نوبت شما: شرایط داوطلبان ریاست جمهوری در قانون اساسی ایران

حق نشر عکس Getty Images

ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران از روز سه‌شنبه ۲۲ فروردین شروع می‌شود و تا روز شنبه مورخ ۲۶ فروردین ادامه خواهد داشت.

براساس اصل ۱۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران "رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که واجد شرایط زیر باشند انتخاب گردد:

ایرانی‏الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور (شیعه)."

نظر شما در مورد شرایطی که قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای ریاست جمهوری مشخص کرده چیست؟ آیا این شرایط برای نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری کامل است یا خیر؟ به نظر شما چرا فقط افراد معتقد به مذهب شیعه می‌توانند برای ریاست جمهوری نامزد شوند؟

در سال‌های گذشته تعیین مصداق "رجال مذهبی و سیاسی" و امکان نامزدی زنان برای انتخابات ریاست جمهوری، محل بحث و اظهارنظرهای مخالف و موافق بوده است.

صفحه ویژه انتخابات

آیت‌الله خامنه‌ای چندی پیش سیاست‌های کلی انتخابات را ابلاغ کرده که در آن، از جمله بر"تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان" تاکید شده است.

اکبر هاشمی رفسنجانی چندی پیش از درگذشت در این باره گفته بود شرط "رجل سیاسی" که برای رئیس‌جمهوری در قانون اساسی ذکر شده "می‌تواند شامل زنان هم بشود".

او همچنین گفته بود: "وقتی که قانون اساسی را در شورای انقلاب آماده می‌کردیم، به همین دلیل این را مبهم گذاشتیم. چون شرایط ایجاب نمی‌کرد که رئیس‌جمهوری زن باشد و نمی‌خواستیم نفی کنیم".

در تاریخ جمهوری اسلامی ایران هنوز هیچ زنی از فیلتر شورای نگهبان برای نامزدی ریاست جمهوری نگذشته است.

طی یازده دور برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران، تاکنون هیچ یک از زنانی که برای نامزدی در این انتخابات ثبت نام کرده موفق به گرفتن تایید صلاحیت از شورای نگهبان نشده است.

مهرداد درویش پور، استاد جامعه شناسی دانشگاه استکهلم می‌گوید که حتی اگر زمینه‌های تبعیض علیه زنان در ایران برچیده شود، هنوز در جامعه‌ای که ریشه مردسالاری در آن عمیق است، می‌تواند واکنش‌های منفی برانگیزد.

به نظر شما اگر مشکلات قانونی بر سر راه ریاست جمهوری زنان در ایران مرتفع شود، آیا آنان از اعتماد و آرای مردم برای رسیدن به ریاست جمهوری برخوردار خواهند بود؟ آیا به نظر شما زنان سیاسی حال حاضر ایران، می‌توانند به عنوان رئیس جمهور در ایران ایفای نقش کنند؟ اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcpersiansport@

موضوعات مرتبط