درج ملیت و قومیت در شناسنامه‌های افغانستان؛‌ آیا راضی هستید؟

حق نشر عکس No credit

هفته گذشته رئیس جمهوری افغانستان طرح تعدیل قانون ثبت احوال کشور را توشیح (امضا) کرد. ماده ششم این قانون، به حدود سه سال بحث و جنجال بر سر توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی افغانستان پایان می‌دهد یا آن را وارد مرحله تازه‌ای می‌کند. بر اساس این ماده، ملیت همه شهروندان افغانستان "افغان" ذکر شده و قرار شده قومیت شهروندان هم در شناسنامه‌ها ذکر شود.

کار ثبت نام شهروندان افغانستان به منظور توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی، از ماه سرطان (تیرماه) سال ۱۳۹۳ خورشیدی آغاز شد، اما تلاش‌ها برای اضافه کردن "ملیت افغان" در این شناسنامه‌ها و مخالفت ها با آن، توزیع این شناسنامه‌ها را به تاخیر انداخت. در این میان عده‌ای هم خواهان درج قومیت شهروندان بودند. اکنون به نظر می رسد کابینه افغانستان در غیبت پارلمان، طرحی را تصویب کرده که راه حلی میانه‌ را برگزیده و به هر دو خواسته تن داده است.

شما درباره این راه حل چه فکر می‌کنید؟ آیا با اضافه شدن ملیت و قومیت در شناسنامههای الکترونیکی افغانستان موافقید؟ به نظر شما با این مصوبه، جنجال شناسنامه‌های الکترونیکی افغانستان پایان یافته است؟

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال ۱۳۹۳ خورشیدی، با ادعای تقلب گسترده و کشمکش‌های فراگیری همراه بود که منجر به تن دادن جناح‌های سیاسی به تشکیل دولت وحدت ملی شد. بسیاری معتقدند افزون بر ایراد در نهادهای انتخاباتی افغانستان، نبود آمار و اطلاعات دقیق و قابل استناد از تعداد و هویت شهروندان کشور، از عوامل شکست انتخابات بوده است.

گروه‌های سیاسی، جناح‌های دخیل در دولت وحدت ملی و حامیان بین‌المللی افغانستان تصمیم گرفتند پیش از برگزاری انتخابات و به منظور جلوگیری از تکرار تجربه ناموفق انتخابات ۹۳، پیش از برگزاری هر گونه رای گیری دیگری، ضمن اصلاح نهادهای انتخاباتی، قانون ثبت احوال اصلاح شود و شناسنامه‌های الکترونیکی توزیع شود.

کشمکش های سیاسی و اجتماعی بر سر جزئیات شناسنامه های الکترونیکی، از عوامل اصلی تاخیر در برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان بوده است. در این میان هستند افراد و گروه‌هایی که همچنان بر خواسته خود پا فشاری می‌کنند؛ کسانی می‌خواهند همه شهروندان افغانستان، فارغ از قومیت، فقط افغان نامیده شوند و آن عده که بر حذف واژه افغان تاکید دارند.

گروه دیگری هم خواهان توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی به هر ترتیبی هستند و می‌گویند آسیب ناشی از تاخیر در توزیع این شناسنامه‌ها و به تبع آن، برگزار نشدن انتخابات، به مراتب بیشتر از نوشتن یا ننوشتن قومیت یا ملیت در شناسنامه هاست.

شما با کدام دیدگاه موافقید؟ ترجیح می‌دهید اول به خواسته‌تان در این زمینه برسید، یا فکر می‌کنید توزیع شناسنامه‌ها و استفاده از مزایای آن در برگزاری انتخابات، مهمتر از این جنجال‌هاست؟

اگر جزو کسانی هستید که بر سر موضع خود (ذکر واژه افغان و قومیت) پافشاری کرده اید، اکنون فکر می‌کنید به خواسته خود رسیده‌اید؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام و توییتر: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma