انتخابات ریاست جمهوری چه تاثیری بر زندگی شما دارد؟

حق نشر عکس IRIB

طبق قانون اساسی ایران، رئیس‌جمهور پس از رهبر بالاترین مقام رسمی کشور است. او رئیس دولت و مسئول اجرای قانون اساسی است و بالاترین مقام سیاسی است که پس از فیلتر شورای نگهبان، با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود. ریاست‌جمهوری همچنین در حدود اختیاراتش باید در برابر مردم، رهبر و مجلس پاسخگو باشد. طبق آماری که ایرنا، خبرگزاری دولت ارائه داده دولت بیشترین حقوق‌بگیر در ایران را دارد. شمار کارکنان دولت ایران ۴ میلیون نفر و حقوق‌بگیران دولت با احتساب بازنشسته‌ها حدود ۹ میلیون نفر است. تنظیم بودجه سالانه و ریاست شوراهای عالی امنیت ملی و انقلاب فرهنگی بر عهده رئیس‌جمهور است.

پس از تغییر قانون‌اساسی در سال ۱۳۶۸ و حذف پست نخست‌وزیری، بخش مهمی از اختیاراتی که مقام ریاست جمهور تا پیش از آن داشت به منصب رهبری تنفیذ شد، از جمله تنظیم قوای سه گانه. همچنین رهبر فرمانده نیروهای مسلح است و روسای قوه قضائیه و رسانه صدا و سیما را منصوب می‌کند. گفته می شود که برخی از وزرا همچون وزیر اطلاعات با نظر او در کابینه دولت قرار می‌گیرند. عده‌ای فکر می‌کنند با وجود نظارت استصوابی شورای نگهبان بر صلاحیت کاندیداها، انتخابات در ایران فرمایشی یا در بهترین حالت نمایشی است. بعضی انتخابات ریاست‌جمهوری را یکی از نمادهای جمهوریت در ایران می‌دانند. عده‌ای هم هستند که معتقدند فارغ از موافقت با شرکت یا تحریم انتخابات در ایران، می‌توان از این بازه چند هفته‌ای که هر چهار سال یک بار در ایام انتخابات در ایران فراهم می‌شود استفاده کرد و در فضای نسبتا بازی که در میان رقابت کاندیداها نصیب فعالان می‌شود به طرح و پیگیری مطالبات پرداخت.

انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران، چه تاثیری بر زندگی شما دارد؟ آیا با عوض شدن «شخص دوم مملکت» تغییری در وضعیت کار و زندگی شما رخ می‌دهد؟ درباره فضای انتخابات ۹۶ چه فکر می‌کنید؟ در جایی که شما زندگی می‌کنید آیا فضا در این روزها با هفته‌های پیش از آن فرق می‌کند؟

تماس با نوبت شما

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcpersiansport@

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.