آیا «مادر همه بمب‌ها» راه امنیت را در افغانستان هموار می‌کند؟

لحظه‌های فرو افتادن و انفجار «مادر همه بمب‌ها» در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار افغانستان

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

لحظه‌های فرو افتادن و انفجار «مادر همه بمب‌ها» در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار افغانستان

آمریکا پنجشنبه ۲۴ حمل/فروردین در عملیاتی در افغانستان، برای نخستین بار در میدان نبرد، بزرگترین بمب غیراتمی خود موسوم به «مادر همه بمبها» را روی مواضع داعش انداخت. نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو در افغانستان قبلا اعلام کرده بودند که ۲۰۱۷ را به سال پایان عمر داعش در افغانستان تبدیل خواهند کرد.

فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان در دفاع از استفاده از این بمب ده تنی در این کشور می‌گوید: "ما از سلاح مناسب برای هدف مناسب استفاده کردیم." پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا هم در بیانیه‌ای اعلام کرده هدف از استفاده از این بمب عظیم، "به حداقل رساندن خطر برای نیروهای افغان و آمریکایی" بوده است که در این منطقه در حال عملیات "پاکسازی" بوده‌اند. ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان هم تأیید کرد که این عملیات هوایی در هماهنگی با دولت افغانستان انجام شده و وزارت دفاع از مرگ ۳۶ نیروی داعش خبر داده است. این حمله انتقادهایی را هم در پی داشته است. عده‌ای از تحلیلگران آن را نشانه‌ای از جدیت ترامپ در جنگ افغانستان ارزیابی کرده‌اند و برخی آن را نمایشی و با تاثیر کوتاه مدت. حامد کرزی، رئیس‌جمهوری سابق افغانستان، این اقدام آمریکا را محکوم کرده و در توییتی نوشته است: "این جنگ علیه تروریسم نیست بلکه استفاده غیرانسانی و بیرحمانه از کشور ما برای آزمایش تسلیحات جدید خطرناک است."

آیا طبق وعده ناتو، افغانستان در سال ۲۰۱۷ به امنیت نزدیک خواهد شد؟ با تحولات اخیر، آینده داعش در افغانستان را چطور ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما دشمن اصلی امنیت در افغانستان کدام طرف از نیروهای درگیر در افغانستان است؟ شما برقراری امنیت در افغانستان را در گرو مبارزه با چه گروهی می‌دانید؟ به نظر شما چرا آمریکا از «مادر همه بمبها» در افغانستان استفاده کرد و تاثیر آن چیست؟

فرو انداختن «مادر همه بمبها» در افغانستان یک روز پیش از آن صورت گرفت که واشنگتن دعوت مسکو را برای شرکت در کنفرانس صلح افغانستان رد کرد و در گفتگوهای روز ۲۵ حمل/فروردین شرکت نکرد. روسیه در این اجلاس از دولت افغانستان دعوت نکرده و به جای آن گروه طالبان در این کنفرانس شرکت دارند.

آمریکا می‌گوید شرکت دادن طالبان در مذاکرات صلح افغانستان به آنها مشروعیتی می‌بخشد که شایستگی آن را ندارند. روسیه اما می‌گوید به دلیل مواضع طالبان نسبت به داعش از آنها دعوت کرده و در پی تشویق این گروه برای پیوستن به روند صلح افغانستان تحت رهبری دولت افغانستان است. یک سناتور مجلس روسیه گفته است که آمریکا با انداختن «بمب مادر» در افغانستان قصد قدرت‌نمایی در مقابل روسیه را دارد مثل موشکباران سوریه.

ایران و هند و چند کشور آسیای میانه هم به دعوت روسیه در این کنفرانس حضور داشتند.

به نظر شما کنفرانس صلح افغانستان در روسیه چه دستاوردهایی می‌تواند داشته باشد؟ چرا طالبان در این مذاکرات حضور داشتند؟ آیا مذاکرات می‌تواند جای جنگ را در افغانستان بگیرد؟ آیا آمریکا و روسیه در افغانستان و سوریه به دنبال تقابل با یکدیگر هستند؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcpersiansport@