روز جهانی آزادی رسانه‌ها؛ در کشور شما چقدر آزادی هست؟

حق نشر عکس RSF.org
Image caption نقشه آزادی رسانه‌ای جهان

سوم ماه مه روز جهانی آزادی رسانه‌ها است.

در گزارش سالانه سازمان گزارشگران بدون مرز از وضعیت آزادی رسانه‌ها، در جدول رده‌بندی صد و هشتاد کشور جهان، افغانستان در رده ۱۲۰، تاجیکستان در رده ۱۴۹ و ایران در رده ۱۶۵ جدول جای گرفته‌اند. نروژ در جایگاه اول ایستاده است.

در این گزارش آمده است که حکومت جمهوری اسلامی ایران همچنان خودسرانه ده‌ها روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس را با اتهام‌های جعلی مانند "اقدام علیه امنیت ملی" و حتی "فساد اخلاقی" زندانی کرده است. ایران در سال گذشته نیز "همچنان یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای بود و به دلیل شرایط بسیار ناگوار زندان‌ها، بسیاری از زندانیان عقیدتی و روزنامه‌نگاران برای برخورداری از ابتدایی‌ترین خواست‌های خود همچنان دست به اعتصاب غذا می‌زدند و جان دست کم ده روزنامه‌نگار به این ترتیب به خطر افتاد."

احضار، بازداشت و محاکمه و محکومیت سنگین روزنامه‌نگاران در سال گذشته ادامه داشت و این گزارش می‌افزاید که "حکومت ایران مجازات‌های غیرانسانی و قرون وسطایی مانند شلاق زدن را همچنان اجرا می‌کند و در سال ۲۰۱۶ میلادی، دستگاه قضایی دست کم چهار روزنامه نگار را به تحمل شلاق محکوم کرد."

گزارشگران بدون مرز می گوید "[آیت‌الله] علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، همچنان در فهرست دشمنان آزادی رسانه‌هاست."

سازمان خانه آزادی (فریدم هاوس) نیز که آزادی رسانه‌ها در جهان را اندازه‌گیری می‌کند می‌گوید این آزادی پارسال به پایین‌ترین میزان در ۱۳ سال رسید. این سازمان می‌گوید تهدید علیه روزنامه نگاران، حتی در بعضی کشورهای دموکراتیک، بیشتر شده است. نروژ، هلند و سوئد در صدر فهرست آزادی هستند. در سوی دیگر، در میان ۱۹۹ کشور، ایران در رده ۱۹۱ است. افغانستان در رده ۱۲۳ و تاجیکستان در مقام ۱۸۶.

وضعیت آزادی رسانه ها در جایی که شما زندگی می کنید چگونه است؟

اگر در ایران هستید درباره شرایط روزنامه‌نگاران در دولت حسن روحانی چه فکر می‌کنید؟ انتخابات ریاست جمهوری در ایران از نظر آزادی رسانه ها و خواسته‌های صنفی روزنامه‌نگاران چه اهمیتی دارد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس بگیریم.

تماس با نوبت شما

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcpersiansport@