"بچه‌های پولدار تهران" در اینستاگرام؛ نظرات و مشاهدات شما

حق نشر عکس rr

یک صفحه اینستاگرام که به نظر می‌رسد عکسهایی را از شیوه زندگی جوانان ایرانی در مهمانی‌ها و رستوران‌های لوکس و ماشین‌ها، ساعت‌ها و حتی نوشیدنی‌های گران‌قیمت به اشتراک می‌گذارد، اخیرا واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرده است.

این صفحه که "بچه‌های پولدار تهران" نام دارد، مدعی است که می خواهد چهره‌ای متفاوت با آنچه تا امروز از ایران ارایه شده، نشان دهد.

عده ای از مخاطبان، این کار را نوعی خودنمایی می‌دانند و برخی دیگر از منتقدان می‌گویند در جامعه‌ای مانند ایران با اختلاف طبقاتی زیادی که وجود دارد، کمتر کسی از راه‌های مشروع صاحب ثروت می‌شود و افراد یا با تکیه بر اموال موروثی و یا راه‌های غیرقانونی ممکن است چنین ثروتی به هم بزنند. برخی دیگر هم این‌ حرکت را با این استدلال زیر سوال می‌برند که ثروت، به خودی خود، ارزش نیست و نمی‌تواند نشانه ترقی باشد.

اما موافقان، از این حرکت استقبال می‌کنند و می‌گویند علاوه بر این‌که به نشان دادن چهره مثبت از ایران کمک می‌کند، سبک و شیوه زندگی این افراد به خودشان مربوط است و اینکه این ثروت را از کجا کسب کرده‌اند به کسی ربطی ندارد. آنها غالبا با قضاوت‌های منفی درباره این افراد مخالفند و حتی گاهی این واکنش‌ها را ناشی از حسادت می‌دانند.

آیا شما این صفحه را دیده‌اید؟ جزو مخالفان این حرکت هستید یا موافقان آن؟ ارزیابی شما از ایجاد چنین صفحه‌ای چیست؟

آیا این‌که این افراد ثروت خود را از کجا به دست آورده‌اند برای شما اهمیت دارد؟ به نظر شما ثروت را می‌توان شاخص ارزش و ترقی دانست؟

به نظر شما در جامعه ایران با تورم زیاد، آمار بالای بیکاری و خط فقری که که به گواه مرکز آمار ایران، یک میلیون و هفتصد هزار تومان تعیین شده، چرا اختلاف طبقاتی اینقدر زیاد است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.