چهارشنبه سوری بی‌خطر؛ تجربیات شما

حق نشر عکس UGC
Image caption یکی از پوسترهایی که در شبکه های اجتماعی دست به دست می چرخد : تبلیغ چهارشنبه سوری بی‌خطر با استفاده از فانوس هایی که به هوا می روند.

هر سال نزدیک به چهارشنبه سوری و روزهای بعد از آن خبرهای زیادی درباره آسیب دیدن و یا مرگ عده‌ای در اثر آتش‌سوزی و انفجار مواد منفجره منتشر می‌شود.‌

امسال در آستانه چهارشنبه سوری کاربران شبکه‌های اجتماعی کمپینی را آغاز کرده‌اند به عنوان «نه به چهارشنبه سوری خطرناک»‌. یکی از کاربران توییت کرده است:‌ چهارشنبه سوری یکی از اعیاد ایرانیان برای جشن و پایکوبی است. با درست برگزار کردن آن، از تبدیل جشن به عزا جلوگیری کنیم.

عده‌‌ای دیگر با اشاره به حادثه پلاسکو از بقیه خواسته‌اند که به پاس فداکاری آتش نشان‌ها امسال برای چهارشنبه سوری مواد منفجره و خطرناک نخرند و این روز را به زحمت مضاعف برای آتش نشان‌ها تبدیل نکنند. پوسترها و شعارهای این کمپین در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخد.

به نظر شما این کمپین چقدر بر شیوه برگزاری چهارشنبه سوری امسال تاثیر گذاشته است؟ اگر شما چهارشنبه سوری را جشن میگیرید چطور می‌خواهید آن را بیخطر برگزار کنید؟

آیا فکر می کنید مردم امسال چهارشنبه سوری را بی خطرتر برگزار میکنند؟

در سال‌های گذشته شهرداری تهران اعلام کرد که در بوستان‌ها و پارک‌های مناطق این شهر جشن چهارشنبه آخر سال برگزار می‌کند همین‌طور کارگاه‌هایی برای آموزش و پیشگیری خطرات احتمالی ایجاد می‌کند.

آیا شما در مراسم چهارشنبه سوری که چند سال پیش شهرداری به پا کرده بود، شرکت کردید؟ از مشاهدات خود بگویید.

آیا فکر می‌کنید برگزاری این نوع جشن‌ها توسط دولت با استقبال مردم روبرو میشود؟ به نظر شما این وظیفه دولت و شهرداری است که این جشنها را بی‌خطر برگزار کند؟

در بسیاری از کشورهای جهان مردم به مناسبت‌های مختلف جشن‌های آتش بازی برگزار می‌کنند. مثلا در بریتانیا مردم روز پنجم نوامبر را با استفاده از وسایل استاندارد آتش بازی در خانه یا محله خود جشن می‌گیرند و مسئولان شهرها هم مراسم آتش بازی برگزار می‌کنند. اما به ندرت کسی در این جشن‌ها آسیب می‌بیند.

به نظر شما مردم می‌توانند در ایران به راحتی وسایل استاندارد و مطمئن آتش بازی تهیه کنند؟‌ فکر می‌کنید چرا استفاده از نارنجک و وسایل خطرناک آتش بازی در ایران طرفدار دارد؟

به نظر شما پلیس چطور باید از ساخت و فروش نارنجک و وسایل خطرناک آتش بازی جلوگیری کند؟‌

شما چه انتظاری از پلیس برای برقراری امنیت در روز چهارشنبه سوری داریذ؟