پایان ثبت‌نام نامزدهای ریاست‌جمهوری ۹۶؛ همه آمدند؟

عده‌ای به تعداد زیاد ثبت‌نام‌کنندگان و پوشش رسانه‌ای روند ثبت‌نام انتقاد می‌کنند.

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

عده‌ای به تعداد زیاد ثبت‌نام‌کنندگان و پوشش رسانه‌ای روند ثبت‌نام انتقاد می‌کنند.

با پایان رسیدن مهلت پنج روزه ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ در روز شنبه ۲۶ فروردین، یکی از پر چهره‌ترین رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری در تاریخ جمهوری اسلامی وارد فاز بعدی یعنی بررسی صلاحیت‌ها شد. حسن روحانی، رئیس‌جمهور مستقر پس از ثبت‌نام گفت "دوباره آمدم برای ایران و اسلام" و از مردم هم خواست به همین دو دلیل دوباره از او حمایت کنند. پس از او ابراهیم رئیسی، متولی آرامگاه امام هشتم شیعیان در مشهد ثبت‌نام کرد و در سخنانی گفت که "انشانویسی درباره حقوق شهروندی بس است" و دیگر موقع عمل رسیده. بعضی از تحلیلگران، او را جدی‌ترین رقیب روحانی در انتخابات آتی می‌دانند. یکی از شگفتی‌های این مرحله، ثبت‌نام همزمان محمود احمدی‌نژاد با حمید بقایی، معاونش در دولت دهم بود. احمدی‌نژاد پس از توصیه صریح آیت‌الله علی خامنه‌ای در نامه‌ای اعلام کرده بود قصد کاندیداتوری ندارد و فقط حامی بقایی است. محمدباقر قالیباف، شهردار تهران هم که به تازگی از روحانی و برنامه‌هایش انتقادهای تند و تیزی کرده در ساعت‌های پایانی مهلت، ثبت‌نام کرد. او دو بار پیش از این در انتخابات رئیس‌جمهوری شرکت کرده است.

نظر شما درباره نامزدهای این دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران چیست؟ صحنه رقابت‌های انتخاباتی امسال را چطور ارزیابی می‌کنید؟

از جمله دیگر چهره‌هایی که برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ ثبت‌نام کرده‌اند می‌توان به این افراد اشاره کرد: اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی که با موافقت رئیسش احتمالا به عنوان نامزد پوششی او ثبت‌نام کرده، محمد هاشمی، برادر اکبر هاشمی رفسنجانی و محسن رهامی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان از دیگر چهره‌های شناخته‌شده‌ای هستند که امروز برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کردند.سعید جلیلی، نماینده رهبر ایران در شورای عالی امنیت ملی اما بر خلاف انتظار ثبت نام نکرد و مهرداد بذرپاش هم به نفع جبهه مردمی نیروهای انقلاب پس از حضور در وزارت کشور از ثبت نام منصرف شد.

نام‌های بیشتر را اینجا بخوانید

آیا شما در میان ثبت‌نام‌کنندگان نماینده فکری و سیاسی خود را یافته‌اید؟ چه کسانی غایب بزرگ انتخابات ۹۶ هستند؟

بنابر اعلام ستاد انتخابات وزارت کشور ایران، در مجموع ۱۶۳۶ داوطلب شامل ۱۴۹۹ مرد و ۱۳۷ زن در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرده‌اند. جوانترین داوطلب ۱۸ سال و مسنترین ۹۲ سال سن دارد. حسینعلی امیری عضو هیات اجرایی انتخابات ریاست جمهوری در بازدید از وزارت کشور گفته است: "با این روند ثبت‌نام ها که هر کسی با هر شرایطی برای ثبت نام می‌آید، فرصت و هزینه زیاد ایجاد می‌شود و مردم متوجه نقص قانون انتخابات ریاست جمهوری شده‌اند." او در ادامه با اشاره به ضعف قانون اساسی گفته: "اصل ۱۱۵ قانون اساسی باید تصحیح شود و ما چاره ای نداریم جز اینکه یک نظام جامع انتخابات طراحی کنیم که نقایص قانون فعلی را رفع کند."

نظر شما درباره تعداد بالای ثبت‌نام کنندگان در دوره‌های اخیر انتخابات ریاست‌جمهوری چیست؟ به نظر شما آیا قانون انتخابات در ایران باید اصلاح شود؟ نظرتان درباره پوشش رسانه‌ای ثبت‌نام‌ها چیست؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcpersiansport@