درباره تغییر سیاست خارجی ترامپ چه فکر می‌کنید؟

دونالد ترامپ

منبع تصویر، Getty Images

در کمتر از صد روزی که از ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا می‌گذرد، او در موارد زیادی چهره‌ای متفاوت از آنچه در تبلیغات انتخاباتی و سخنرانی مراسم تحلیف از خود ارائه داد، به جهانانیان نشان داده‌است.

آقای ترامپ پس از ادای سوگند ریاست جمهوری، به مردم آمریکا قول داد که به جای دخالت در امور کشورهای دیگر، بر اصلاح امور در ایالات متحده تمرکز خواهد کرد و آمریکا و مردمش را در اولویت کاری خود قرار خواهد داد.

او که ضمن انتقادهای تند از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفته بود این سازمان دیگر منسوخ شده است، به تازگی در دیدار با دبیرکل ناتو در کاخ سفید گفت تهدید تروریسم، اهمیت این پیمان را بیشتر کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا دردوران تبلیغات انتخاباتی‌اش گفته بود که مخالفت همزمان با نیروهای دولتی سوریه و گروه داعش "دیوانگی" است و نبرد با سوریه می تواند به جنگ با روسیه منجر شود. او اخیراً و در پی انتشار ویدئویی از آنچه حمله شیمیایی نیروهای دولتی سوریه در شهر ادلب خوانده شده، اعلام کرد که نظرش درباره جنگ در آن کشور تغییر کرده است. در پی آن، جنگنده های آمریکایی یک فرودگاه تحت کنترل نیروهای اسد را بمباران کردند.

آقای ترامپ که بر داشتن رابطه نزدیک با روسیه و دوستی با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود تاکید داشت، اکنون و در پی متهم کرد مسکو به حمایت از "جنایات" بشار اسد در سوریه، می‌گوید روابط آمریکا و روسیه در بدترین وضعیت است.

رئیس جمهوری آمریکا حرف‌هایش درباره چین را هم پس گرفت. او که در گذشته چین را به تجاوز بازار آمریکا متهم کرده بود، به دنبال افزایش تنش در شبه جزیره کره گفت چرا باید پکن را به سوء استفاده از ارزش پول ملی‌اش متهم کرد، درحالی که چین می‌تواند به حل مشکل کره شمالی کمک کند.

دانلد ترامپ در زمینه سیاست داخلی، از جمله محیط زیست، سقط جنین، مهاجرت و نظام بیمه همگانی، تقریباً مواضع اعلام شده قبلی خود را در پیش گرفته، هرچند در مواردی، مانند لغو نظام درمانی باقی مانده از زمان باراک اوباما ( ObamaCare) با مخالفت کنگره مواجه شده است.

برداشت شما از تغییر مواضع رئیس جمهوری آمریکاچیست؟

فکر می‌کنید علت این تغییرها چیست؟ آیا آقای ترامپ در عمل متوجه شده که وعده های و حرفهایش درباره سیاست خارجی قابل پیگیری نیست، یا مشاوران کنونی و تیم اجرایی او، دیدگاه متفاوتی نسبت مشاوران او در دوره انتخابات دارند؟

برای شما کدام چهره دونالد ترامپ پذیرفتنی تر است؟ آیا انتظار داشتید آمریکای دوره ترامپ، حضور کمرنگ تری در عرصه بین المللی داشته باشد، یا اقدامات اخیر او در عرصه سیاست خارجی را تایید می کنید؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcpersiansport@