چقدر خود را در مورد آلودگی هوا مسئول می‌دانید؟

حق نشر عکس TASNIM
Image caption آلودگی هوا

آلودگی مشکلی ا‌ست که این روزها بسیاری از ساکنان زمین، کم و بیش دچار آن هستند. گزارش‌ها حاکی‌ است که نه فقط مردم ایران و افغانستان با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند؛ بلکه شهروندان هند، چین، مغولستان و حتی کسانی که در آلپ فرانسه به سر می‌برند هم از آلودگی هوا در عذابند.

وضعیت آلودگی هوا در جایی که شما زندگی می کنید چطور است؟ آلودگی چه تأثیری بر سلامت و زندگی شما گذاشته است؟

برای مطالعه بیشتر در این مورد می‌توانید به صفحه ویژه آلودگی هوا مراجعه کنید. بخش های مختلف بی‌بی‌سی از هفته گذشته در رشته گزارش‌ها و تحلیل هایی با عنوان "تا بتوانم نفس بکشم"، مسائل مرتبط با آلودگی هوا، عوامل و پیامدهایش را بررسی می کنند.

در ایران، پیش از این تهران به عنوان شهری آلوده شناخته می‌شد ولی حالا هوای شش کلان‌شهر دیگر کشور نیز به شدت آلوده ‌است. آلودگی بیشتر شهرها از کارخانه‌ها و اتوموبیل‌ها ناشی می‌شود ولی در شهرهایی مثل اهواز ریزگردها هم تنفس را برای شهروندان دشوار می‌کند.

در افغانستان گفته می‌شود که سوخت ناخالص اتوموبیل‌ها، و در فصل سرد، سوزاندن چوب در بخاری‌ها عامل بخش زیادی از آلودگی هوا است.

گاه بعضی مراسم هم می‌تواند به آلودگی هوا دامن بزند: مثلا مردم هندوستان جشن آیینی/سنتی دیوالی را (که فستیوال نور است) با روشن کردن فشفشه جشن می‌گیرند و معمولا بعد از این جشن، میزان آلودگی هوا چند برابر بیش از قبل می‌شود.

مهمترین عامل آلودگی هوا در شهر یا منطقه‌ای که شما زندگی می کنید، چیست؟

شما چقدر با انوع آلاینده‌ها و اثرات آنها آشنایی دارید؟ چقدر در این زمینه در رسانه‌های کشورتان به مردم آموزش داده می‌شود؟

آلودگی هوا از آن دسته مشکلاتی است که شهروندان اغلب از مسئولان انتظار دارند برای آن چاره‌ای بیاندیشند. اما خود شهروندان هم می‌توانند تا حدی هم در کاستن از آلودگی و هم در دوری از محیط‌های آلوده و حفظ سلامت خود، قدم‌هایی بردارند. مثلا اینکه اتوموبیل‌شان را مرتب به تعمیرگاه ببرند تا مطمئن شوند که سالم است و آلودگی زیاد تولید نمی‌کند، یا اینکه تا می‌توانند با وسایل نقلیه عمومی رفت و آمد کنند یا در روزهای آلوده از ماسک استفاده کنند.

شما چه راه‌هایی برای اینکه کمتر باعث آلودگی هوا شوید به نظرتان می‌رسد؟ برای کاهش آلودگی هوا چه می کنید؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@