کناره گیری نوری مالکی و تشکیل دولت جدید عراق؛ نظرات شما

حق نشر عکس AP

نوری مالکی روز پنجشنبه ۱۴ اوت، ۲۳ مرداد اعلام کرد که به نفع حیدر عبادی از سمت خود به عنوان نخست وزیر عراق کناره گیری می‌کند. همزمان، حیدر عبادی، جانشین آقای مالکی از سوی فوآد معصوم، رئیس جمهور دستور گرفته تا ظرف سی روز کابینه خود را معرفی کند. آقای عبادی، ۶۲ ساله، از کهنه کارترین سیاستمداران عراق است که پیش از سرنگونی صدام حسین، در تبعید به سر می‌برد. او در سال ۲۰۰۳ از بریتانیا به عراق بازگشت.

نظر شما درباره تصمیم آقای مالکی در کنار رفتن از قدرت چیست؟ فکر می کنید تغییر دولت در عراق چه تأثیری بر بحران این کشور داشته باشد؟

در روزهای اخیر فشارهای داخلی و بین المللی برای کناره گیری آقای مالکی افزیش یافت اما خود آقای مالکی و ائتلاف تحت امرش او را همچنان واجد شرایط رهبری دولت می‌دانست. پیشروی‌های شبه‌نظامیان دولت اسلامی (داعش سابق) در هفته‌های اخیر و افزایش بحران امنیتی در مناطقی که تحت کنترل تندورهای سنی درآمده، یکی از دلایل کنار گذاشته شدن نوری مالکی بود.

به نظر شما دلیل کناره گیری آقای مالکی چه بوده است؟ فکر می کنید کناره گیری آقای مالکی چه تاثیری بر مقابله با شبه نظامیان دولت اسلامی خواهد داشت؟

رهبران قبیله‌های سنی در عراق گفته‌اند در صورت اعاده حقوق سنی‌ها، آماده همکاری با حیدر عبادی، نخست‌وزیر جدید عراق هستند. در همین حال آیت‌الله سیستانی، برجسته ترین روحانی شیعه در عراق گفته است که انتخاب نخست‌وزیر جدید، فرصتی نادر برای حل بحران سیاسی و امنیتی عراق است. جان کری، وزیر خارجه آمریکا هم کنار رفتن آقای مالکی را "مهم و قابل احترام" توصیف کرده و گفته آمریکا آماده است با دولت تازه و فراگیر عراق در مقابل شبه‌نظامیان دولت اسلامی همکاری کند. بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد با استقبال از کناره‌گیری نوری مالکی، از حیدر عبادی، نخست‌وزیر منتخب عراق خواسته دولتی فراگیر تشکیل دهد که بتواند بحران فعلی عراق را حل کند.

به نظر شما حیدرعبادی برای برقراری آرامش در عراق باید به چه اولویت‌هایی توجه کند؟ فکر می کنید نخست وزیر جدید عراق بتواند اتحاد لازم را میان گروه های مختلف در این کشور ایجاد کند؟

با وجود اینکه ایران از حامیان نوری مالکی بوده اما وزارت امور خارجه ایران ساعاتی پس از انتشار خبر کناره گیری او با انتشار بیانیه‌ای از "تکمیل مراحل تشکیل دولت جدید عراق" استقبال و "از تعیین هرچه سریعتر اعضای کابینه توسط نخست وزیر و طی شدن مراحل اخذ رای اعتماد در مجلس ملی عراق" حمایت کرده است. یک روز پیش از استعفای آقای مالکی، آیت‌الله خامنه‌ای در جمع دیپلمات‌های ایرانی از نخست‌وزیر جدید عراق حمایت کرده و گفت: "انشاءالله با انتصاب او گره کارها باز می‌شود."

رابطه ایران و دولت جدید عراق را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

اگر مایلید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.