داعش به فارسی پیام داد؛ آیا تهدید جدیست؟

حق نشر عکس No Credit

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در ویدئویی که به زبان فارسی ضبط شده ایران را به خاطر نقش این کشور در مناقشه‌های منطقه تهدید می‌کند. این موضوع امروز نوبت شماست. شما دلیل انتشار چنین ویدیویی را چه می‌دانید؟

به گزارش خبرگزاری فرانسه ویدئوی ۳۶ دقیقه‌ای با عنوان "سرزمین فارس: از دیروز تا امروز" روز دوشنبه از طریق کانال‌های شبکه اجتماعی داعش در استان دیاله عراق منتشر شده است که در آن مردی که نقاب دارد خطاب به رهبر ایران می‌گوید: "خامنه‌ای، مرد نفرین شده‌ای که رژیم به اصصلاح اسلامی ایران را کنترل می‌کنی، مطمئن باش که به زودی خانه‌ات را این گونه خراب خواهیم کرد." او در حین این سخنان به ویرانه‌ای که پشت سر اوست اشاره می‌کند. بنابه این گزارش چندین سرباز اسیر شده در این ویدئو سر بریده می‌شوند که یکی از آنها آرم "یا حسین" روی لباسش دارد. مرد دیگری در این ویدئو می‌گوید: "ما ایران را اشغال و حاکمیت اسلام سنی را مثل سابق به آن برمی‌گردانیم."

دولت ایران در این ویدئو به خاطر نشان دادن بردباری نسبت به یهودیان محکوم می‌شود.

"ایران علیه آمریکا و اسرائیل شعار داد تا سنی‌ها را فریب دهد درحالی که یهودیان ایران تحت حفاظت دولت ایران در امنیت زندگی می‌کنند و معابد و کلیساهایی در تهران و اصفهان دارند."

مقام‌های ایرانی داعش را "تهدیدی بالقوه" می‌دانند و می‌گویند در مواردی با اعضای داعش در داخل ایران درگیر شده‌اند. مقام‌های ارتش ایران قبلا از "رد پای داعش در استان دیاله" عراق که همجوار کرمانشاه و ایلام است صحبت کرده‌اند و همچنین در مورد تهدید داعش از مرزهای شرقی ابراز نگرانی می کنند.

سرتیپ احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران مرداد ماه گذشته گفت که گروه موسوم به دولت اسلامی تعدادی از نیروهای خود را از قصرشیرین و نفت‌شهر جذب کرده است.

شما عملکرد نیروهای امنیتی ایران را چطور ارزیابی میکنید؟ سیاست ایران در قبال داعش را چطور میدانید؟

به نظر شما مخاطب اصلی این ویدیو چه کسانی هستند؟

آیا انتشار این ویدیو باعث نگرانی شما شده است؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام و توییتر: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma