از نتیجه کنفرانس لندن برای افغانستان راضی هستید؟

حق نشر عکس Getty

کشورها و سازمان های شرکت کننده کنفرانس لندن برای بازتعریف رابطه افغانستان و جامعه جهانی، تعهدات خود نسبت به این کشور را تجدید کردند.

برخی از کشورها، مانند ایالات متحده آمریکا اعلام کردند که سعی می کنند سطح کمک و همکاری شان با دولت جدید افغانستان، از سال ۲۰۱۵ به بعد هم، به سطح فعلی خود ادامه یابد، و بعضی دیگر از کشورها مانند چین و قزاقستان، تعهدهای جدیدی برای کمک ارائه کردند. دیوید کمرون، نخست وزیر بریتانیا، میزبان کنفرانس لندن هم گفت "ما از افغانستان خارج می شویم، اما این کشور را تنها نمی گذاریم".

برداشت شما از برآمد کنفرانس یک روزه لندن چیست؟ آیا از نتیجه این کنفرانس راضی هستید یا انتظار دیگری داشتید؟

اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رهبران دولت وحدت ملی افغانستان، آخرین و اولین سخنران‌های کنفرانس لندن، بار دیگر تاکید کردند که مصمم به آوردن امنیت و مبارزه با فساد به کشورشان هستند.

آقای غنی، در سخنرانی پایانی این کنفرانس، با لحنی متفاوت از حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان، ضمن قدردانی از همکاری و "فداکاری" نیروهای غربی در کشورش، از کشورهای غربی خواست افغانستان را تنها نگذارند و به رشد اقتصادش کمک کنند تا روی پای خودش بایستد. اشرف غنی گفت افغانستان می خواهد یک کشور مستقل باشد، اما در عین داشتن استقلال، رابطه خوب و نزدیکی با همه کشورهای جهان داشته باشد.

شما درباره عملکرد رهبران دولت وحدت ملی افغانستان در کنفرانس لندن چه فکر می کنید؟ به نظر شما دولت وحدت ملی، می تواند رابطه افغانستان و غرب را که در سالهای پایانی حکومت حامد کرزی دچار تنش شده بود، ترمیم کند؟

آیا با خوشبینی‌هایی که در کنفرانس لندن مطرح شد، امیدوار هستید که کشورهای غربی، پس از پایان سال ۲۰۱۴ هم، افغانستان را تنها نگذارند؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.