذیه خود دقت می‌کنید؟

فکر می کنید چه موانع و مشکلاتی بر سر راه توجه به کیفیت تغذیه در ایران وجود دارد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@