نوبت شما؛ اگر رئیس‌جمهور ایران می‎شدید چه می‌کردید؟

حق نشر عکس Tasnim
Image caption یکی از کسانی که برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده است

به دست آوردن بالاترین مقام اجرایی در ایران هر چهار سال یک بار داوطلبان زیادی دارد.

در مهلتی پنج روزه برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری، در هر دوره صدها نفر ثبت نام می‌کنند که همه به ظن خود برنامه‌های مهمی برای شکوفا کردن وضعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و برطرف کردن مشکلات در ایران دارند. هر چند بجز چند نفر، باقی از فیلتر شورای نگهبان رد نمی‌شوند، حتی اگر دارای سابقه اجرایی و مدیریتی طولانی باشند.

بخش عمده ثبت‌نام کنندگان را چهره‌های ناشناخته و عمدتا غیر سیاسی از اقشار مختلف جامعه تشکیل می‌دهند که رویای در دست گرفتن دولت را در سر می‌پروانند و به این امید ثبت نام می‌کنند.

فرض کنید که هیچ محدودیتی برای نامزدی ریاست جمهوری وجود نداشت و شما هم می‌توانستید نامزد انتخابات و متعاقبا رئیس جمهور ایران شوید، چه هدفی را در اولویت برنامه‌های دولت خود قرار می‌دادید؟

اگر می توانستید رئیس جمهور بشوید، مهم‌ترین چیزی که باید تغییر می‌دادید یا اصلاح می‌کردید، چه بود؟

بسیاری از منتقدان روسای جمهور در دوره‌های پیشین می‌گویند که نامزدهای انتخاباتی هنگام تبلیغ برای خود، شعارها و وعده‌هایی می‌دهند که هنگام به قدرت رسیدند فراموش می‌کنند و هیچ‌گاه به آن عمل نمی‌کنند و یا این اینکه این وعده‌ها آن قدر تخیلی و دور از واقعیت است که عملا اجرای آن توسط رئیس جمهور غیرممکن است.

در تازه‌ترین واکنش به وعده‌های انتخاباتی و اجرای آن در دوره ریاست‌جمهوری، منتقدان حسن روحانی، رئیس جمهور فعلی ایران می‌گویند که او در دوره تبلیغات انتخاباتی خود در سال ۱۳۹۲ گفته بود که در صد روز مشکلات را حل و ایران را متحول می‌کند، اما آقای روحانی روز گذشته گفت که هرگز چنین وعده‌ای نداده و امکان حل مشکلات عملا در صد روز امکان پذیر نیست.

#من_نگفتم ؛ پاسخ منتقدان روحانی در توییتر

صفحه ویژه انتخابات ریاست جمهوری ایران

اگر نامزد ریاست جمهوری می‌شدید، چه شعار یا وعده‌ای می دادید که قادر بودید به آن عمل کنید؟

اگر شما رئیس جمهور می‌شدید، چگونه می‌توانستید در دوره‌ای کوتاه مشکلات را حل کنید؟

برای اجرای سیاست‌ها و برنامه‌هایی که به نظر شما باید رئیس جمهور برای حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی اجرا کند، چقدر زمان نیاز است و چه پیش‌زمینه‌های باید فراهم باشد؟

برای چند ساعت خود را رئیس دولت ایران فرض کنید و با برنامه نوبت شما با ما باشید و برای ما و مخاطبان ما بگویید که اگر رئیس جمهور بودید چه می‌کردید.

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcpersiansport@